وقتی میگن تکنولوژی یاد چی میفتین؟

به نظرم خوبه اول برداشتمون رو از تکنولوژی به هم منتقل کنیم تا هم با ذهنیات هم آشنا باشیم و هم حوزه‌ها و مرزهای مربوط به تکنولوژی مشخص‌تر شه.

من شخصا وقتی میگن تکنولوژی یاد ربات‌ها و کامپیوترها میفتم. ولی چند وقته متوجه شدم خیلی چیزهای دیگه، مثلا مواد داخل دندون‌های پرکرده‌م و یا سوزن خیاطی هم مربوط به تکنولوژی هستن.

شما چه چیزهایی رو میشناسین یا استفاده میکنین که مستقیم یا غیرمستقیم به تکنولوژی مربوطن؟

پ.ن. مهم نیست تکراری باشه پاسختون، چون هدف همینه که ببینیم کدوم کلمات در ذهن افراد بیشتر به تکنولوژی گره خوردن.

Tech_transfer_explainer_video

5 پسندیده

من خیلی یاد ماهواره های فضایی و شاتل میفتم. خیلی وقتا هم وقتی حرف از فناوری میشه یاد کتاب حرفه و فن راهنماییم میفتم. البته از فیلم ها هم خیلی خیلی منو یاد نابودگر میندازه.

2 پسندیده

برای بحث متمرکزتر به موضوع جدیدی منتقل شد: در چه موقعیت‌هایی خبری از تکنولوژی نیست و یاد تکنواوژی نمیفتین؟

من مدتی هست در زمینه ی فناوری های مورد نیاز صنعت آب تحقیق میکنم، و خب یاد این جور چیزها میفتم. مثلا کنتورهای آب پیشرفته، سنسورها و بعضی تجهیزات مورد نیاز برای کنترل کیفی آب، و بعضی سیستم های شبیه ساز.

البته ناگفته نمونه میگن تکنولوژی اولین چیز یاد توییتر و بعد فیس بوک و تلگرام میفتم! :wink:

2 پسندیده

خوب پیدا کردن این جور جاها کمی سخت شده!

بله، تکنولوژی که ما شروع کردیم به بحث درباره اون، خودش یه دنیاست، شاید باید دسته بندی یا رتبه بندیش کنیم، انواع و اشکال و اشکالش:innocent:، یعنی شکل ها و مشکل هاش :wink:رو بدونیم.

2 پسندیده

فکر کنم بیشتر منظور حس هست تا منطق. بیشتر یاد کامپیوتر میوفتم! میشه گفت حالت نوستالوژی داره البته این ارتباط.

3 پسندیده

من هم یاد کامپیوتر می‌افتم، البته الآن بیش‌تر به هوش مصنوعی، چون هنوز برام مرموزه که چه آینده‌ای می‌تونه داشته باشه.

2 پسندیده

من یاد علوم بین رشته ای می افتم و محصولات تولید شده با این روش ها.
مثلن سطوحی خود تمیز شونده فکرش که یه روزی نیاز نیست برای تمیز شدن لباس از آب پاک استفاده کنم.
Lab on a chip
Organs on a chip
tesla motors company
Biomass

4 پسندیده

تقریبن هر محصولی (فن یا ماده) که در نتیجه یه تحقیق علمی به دست اومده به نظر من تکنولوژی یه.
مثلن شیشه به نظرم تکنولوژی نیست چون تو طول تاریخ و تجربی به دست اومده، ولی اگه کسی سعی کنه با استفاده از علم مواد و تو یه مدت زمان کوتاه به شیشه ای دست پیدا کنه که مثل آدامس کش بیاد این اسمش تکنولوژیه.

1 پسندیده

منم یاد ابزاریمی افتم که زندگی رو راحت تر و سریع تر وایمن تر ازقبل می کنه. نمادهاش برای من کامپیوتر و روبات هست.

1 پسندیده

از روزی که آدم از دستش استفاده کرد و چیزی را ساخت قصه ساختن ابزار و به زبان امروز تکنیک و شناخت چگونگی کار کرد ان (تکنولوژی) شروع شد. در فیلم راز کیهان استنلی کوبریک ،نمای بسیار زیبا و ساده ای از تکنولوژی وجود دارد. میمونی که یک استخوان را به بالا پرتاب می کند استخوان بر می گردد و او این کار را تکرار می کند. در نمای بعد شما یک ماهواره را در فضا در حال گردش به دور زمین می بینید.
و بد بختانه در این فیلم تکنولوژی با جنگ برای بدست آوردن یک برکه آب شروع می شود

3 پسندیده

ما زندگی بدون تکنولوژی رو تجربه نکردیم چون درواقع تکنولوژی هنر و مهارتیه که با دانش و تفکر تلفیق شده و باعث پدید اومدن مخلوقات به دست بشر شده. هرقدر این ساخته های دست بشر با زندگی روزمره بیشتر گره میخورن کمتر بعنوان تکنولوژی به چشم میان و ذهنیت مردم علوم و فناوری های نو و تازه رو بیشتر بعنوان تکنولوژی قبول میکنه. انسان آفریده ی خداست و از خلاقیت فطری برخورداره و این یعنی تکنولوژی توی هر لحظه ی زندگی قابل مشاهدست و هرگز پیشرفتش متوقف نمیشه.
اما خودم به شخصه وقتی اسم تکنولوژی میاد یادم به چیزایی میوفته که تکنولوژی های جدید اونارو از ما گرفتن و امنیتی که با پیشرفت تکنولوژی بازهم آسیب پذیره.

2 پسندیده

گفتنیا رو گفتن منم یاد کامپیوتر و گوشی و سازه های فضایی و صنعتی می افتم

یاد اینستگرم لعنتی که شب و روز واسم نذاشته و تو هر حالتی که بگی حتی مریضی هم تو فکرمه نمیدونم چرا؟

1 پسندیده