پیاده میریم یا سواره؟ چرا؟

فرض کنیم مسیری که قراره طی کنیم نه اون قدر زیاده که پیاده رفتنش معقول نباشه نه اون قدر کمه که اصلا با ماشین نشه طی کرد.* این وسط یه مسیرهایی هست که می تونیم فکر کنیم که:

پیاده میریم یا سواره؟

میشه لطفا اینجا لیست کنین که

1. چه وقتایی انتخاب می کنین : #پیاده
  2. چه وقتایی انتخاب می کنین: #سواره

*این که زیاد و کم برای ما چه اندازه ای تعریف بشه، با توجه به سن و شرایط و ویژگی های هر آدم متفاوته.

1 پسندیده

من عموما وقتی حالم خوبه ونیاز به گردش در سطح شهر داشته باشم مسیرامو تا یه جایی با حمل ونقل عمومی طی میکنم وبقیش و پیاده میریم مگر اینکه خب قرار داشته باشم و… اینکه بخوام سروقت به یه جا برسم مهم که من از چه وسایلی استفاده کنم. وقتایی که میخوام برگردم به خونم یکی دوتا ایستگاه اتوبوس رو پیاده میام ودیرمم نشده باشه
برای یخ شکنی گفتم اولیشو خودم بنویسم :)))

2 پسندیده

###پیاده

• هوای خوب
  • وقت کافی (۲)
  • اطلاعات اولیه ای از مسیر داشته باشم ، مثلا بدونم در مسیرم قرار نیست اژدها ظاهر شه! (۱)
  • بتونم از کوچه پس کوچه ها مسیرنوردی کنم. یعنی حتما در مسیرم کوچه-پس کوچه باشه. (۲)
  • حسش باشه! این اخری زیاد قابل سنجیدن نیست، ولی گاهی هست فقط دلم میخواد حرکت کنم.
  • مسیر ماشین رو شلوغ باشه و نشه سریع به مقصد رسید.
  • خسته نباشم. (۱)

###سواره

• در غیر این صورت.
  • وقتایی که دلم سرعت بخواد! (۱)
  • شب هایی که احساس ناامنی میکنم از مسیرم. (۲)

پ. عددهای یک و دو اولویت ها م رو نشون میده. دلیل های مهم تر: ۱ و دلیل های مهم: ۲ و سایر دلیل ها:‌بدون عدد.

1 پسندیده

#پیاده

• مسیر برام جذابیت داشته باشه مثلا جوب آب، بنای قشنگی که وسط مسیر بهش می رسم، …
  • فکرم مشغول باشه چون وقتی میخوام فکر کنم باید(!) راه برم!
  • از کارم خسته شدم و به استراحت نیاز دارم.
  • مسیر پرترافیکه و حوصله ی موندن توی ترافیک رو ندارم.
  • یه کتاب خوشمزه در دست دارم که می تونم راه برم و بخونم. (توی تهران به خاطر شلوغی پیاده روها این کار معضل برخورد با آدمای روبرو رو داشت).
  • چون امروز ورزش نکردم، با هدف ورزش کردن پیاده رفتن رو انتخاب می کنم.
  • مسیرم فقط تاکسی خوره، پس با پیاده رفتن پول تاکسی نمی دم و به جاش می تونم بستنی بخورم!

#سواره

• دیرم شده و باید سریع برسم.
  • با خودم فکر می کنم اگه پیاده برم، اون وقت خسته میشه و از کارام عقب می افتم.
  • امتحان مهمی دارم و با ماشین رفتن امنیت بیشتری بهم میده.
  • دیروقت شده باشه.
  • وسایلم سنگین و زیاده.
  • تو خونه کسی هست که با ماشین داره میره بیرون و منم سوار میشم تا جایی که مقصدمه پیاده شم.
  • هوا خیلی سرد یا خیلی گرمه.
  • مسیر پیاده ی از مبدا تا مقصد رو بلد نیستم.

من سفرهای کاری رو با ماشین میرم. و به دلیل کمبود وقت اصلا روی پیاده روی حساب میکنم.

وقت هایی که میخوام پیاده روی کنم با ماشین میرم جایی مثل پارک نهج البلاغه، و اونجا پیاده روی میکنم.

1 پسندیده
  • بستگی به تایم و امنیت محل دارد،
  • بستگی به جذابیت مسیر دارد
  • بستگی به حالات روحی و جسمیم دارد
  • ولی خودم پیاده روی ترجیح میدم.
1 پسندیده

پیاده

• مسیرهای کمتر از یک کیلومتر رو همیشه پیاده میرم (میدان انقلاب تا چهار راه ولیعصر ۱.۵ کیلومتره).
  • مسیرهای کمتر از سه کیلومتر رو هفته‌ای یه بار پیاده میرم ولی زمانی که تهران بودم هر روز یه مسیر چهار و نیم کیلومتری (انتهای امیر آباد تا انقلاب) رو پیاده می‌رفتم.
  • مسیرهای در حدود ده کیلومتر رو معمولا زمانی میرم که با همسرم یا جمع دوستان باشم (تهرانگردی یا زنجانگردی).
  • مسیرهای بیست کیلومتری رو به ندرت پیاده میرم اما چند باری پیش اومده (وقتی میرم سفر دوست دارم شهرها رو پیاده بگردم).

سواره

• بقیه مسیرها رو سواره میرم و سفر با قطار رو ترجیح میدم.

پ.ن. اوایل پیاده‌روی‌هام به خاطر صرفه‌جویی پول بود، اما الان دلایل بیشتری برای این کار دارم. اگه چند سال پیش پول خریدن خودروی شخصی را داشتم حتما این کار را می‌کردم اما الان حتی اگه پول هم داشته باشم احتمال این که پولم رو صرف خریدن خودروی شخصی کنم خیلی کمه. به جای صرف پول برای خودرو و تعمیرات و درگیر کردن ذهنم با تصادف و روغن و بنزین ترجیح میدم با قطار و اتوبوس و هواپیما برم سفر.

1 پسندیده

چه چیزایی باعث میشه از مبدا تا پارک رو سواره طی کنید و به پیاده رفتن ِ این مسیر فکر نکنید؟
یا چه چیزهایی اگه وجود داشت می تونست باعث بشه که از مبدا تا پارک رو پیاده طی کنید؟

پیاده
سر شبا ،با دوستام تا صب !
آخرهفته ها ،مخصوصا جمعه ها از صب تا شب!
وقتی که اعصبانی باشم یا ناراحت ،حتی ذهنمم مشغول باشه کفایت میکنه تا پیاده روی کنم .
وقتی که آهنگ باب پیاده روی داشته باشم روی mp3 player!
وقتی که میخوام بیشتر وقت بگذرونم با همراهم .
سواره
وقتایی که عجله دارم
گاهی وقتا باید که سواره رفت ! چرا که شرایط و مناسبات اینجوری میخوان .
خب بعضی وقتا هم دلت واس ماشین سواری تنگ میشه :slight_smile:

1 پسندیده

به یکی از آخرین پیاده روی هام فک کردم، اصولا مسیرهای کوتاهی رو پیاده روی میکنم، الان که فصل سرماست برف و بارون شدید میتونه از عوامل بازدارنده یا مشکل زام باشه، مثلا وقتی باد سرد شدید میاد آدما ترججیح میدن مسیرهای کوتاه رو هم حتی با وسایل نقلیه برن. تو فصل گرمام این داستانا پیش میاد اصولا! عوامل طبیعی کلا.

یه چیزی که همیشه منو اذیت میکنه شلوغیه، من عادت دارم که تند راه میرم و وقتی جلوم کسی راه بره که حرکتش ککند باشه، یا مسیرشو تو پیاده رو هی عوض کنه، به شدت عصبیم میکنه، مجبورم میکنه به سان کماندوهای آمریکایی مقابل گلوله از کنار آدما جاخالی بدم، طعنه خوردن از آدما هم جزو مشکلاته،

کلا مسیر خلوت و کم جمعیت مقبوله، یه قسمت هایی از مسیرم که در حال ساخت و ساز باشه پیاده رو بسته و مجبور باشی وارد خیابون بشی مشکل زاست! و اینکه الان که روز کوتاهه و زود ششب میشه پیاده روی تو بعضی مسیرها نه همشون ممکنه حس ناامنی بده بهم!

2 پسندیده

وقتایی که عجله دارم، مسیر طولانیه، سرما و گرمای شدید ( برف و بارون و…) سواره رو انتخاب میکنم، وقتی هوا خوبه ترجیح میدم پیاده برم مسیرهای ممکن رو

2 پسندیده

یکی از مشکلات سفری که داشتم، این بود که بوی دود خیلی بده. اصن همه چیو عوض می کنه باید یه مسیریو پیشنهاد اد که دود و ماشین و ترافیک توش کم باشه که بشه اکسیژن تنفس کرد که نشاط داشته باشه راه رفتن. مورد بعدی این که پیاده روی باسه کسایی که زیاد عرق میکنن اعصاب خورد کن میشه. بعد پیاده روی دیگه نمیشه خیلی رسمی و شیک و … اینا بود دیگه :slight_smile:

2 پسندیده

یه چیزی که به نظرم باید بهش توجه کرد اینه که: پیاده روی باید مدت زمان معقولی رو در طی روز از ما بگیره. مثلا این به نظرم صحیح نباشه که تو شهرای بزرگ بشه تمام مسیر رو در مسافت های طولانی پیاده رفت. پس باید ترکیبی معقول از پیاده روی و سواره روی رسید.

به این سوال راجع به خودم که دقت کردم:
سواره

• هوا خیلی خیلی سرد یا گرم باشه و مسیر طولانی از تاکسی استفاده می کنم.
  • دیر باشه و مسیر طولانی و وقت گیر باشه.
  • حس و حال روانی پیاده رفتن نباشه.
  • خیلی خسته باشم.

پیاده:

• بهار و پاییز اکثر مواقعشون.
  • مسافت های در حد نیم ساعت پیاده روی (در روزهای کاری و شلوغ ولی برای تفریح و گردش به چندین ساعت هم میرسه).
  • در هفته یه سری کارها نظیر خرید و کارهای اداری رو میذارم در طی یک پیاده روی شهری، به انجام میرسونمشون.

#مسئله
یه موضوعی که تو شهرای بزرگ باهاش برخورد داشتم: چون وسیله شخصی ندارم وقتی یه مسیری رو می خوام برم نمی دونم بهینه ترین راه کدومه و وسایل حمل ونقل عمومی که برای رسیدن به مقصد دارم کدوماست. اغلب سوال می پرسم. اما به نظرم میشه یه سامانه ای مثل گوگل مپ باشه که با دقت بالا راهنمای مسیر باشه یعنی کلیه وسایل حمل ونقل عمومی و مسیرهایی که باید پیاده رفت تا به مقصد رسید رو با متوسط زمانی که صرف میشه رو در اختیار بذاره.

رفتم گشتم اپلیکیشنش بود :slight_smile: البته نمی دونم چقدر استفاده کنندگانش رضایت داشته باشن!!!

1 پسندیده