چرا ظاهر کولرهای آبی از ابتدا تا الان هیچ تغییری نکرده؟

خیلی وقته مکانیسم خنک سازی و سیستم ابرسانی کولرهای آبی تغییری نداشته و ظاهر آن به همین صورت است.

در صورتی که با تغییراتی خلاقانه میشه تغییرات چشم گیری اعمال کرد.

ایا حتما باید کل مساحت سطح کف کولر اب جمع شود؟

ایا حتما باید جنسش فلزی باشد؟
ایا حتما از پوشال باید استفاده کرد؟
ایا حتما باید سیستم انتقال نیرو با تسمه باید باشد؟
سیستم دمش ان حتما باید اینگونه باشد؟

ظاهر کولر آبی

دنباله‌ی موضوع بهتر نیست فرهنگ استفاده کولرهای ابی همچنان حفظ بشه؟

2 پسندیده

تیزبینانه بود: نه کافیه پمپ در آب قرار بگیره. میشه یه جای آب کوچیک تر برای پمپ در نظر داشت که هدررفت آب کولرها رو هم بیاره پایین. و البته مسیری در زیر پوشال ها که آب برگشتی رو به همون جای آب کوچیک هدایت کنه.

برای سیستم انتقال نیرو چه گزینه ی دیگه ای وجود داره؟

2 پسندیده

یکی از دلایلی که موتور کولر ها یا کلا دینام ها دچار اصطکاک بالا میشن، اینه که شفت دینام دچار لنگر میشه و از بالانسی میافته در این صورت بار و مقاومت رتور در بخشی از سیم پیچ زیاد میشه و از همونجا لاک روی سیم کشی میسوزه
تمام این مصیب ها سر تسمه هست.
تسمه به مرور زمان ارتعاشاتی رو به دینام منتقل میکنه و به علت پایه دینام که ثابته تمام ارتعاشات به شفت ان وارد میشه.

میشه تسمه رو حذف کرد و دینام رو داخل یاتاقان قرار داد و با گیربکس انتقال نیرو کرد.
وقتی گیربکس نصب بشه میشه با یه خروجی نیروی دیگه از همان دینام اصلی نیرو رو برای پمپاژ اب استفاده کرد و پمپ برقی حذف بشه.

همون جور که شما اشاره کردین میشه محفظه انتقال آب رو جمو جور ترش کرد.

میشه بجای پوشال از سیم های اسفنجی فلزی استفاده کرد. فلز هادی انتقال دمای بهتریه تا از پوشال

بدنه کولر رو میشه از PVC مقاوم در برابر نور خورشید و سایر پلیمرها استفاده کرد، ارزون تر از فلزیش در میاد و دمای افتاب رو منتقل نمیکنه داخل کولر.

طراحی ایجاد کننده نیروی باد رو دارم روش کار میکنم
که بهترین بازدهی رو کسب کنم

طراحی های معمول بازدهی بایینی داره و نگاه کرده باشین همیشه پوشال های درب دوطرف بخاطر مکش هوا تبخیر زیادی دارن و خشک میشن زود مخصوصا مرکز درب ها و درب سوم همیشه خیسه و مکش هوایی اصلا نداره، پس بودنش هم الزامی نداره میشه با درب یک تیکه کامل پوشاندش و مصرف آب رو برای اون قط کرد.

3 پسندیده

یه جایی دیدم که به جای سیستم کولر آبی آب رو درون جریان هوا اسپری میکردند و بازدهی خوبی هم داشت. هر چه میزان تبخیر اب بیشتر باشه خنک کنندگی هم بیشتره. که این نیازمند سطح بیشتری برای تماس اب با جریان هواست. فک میکنم همون اسپری کردن اب سطح بیشتری رو ایجاد کنه.

اینکه کولرهای ابی هنوز این مدلی ساخته میشن. منم زیاد بش فکر کردم . بهینه ترین از نظر قیمت و سرمایش همینیه که داریم استفاده میکنیم. استفاده از تسمه موتور کولر رو دور از رطوبت نگه میداره. استفاده از گیربکس یکم ناجور در میاد . شاید روش موثری باشه ( من که بلد نیستم ) . من همیشه فکر میکردم هر چه سطح اب مخزن کولر بیشتر باشه بهتره. چون بعضی وقتا اب قطع میشه و مجبوری با دست پرش کنی. لا اقل چند ساعتی رو جواب بده. سیستم پوشال هم سطح تماس خوبی رو ایجاد میکنه. بوی مطبوع چوب رو میده.
من هنوز طرفدارشم

چیزی که الان به ذهنم رسید. برای جلوگیری از لرزش ایجاد شده توسط تسمه و اوانس شفت میشه دو طرف موتور رو با تسمه به پروانه متصل کرد. خیلی هم خوب میشه

میدونم که کولر های آبی جدید که به اسم کولر های سلولزی تو بازار فروخته میشن، ساخته شدن.
1-تسمه ندارن. خود موتور دور یک محور میچرخه بنابراین استهلاک کمی دارن.
2-به جای پوشال صفحات سلولزی دارن، این صفحات حالت موجی داره تا زمان عبور آب ازش طولانی تر بشه و با فاصله از بدنه داخلی نصب میشه تا گرمای بدنه باعث تبخیر آب نشه.(البته این فاصله باعث بزرگتر شدن سایز کولر میشه)
چون صفحات سلولزی قیمت دارن و املاح آب ممکنه با رسوب خرابش کنه یه برنامه هم داره که باتوجه به سنگینی آب منطقه تنظیم میکنیم بعد از چند روز آب کولر عوض بشه. تا به صفحات آسیب نرسه.

3 پسندیده

حرفاتون خیلی خوب و حساب شده بود فقط یکم نگاهتون به تسمه بیش از حد منفیه. خیلی از ماشین ها از تسمه تایم استفاده میکنن مشکلی هم ندارن. به نظر من اصل ایراد همون هست که خودتون گفتید، ینی بالانس نبودن. اگه سیستم بالانس باشه و از تسمه های بهتری هم استفاده بشه انقدر اذیت نمیکنه. الان قیمت تسمه کولر 6 هزار تومنه، قیمت تسمه ماشین 60 هزار تومن. این تفاوت خیلی زیاد گویای کیفیت پایینه تسمه های کولر هستش.
گیربکس روغن کاری دائم میخواد و همچین دسترسی راحت به موتور هم مزیته.

من نظرم اینه تسمه رو کلا از گزینه ها خارج نکنید، تسمه های بهتر با قیمت کمی بیشتر و ایجاد بالانس در پولی های تسمه اگه انجام بشه جلوی خیلی از خرج های اضافه گرفته میشه.

به نظر من میشه حلزونی رو به سیم پیچ مجهز کرد،
و دورتادور استوانه هم آهنربا بگذاریم،
این شکلی استوانه به صورت یک موتور براشلس کار میکنه،
دوم به کولر دستگاه تصویه آب اضافه کنیم که شوره نزنه

1 پسندیده