نوشتن و مستند کردن تجربیات و مشاهدات چه اهمیتی دارن؟

در حال خوندن ناگفته‌های مجتبی جباری، بازیکن استقلال بودم، دیدم این مشاهدات و تجربیاتی که به نقل از ایشون نوشته شده، جدای از تم خبری حاوی نکات و جزییات زیادی است. به عنوان فردی علاقه مند به ورزش و فوتبال برام جالب و در عین حال اعصاب خورد کنه که در مقایسه با شرایط مطلوب این همه ضعف داریم.
جدای از این احساس به نظرم این جزییات می‌تونن برای بهبود شرایط ورزشی قابل استفاده باشن. ولی مشکلی که هست اینه که چه کسی از این تجربیات و مشاهدات می تونه و می خواد که استفاده کنه؟ با این وصف این مستندات فقط بدرد ژورنالهای خبری می خوره و اهمیت چندانی ندارن.

مستند کردن این تجربیات چه اهمیتی دارن؟

3 پسندیده

منظور مستند کردن مشاهدات و تجربیات یک فرده؟ یعنی بیوگرافی؟ یا تقسیم بندی موضوعی؛ مثلا مستند کردن مشاهدات و تجربیات افراد مختلف در یک موضوع؟

اگر منظور سئوال شما بیوگرافی باشه، خوندن بیوگرافی فواید زیادی داره:

مثلا برای فوتبالی ها، خوندن تجربیات این بازیکن استقلال هم هیجان انگیزه هم می تونن برد دورتری در حیطه ورزشی و حرفه ای خودشون ببینند. این جمله از نیوتن هست در نامه ای خطاب به رابرت هوک که می گه “اگر من تونستم دورتر رو ببینم، به این خاطر بود که روی شانه های غول ها ایستاده بودم” “If I have seen further, it is by standing on the shoulders of giants.” که منظورش خوندن تجربیات دیگران در رشته خودش بوده. ("discovering truth by building on previous discoveries")
یک خاصیت دیگه خوندن بیوگرافی اینه که آدم می تونه خودش رو در لابه لای نوشته های شخصی دیگران کشف کنه. اینطوری که به شکل دستورالعمل و نصیحت و اینا نیست، اما اون فرد با بیان داستان زندگی خودش، باعث می شه آدم خودش اون قوانین و نتیجه گیری ها رو در مورد خودش استخراج کنه. (و خوب البته واضحه که هر بیوگرافی الزاما ارزش خوندن نداره).

2 پسندیده

موضوع مربوطی اینجا مطرح شده و ممکنه پاسخ هاش به درد این بحث بخوره:

2 پسندیده