پادپُرس چطور می‌تونه به مخاطبان جدیدش حس خلاقیت و اثربخشی بده؟

اون خوش آمدید صفحه ی اول پادپرس کجا رفته؟

سردر پادپُرس و پیام خوش‌آمد به مخاطبین چی شد؟ چه برنامه‌ای برای سردر پادپُرس دارین؟

به نظرتون چه طرح خلاقانه‌ای میشه برای نمای سردر پادپُرس پیاده کرد؟ چیزی که حس خلاقیت و تاثیرگذاری رو به خوبی به مخاطبین در اولین نگاه منتقل کنه؟

اصلا پادپُرس قراره چه حسی رو به مخاطبینش بده؟ الان فعالیت در پادپُرس به شما چه حسی رو منتقل میکنه؟

7 پسندیده

من فکر میکنم سوالا باید قابلیت ستاره گرفتن داشته باشن.
یکی دیگه اینکه اون خوش امدید قبلی پادپرس رو دوست نداشتم. ولی الانم جاش خالیه. یه چیز دیگه باید جاش باشه. یه لوگویی که خاصِ خودِ پادپرس باشه!
این خصوصیت پادپرس که تو مرورگر وب موبایل انقدر خوشگل و کاربرپسنده رو خیلی دوست دارم ولی بنظرم زیادی برای کاربراست. یعنی یه تازه وارد یهویی میاد تو یه صفحه ای پر از سوال. شاید آیتم های راهنما باید یجور دیگه ای باشه. احساس میکنم کاربر جدید در نگاه اول گیج میشه.

این رباتم که سوالای زیرخاکی رو درمیاره کارش خوبه. ولی کاش نظم و ارتباطی رو رعایت میکرد. مثلا من دیدم سوالات مربوط به جام جهانی بازیابی میشه که دیگه الان موضوعیت نداره. :neutral_face: میشه فعالیتشو جهت دهی کرد؟

6 پسندیده

مشتاقم ببینم پادپرسی‌ها چه جوابی به این سئوال میدن. سئوال جذابیه، بروز حس و احساس نیاز به خلاقیت توی سئوال موج میزنه.

1 پسندیده

عالیه :+1:

• ستاره برای چه سوالایی؟
  • چه کسی ستاره میزنه؟
  • سوالای ستاره دار چه تفاوتی با سایر سوالا دارن؟
    از لحاظ محتوایی و همین طور فرایندی … .
3 پسندیده

برای همه سوالا. کاربرا میتونن بهشون ستاره بدن. هرچی ستاره بیشتری بگیره یه سوال، یعنی طرفدار بیشتری داشته. مثل سایت ها که زیر هر مطلبی تعداد ستاره ها و تعداد ارا مشخصه. مثلا مینویسه این مطلب پنج ستاره گرفته ولی این نظر یه نفره.
چرا ستاره؟ چون لایک کافی نیست. شما ممکنه از یه سوالی خوشت نیاد مثلا قاعدتا جای گزینه ی دیس لایکم باید باشه که انتخابش کنی. مثل کاری که تو شبکه های اجتماعی میشد. ولی این دیس لایک بار منفی داره. ولی ستاره نه. من ممکنه یه سوالی رو از لحاظ محتوایی جالب ندونم و بیام بهش یک ستاره بدم و به این طریق اونو از بالاترین سطح سوالای پرطرفدار (پنج ستاره) پایین بکشم.
البته این لزوما به فرهنگ سازی پیش از اون مربوطه. که من کاربر چجوریه که ستاره میدم! ایا هرکی هرچیزی گذاشت ستاره میدم؟ یا این واقعا به معنای ارزشگذاری برای هر سوالیه.

هرچند ما اینجاییم که سوال کنیم و جواب بدیم ولی فکر میکنم جهت دهی سوالا به این شکل به سمت سوالات مهمتر خالی از لطف نباشه. برای مثال به سوالای خودم اشاره میکنم، سوالی مطرح کردم درباره کاموای پرزدار. حالا اون سوال رو مقایسه کنید با سوال آقای یوسف درباره ی پاسخ یا سرکوب نیازها. دو نوع سوال مختلف هستن. ولی گذرِ من کاربر به عنوان یک انسان چقدر به کاموای پرزدار میخوره و چقدر به چالش های اجتماعی مرتبط با نیازهای طبیعیم و نحوه ی برطرف کردنشون؟
حتی اگر این سیاست نخواد توی همه سایت اعمال شه تا همه بتونن سوالاتشونو ازادانه مطرح کنن، میشه به عنوان یه قسمت مجزا، مثل اخرین سوالات که یه قسمت مجزا داره، در نظر گرفته بشه.
مثل کاری که تو کتابای تست میکنن. سوالات ترکیبی، مفهومی، ترکیبی/ مفهومی

مشخصا هم منظورم تگ ها نیست. چون تگ ها به انتخاب نویسنده هست. طیف وسیعی با تگ علوم انسانی مشخص میشن که منی که دنبال جواب اینجور دغدغه هام هستم، سوالای متنوعتری هم اونجا میبینم.
میخوام اختیار انتخاب سوالهای مفهومی و بالا اوردن و مشخص کردن اونا با کاربرایی باشه که دارن مبخونن و جواب میدن.

3 پسندیده

موردی رو بیان میکنم طبق معمول نامربوط :smile:

برای من خیلی پیش اومده که بخوام سوالی رو مطرح کنم ولی اطلاع ندارم که آیا کسی در پادپرس هست که بتونه در پیدا کردن پاسخ کمکم کنه یا خیر
خارج از مسائل احساسی و اجتماعی که درش قطعیت معنا نداره در مورد مسائل علمی شدیدا نیاز به همچین دانشی رو حس میکنم
البته در خصوص مسائل غیر قطعی هم بد نیست بدانیم چه افرادی مشغول ابراز با اتکا بر دانش علمی هستند و چه کسانی بر اساس باور های شخصی متنی را نوشته اند.

مثلا شما میخوایید در مورد طراحی خودرو یک سوال بذارید
فرض کنید علاوه بر ایجاد دسته بندی و تگ زدن بتونید افرادی که در زمینه مکانیک ، طراحی ، و… رو که مرتبط با پرسشتون هستند رو صدا بزنید. این در درجه اول باعث میشه شما به خوبی روی سوالتون فکر کنید چون میدونید افرادی اون رو خواهند دید که تا حدودی صاحب نظر هستند

در ضمن فکر میکنم تگ زدن به هر پست باید به دلخواه کاربر اتفاق بیافته
من برای خیلی سوالاتم تگ مناسبی در لیست پیدا نکردم و راهی هم نبود که تگ مورد نظر خودم رو ایجاد کنم
این همینطور باعث میشه تگ های پادپرس به یک تعداد محدودی ختم بشه. خب چرا؟ اینجا میشه هر پرسشی گذاشت. یعنی ادمین انقدر زرنگه که نشسته تگ هارو همرو از قبل اماده کرده؟

موضوع سوم : بحث اثربخشی که جداست و قابل درک هست. ولی یک کاربر پادپرسی برای چی به خلاقیت نیاز داره؟ ارائه پاسخ؟ طرح سوال؟ درک محتوا؟
در پادپرس ما سوالاتی که اطرافمون هستند رو میبینیم و میپرسیم. قطعا قرار نیست که سوال جدیدی خلق کنیم. اینجا قرار نیست اختراع داشته باشیم. بدنبال اکتشافات هستیم. ( حداقل من اینطور فکر میکنم )
خلاقیت در پادپرس چی تعریف میشه؟
قطعا اصول پایه تعریف کننده خلاقیت رو نمیشه وارد پادپرس کرد و بدون کم و کاست ازشون استفاده کرد. همونطور که خلاقیت در طراحی خودرو با خلاقیت در بازاریابی و خلاقیت در مدیریت همگی کاملا باهم متفاوت هستند.
این حس خلاقیتی که قصد بر ایجادش در یک کاربر پادپرسی هست چیه؟
یک کاربر خلاق مثال بزنید :smile: با رسم شکل . 2 نمره

6 پسندیده

@Zah_Ra

:grinning::grinning:

3 پسندیده

یعنی این خلاق هم هست :grin:

2 پسندیده

نکته مهم و سوال جالبی مطرح کردی. و البته پاسخ @Zah_Ra خیلی خلاقانه و کافی بود :heart_eyes: صرفا من هم نظرم رو راجع به خلاقیت اضافه میکنم:

خلاقیت یه فازی هست که هر کسی میتونه بره توش، مثلا ما لحظات عرفانی رو در طول روز تجربه میکنیم، لحظات خسته رو تجربه میکنیم، لحظات عادی رو تجربه میکنیم، لحظات خلاقانه رو هم تجربه میکنیم.

و این فاز، همون فازی هست که درش چارچوبا شکسته و یا درنوردیده میشن. مثلا تعامل زیر رو در نظر بگیر:

کاربر یک: «چطور میشه حس خلاقیت ایجاد کرد؟»
کاربر دو: «یه کاربر خلاق مثال بزنید با رسم شکل. ۲ نمره»
کاربر سه: سریع یه طرح دستی از چهره خودش میکشه و خودش رو منشن میکنه.

:grin: به نظرت اینجا چارچوبا سر جاشون هستن؟

چی کار میشه کرد که جو غالب فضا این باشه که افراد حالت عادی رو پشت سر بذارن و فوق عادی باشن؟ طوری که از خودشون انتظار داشته باشن که مرزهای ذهنشون رو گسترش بدن و فرای یه پرسش یا پاسخ یا مسئله یا … رو نگاه کنن؟

اگه این فاز خلاقانه نباشه، نوآوری هم نیست. اگه نوآوری نباشه، هم‌آفرینی یا آفرینش جمعی واقعا رخ نمیده. و البته تو پادپرس فقط دنبال پرسش و پاسخ نیستیم و هدف نهایی واقعا ایجاد جامعه ی هم‌آفرین هست.

3 پسندیده

سردر و خوشامدگویی صفحه اصلی، آپدیت شد. ممنون میشم همین جا نقدها و فیدبک‌هاتون رو راجع به سردر پادپُرس ارائه بدین تا بتونیم حس مناسب رو به مخاطب القا کنیم.

5 پسندیده

رنگش عااالیه… خیلی بهتر شده… من.دوسش دارم
ولی من همچنان از طریق مرورگر گوشی وصلم و این شکلی میبینم

که یکم نامرتب طوره… یعنی اون که خلاقیت همدیگه رو رشد میدیم که با “و” شروع شده و با نقطه تمام بالاتر از این جمله سوال مطرح میکنیم دیده میشه. نمیدونم اینم اشکاله و قابل رفع یا نه

4 پسندیده

ممنون، :+1: رفع شد. مشتاق شنیدن سایر نکات درباره رنگ، محتوا (متن-عکس)، و لینک‌ها هستم :blush: .

2 پسندیده

حسی که به من منتقل میکنه،
یه عالمه آدم باهوش اینجا هستن. ازشون سوال کنی تا جوابهای خلاقانه به سوال بدن.
این تجربه من از کار با پادپرس بوده.

4 پسندیده

همفکری غنی
چرا غنی؟ همون پر محتوا بهتر نبود؟

2 پسندیده

این سر در جدید پادپرس بزرگ تر از قبلیه… اینکه توی همه صفحات هستش بنظرم خیلی خوب نیست. یعنی خوبه که سر در صفحه ی home باشه. ولی سر در صفحه ی شخصی یا پیام ها نباشه.

1 پسندیده

پرمحتوا خیلی خوبه و شخصا خیلی می پسندمش. ولی دقیقا از همون کلماتی هست که مخاطب رو میترسونه.

و فقط متخصص های تولید محتوا متوجهش میشن و یا افراد با تجربه در این حوزه.

چه پیشنهادی بهتر از غنی یا پرمحتوا دارین؟

سایر صفحات هم حتما الان حذف میشه و فقط از صفحه اصلی در دسترس میمونه. درست میگین :+1: .

3 پسندیده

میشه من هنوز انتقاد کنم؟ :grin: نشان کاربر فضول هم بعدا بهم اعطا کنید لطفا

3 پسندیده

نشانتون محفوظه، البته با اسم متفاوت (مگه اینکه اصرار داشته باشین اسمش همین باشه :sunglasses:).

و بله، مشتاقم نقدهای بعدی رو بشنوم. به هر حال یکی عضلات اجراش قوی تره و یکی ذهن دیزاینش، یکی دیگه روحیات نقد قوی‌ای داره و … ؛ این طوری هست که یه هم‌کاری موفق‌تر از تک‌کاری میشه :handshake: .

5 پسندیده

هی رفیق خوش اومدی!
اینجا دور هم جمع شدیم، گل میگیم و گل میشنویم، سوال میپرسیم و جواب عینهو هلوی پوس کنده تحویل میگیریم!
میخای یکی از ما باشی؟ مرامنامه رو بخون.
دمت گرم؛ خیلی آقایی

اگر سر در اینجوری بود یا مثل مرامنامه سایت توش از اصطلاحاتی مثل چه کارایی نباس انجام بدیم، استفاده شده بود، اون کلمه ی ردیفه ، یا حله یا هرچیز مشابه دیگه ای منطقی بود. ولی الان و توی سر در و با وجود جو اصطلاحاتی مثل کنجکاوم بیشتر بدونم، خیلی کاربرد این کلمه رو مناسب نمیدونم. شاید همون متوجه شدم انتخاب بهتری باشه.

هرچند کماکان معتقدم شما بهتر میدونید و این فقط نظر یه کاربره :blush:

5 پسندیده

متوجه شدم :wink:

3 پسندیده