پتانسیل های کسب درآمد از فضای ورزشی را میشناسید؟

شما چطور منابع درآمد یک فدراسیون ورزشی رو گسترش میدین؟

سلام خدمت همه دوستان عزیز.

من تقریبا یک سال هست که روی طرحی برای سرمایه گذاری با اسم فدراسیون ورزشی خصوصی دارم کار میکنم. مجموعه ای با داشتن فضای آموزش مجهز، فضای اسکان، مجموعه رفاهی، مجموعه ورزشی کامل برای برگزاری مسابقات، فضای اداری مجزا و … . باید در زمینه استعداد یابی ورزشی فعالیت کنه .

منابع کسب درآمدی که در حال حاضر در نظر گرفته شده:

• دوره های آموزشی
  • پرورش و فروش بازیکن
  • پرورش و فروش تیم
  • کسب درآمد از مجموعه تفریحی و رفاهی
  • برگزاری مسابقات

این مجموعه شامل یک زمین ورزشی فوتبال با گنجایش ۵۰هزار تماشاگر، مجموعه مسکونی ۱۰۰ واحدی برای بورسیه کردن استعدادهای ورزشی، مجموعه آموزشی با گنجایش ۲۰۰۰ ورزشکار در ماه، مجموعه تفریحی با گنجایش حدودی ۳۰۰۰ نفر، سوله ورزشی با گنجایش ۸ هزار نفر در بخش زیر ساخت میشه و در فاز اول قرار بر تمرکز روی ورزش های فوتبال و والیبال هست.

مجموعه تفریحی شامل مجموعه آبی، مجموعه ورزشی شامل بیلیارد، بولینگ، پینگ پونگ، تنیس و … ، رستوران، کافی شاپ، فست فود، مرکز بازی های رایانه ای و … میشه.

کل پروژه داره برای مساحتی در حدود ۲۵ هکتار آماده میشه.

توضیحاتی که دادم خیلی کلی هست و طبیعتا نمیتونم توضیحات کامل رو اینجا بنویسم چراکه خیلی طول میکشه. ولی بودجه پیش بینی شده مورد نیاز برای انجام این پروژه در فاز اول ۱۰۰۰ میلیارد تومان هست که باید توجیه بازگشت مالی داشته باشه.

از اونجایی که خودم چندان آدم ورزشکاری نیستم گفتم از شما راهنمایی بگیرم که چطور میتونم منابع درآمد این پروژه رو گسترش بدم.

در این پروژه چه برای داخل و چه برای خارج از ایران اقدام به تامین بازیکن، خدمات آموزشی و استعداد یابی میشه و استعدادهای برتر توسط سازمان بورسیه شده و مورد آموزش قرار میگیرن.

اگر غلط املائی داره ببخشید
همین الان با این سایت آشنا شدم و سوالمو مطرح کردم.

3 پسندیده

ممنون بابت طرح موضوع با جزئیات خوب :slight_smile:

یه سری سوال برام مطرح شده که کمک میکنه راحت تر به موضوع اصلی، پیدا کردن راه حلی برای کسب درامد از فضای ورزشی، فکر کنم:

• چرا ورزش رو برا سرمایه گذاری انتخاب کردید؟ شما که طبق گفته خودتون چندان آدم ورزشکاری نیستید، و در ضمن تو ایران ورزش چندان درامدساز نبوده و نیست.

• ایا چیزی مثل فدراسیون ورزشی خصوصی معنا داره؟ و برای به دست اوردن قدرت رقابت با فدراسیون ورزش چه چیزی لازمه؟ (با توجه به اینکه فدراسیون، بودجه ی دولتی داره و احتمالا تزریق بودجه خیلی راحت اتفاق میفته حتی اگه توجیه اقتصادی نداشته باشه).

• چرا والیبال رو از بین رشته های ورزشی انتخاب کردید؟ من والیبالیست بودم، البته در لیگ خانم ها! و در جریان اتفاقات لیگ آقایان هم بودم، طبق مشاهده م، لیگ آقایان فقط در سطح سوپرلیگ توانایی درامدسازی داره، پس بالتبع گزینه های درامدزایی محدود میشن و رقابت میره بالا. در ضمن میدونم والیبالیست های ایران بیشتر از سایر جاها درامد دارن! در نتیجه مبادلات بین المللی هم از گزینه های درامدزایی حذف میشه (چون احتمالا اکثر بازیکنا ترجیح میدن نرن). در نهایت اینکه تماشاچیهای والیبال، جز قشر مرفه جامعه نیستن لزوما!‌ و در نتیجه باز هم والیبال از گزینه های درامد زا حذف میشه.
    مثلا اگه میرفتید سراغ ورزشی مثل اسکی یا تنیس که به اصطلاح لوکس تر حساب میشن، احتمال درامدزایی از خود کاربر و یا تماشاچی ها بیشتر میشد.

به نظرم میرسه مجموعه تفریحی به تنهایی بیشتر به سرمایه گذاری میخوره و اگه روی تفریحاتی که تا کنون وارد صحنه نشدن مانور بدین خیلی خوب میتونین توجه ها رو جلب کنین.

2 پسندیده

کسب درآمد با اتکا بر استعداد یابی ( تجارت استعداد )

در زمینه ورزش میتوان راه های کسب درآمد فراوان یافت
ولی در این مطلب بنده بیشتر بدنبال ساختاری تکرار پذیر و خودگسترش دهنده هستم

کمی در مورد طرحی در بخش پرسش مطرح شده توضیح دادم

یکی دیگر از راه هایی که بدون تاریخ انقضا میتواند به مجرای کسب درآمد از ورزش در مبالغ قابل توجه و برای سرمایه گذاران کلان تبدیل شود تجارت استعداد هاست

با در نظر گرفتن یک مجموعه ورزشی به نام “الف” که ساختاری متشکل از چند ورزشگاه ، زمین تمرین و مجموعه های آموزشی را میتواند در اختیار داشته باشد کسب درآمد از فروش بلیط یا دیگر موقعیت های پیش پا افتاده باعث میشود دوره بازگشت مالی و سود دهی بسیار به تعویق افتاده ، مجرای کسب درآمد مضطرب و غیر قابل اطمینان باشد و همینطور دردسر کاری بالاتر

حالا فرض میکنیم :::::
فرض میکنیم این مجموعه در فراخوان های خودش اقدام استعداد یابی به تعداد نامحدود کرده و در نهایت اقدام به پذیرش 2000 بازیکن میکند
این بازیکن ها میتوانند بصورت رایگان از شرایط آموزشی بهرهمند شده و در مجموعه مشغول پرورش استعداد خود باشند ، استعداد های برتر با قرار داد هایی برای چند سال آینده به استخدام مجموعه درآمده و تیم هایی از این گروه ها تشکیل میشود که میتوانند تشکیل دهنده یک لیگ خصوصی باشند
هر بازیکن رایگان از امکانات آموزش بهره مند شده و بجای هزینه کردن درآمد نیز کسب میکند
در مقابل بازیکن ها در قرار داد های خود متعهد میشود که در صورت ارائه پیشنهاد خرید 95% از پیشنهاد اول سهم سازمان میباشد

شما هر سال تعداد زیادی ورودی خواهید داشت و این روند پس از مدتی به یک سیکل مرتب تبدیل میشود
حال بنظر شما نیاز دارید تا چند زیدان ، رونالدو ، مسی ، روبن و … پیدا کرده و تربیت کنید تا این حجم سرمایه گذاری توجیه پذیر باشد ؟؟!!!

1 پسندیده

خیلی خوشحال میشم اگر دوستان به پتانسیل های کسب درآمد های خرد در این زمینه اشاره بکنن

ارز آوری هم برای من ارزش بسیاری داره که دوست دارم راهکار های بیشتری در موردش داشته باشم

1 پسندیده

من فکر کنم بهتره یه مطالعه روی این داشته باشید که آیا نمونه‌های مشابهی از استعدادیابی وجود داشته و نتیجه کارشون چی بوده. تا اونجائی که میدونم نمونه‌ای مثل باشگاه فولاد خوزستان وجود داشت که به شکست انجامید.

دو دلیل مهم برای خطرناک بودن ایده استعدادیابی وجود داره (میتونید دقیقتر تحقیق کنید، من براساس اخبار مربوط به فوتبال نظرم رو میگم): اولین دلیل، قوانین مربوط به فدراسیون در مورد قراردادهاست که باعث میشه که آزادی عمل کافی در قرارداد با بازیکن نداشته باشید. این قوانین مختص به ایران هم نیست، مثلا توی داستان محرومیت بارسلونا در چن سال پیش، همین مسائل مربوط به مدرسه لاماسیا دخیل بود. دلیل دوم که مختص به ایرانه، مسئله سربازی برای بازیکنان پسره. این مسئله، عملا باشگاه فولاد رو نابود کرد. مشکل هم از اینجا میاد که وقتی بازیکن به مرز فروش و سوددهی میرسه، به دلیل سربازی، میره به باشگاههای خاصی و عملا از دسترس باشگاه خارج میشه.

نکته مهمتر اینه که بهترین باشگاههای فوتبال در ایران، چیزی در حدود 100 میلیارد قیمت گذاری میشن و این نشون میده که میزان سرمایه قابل بازگشت باید حداکثر در همین حد باشه. وارد کردن سرمایه 10 برابری به نظر در حد بازار فوتبال و ورزش ایران نیست.

1 پسندیده

فعلا در حدود یک طرف بدون دستگیرست :slight_smile:

اره متاسفانه در ایران تاکنون نمونه موفقی نداشته

اره تداخلش با سربازی به ذهنم نرسیده بود مرسی
واقعا یک مشکل بزرگ و اساسی محسوب میشه

این موضوع رو خیلی وقت پیش در پادپرس مطرح کردم. حتما زمان خواهم گذاشت و نسخه ای تا حد امکان کامل از طرحی که در ذهنم هست رو ایجا بارگذاری میکنم تا بیش از پیش از نظرات دوستان مطلع بشم

1 پسندیده