چرا باید دندان عقل را کشید؟

قبل از پیشرفت دندان پزشکی به این صورتی که الان در اومده، مشکلِ دندون عقل رو چجوری حل میکردن؟

کشیدن دندان عقل

سلام دوست عزیز .
من 12 روز قبل از این پاسخ یه دندون عقل نیمه نهفته داشتم که رفتم جراحی کردم و وقتی درد بعد جراحی اومد سراغم مدام داشتم همین سوال رو از خودم میپرسیدم .

“چرا من رفتم دندونمو کشیدم و اینقدر درد رو تحمل کردم ؟”

خوب برای این که علاوه بر درد جراحی دندون درد سوال بی جواب هم تو وجودم نمونه رفتم سراغ جناب آقای گوگل و خلاصه چیزایی که پیدا کردم رو اینجا میگم به شما :

1. بر خلاف تصور خیلی ها نکشیدن دندون عقل اورتودنسی دندون ها رو خراب نمیکنه . بر اساس تصور غلط خیلی ها تحقیقات نشون داده که دندون عقد در بد ترین حالت فقط 10% تاثیر داره تو اورتودنسی دندون ها . به عبارت ساده تر نکشیدن دندون عقل باعث به هم ریختگی دندونا نمیشه .

2. دندون عقل 3 حالت داره . افقی ، طبیعی ، کج ( البته من خیلی عامیانه گفتم متخصصین عزیز علمی تر توضیح بدن ) . دندون عقلی که افقی یا کج باشه و حالت طبیعی نداشته باشه حتما باید کشیده بشیه چون میتونه باعث عفونت ، آسیب زدن به دندون کناری یا بد بو شدن دهن بشه

3. برای تشخیص این که دندون عقل عادی هست یا نه 2 راه وجود داره : اول این که صبر کنی و بی خیالش بشی تا بزنه دندون کناری رو خراب کنه ، دهنت رو بد بو کنه یا باعث عفونت و درد بکشی بعدش بری پیش دکتر و ایشون بگن که دندون عقلتون باید کشیده بشه و حالت عادی نداره . دوم این که تو سنین بین 18 تا 23 سالکی بری یه عکس رادیو گرافی دندون بگیری و قبل از این که درد شروع بشه ببری نشون یه دندون پزشک بدی .

4. هزینه های دندون پزشکی رو خیلی راحت میتونی با جست و جوی عبارت کلیدی " تعرفه های دندانپزشکی سال xxxx" در بیاری . جای xxxx باید سال جاری رو بزاری .

5. عمل جراحی کشیدن دندون عقلی که زیر لثه باشه خیلی شیک و مجلسی 1 هفته میتونه باعث درد بشه . اوج درد 12 ساعت اول هست و به مقیاس دردش من از 1 تا 10 نمره 6 رو میدم تو این 12 ساعت . بعد از کشیدن بخیه ها تا 2 هفته هنوز ممکنه درد داشته باشی ولی خیلی جزئی هستش .

6. بعد از جراحی دندون عقل یا کشیدنش بهداشت دهان و دندان حرف اول و آخر رو میزنه . بهتره یه سرنگ بگیری و سوراخی که در اثر کشیدن دندون ایجاد شده رو با فشار آب داخل سرنگ شست و شو بدی تا تیکه های غذا داخلش نمونه .

خوب معمولا درد رو تحمل میکردن تا دندون خودش بیاد بیرون و صد در صد خیلی اذیت میشدن و ممکن بود دندون کنار دندون عقلشون به کل خراب بشه . یه پیر مرد یه بار برای من تعریف میکرد تو روستاشون یه بار تو جوونی دندون درد گرفته بود و مجبور شد خودش با انبر دندونش رو در بیاره !

2 پسندیده

تا اینجایی که من اطلاع دارم امروزه دندونپزشکا اصرار زیادی روی کشیدن دندون عقل ندارن،مگر در موارد خاص که @hesam_fardad دوست عزیز اشاره کردن. دوره ای که بنده کار رادیوگرافی دندون انجام میدادم بیمارایی داشتم که میخواستن دندون عقلشون رو ترمیم کنن که دلایل مختلفی داشت: 1. دندون هفتشون(دندون قبل از دندون عقل) رو کشیده بودن و اگر دندون عقل هم خراب میشد غذا خوردن براشون مشکل ساز میشد، 2. فکشون جای دندون عقل رو داشت ، خود دندون هم مشکل زیادی برا ترمیم نداشت پس نگهش میداشتن چون مشکلی ایجاد نمیکرد… اما معمولا چون رسیدگی به نظافت دندون عقل سخت تر از بقیه دندوناست زود پوسیده میشه و برای جلوگیری از صدمه زدن به دندون کنارش کشیده میشه.

3 پسندیده