چرا عربی می آموزیم؟

اجبار این یادگیری برای من تعریف نشده اس. بیشتر از ۵۰% دانش آموزان نه عربی و نه انگلیسی را آنطور که باید نمی آموزند پس فایده این اجبار چیست؟

حرف من تبدیل زبان ها نیست که مثلا اسم الکل را عوض کنیم :grin: (که به لطف بعضی سران این اتفاق هم رقم خورده). اجبار ۲ درس زبان خارجه در مدارس آن هم برای ۷ سال (عربی ۶ سال) بدون بازدهی به چه دردی میخورد؟

1 پسندیده

در بیشتر کشورهای اروپایی، یادگیری زبان انگلیسی اجباری است. یادگیری زبان دوم اختیاری است اما گزینه‌ها محدود به فرانسه، اسپانیایی و ایتالیایی می‌شوند. این با عقل جور در می‌آید چون این کشورها با هم مرز آبی یا خاکی دارند و هیچ کدام به دیگری برتری تعدادی ندارد. بعضی هم ترجیح می‌دهند زبان‌های منسوخ شده مانند لاتین را بیاموزند.

اما مورد ایران با اروپا متفاوت است. همسایه‌های نزدیک ما عمدتا عرب زبان هستند.

۱. جمعیت زیادی از ایرانی‌ها هر ساله به عراق، امارات و عربستان سفر می‌کنند.
۲. سالانه یک میلیون و چهارصد هزار نفر عراقی به شهرهای ایران سفر می‌کنند. این اعداد ممکن است در آینده بیشتر شود.
۳. نزدیکی جغرافیایی باعث شده که حجم مبادلات تجاری ما با کشورهای عربی (به خصوص عراق) افزایش یابد.
۴. روابط ما با کشورهای عربی اگر افزایش نیابد، کاهش هم نخواهد داشت.

این که زبان عربی به درستی و به صورت کارآمد تدریس نشده است، بحث دیگری است.

3 پسندیده

خوب این نکته ضعف آموزش ماست. یعنی امکان اینکه آموزش اختیاری برای زبان خارجی دلخواه رو در مدارس داشته باشیم، نداریم. در بسیاری از موارد آموزشی هم این ضعف وجود داره و نکته باید در این مسئله جستجو بشه، نه انکار اثر زبان عربی یا هر زبان دیگه‌ای در تاریخ و فرهنگ کشور.

در شهرهای بزرگ، این امکان به طور خصوصی وجود داره، چون امکانات از نظر مالی و جذب عمومی به اندازه کافی معقول هست.

2 پسندیده

یه سئوال خیلی مهمتر: به نظرتون درس ادبیات فارسی چقدر مفید و موثر بوده؟

از این استدلال که باید همه این رو یاد بگیرن استفاده نکنید، واقعا چند درصد مردم از ادبیات فارسی استفاده میکنن؟ چند درصد مردم ادبیات فارسی رو یاد گرفتن و الان یادشون هست؟

زبان نیاز به استفاده و کاربرد داره و از نظر ذهنی بسیار فرار هست. بدون کاربرد فرقی نمیکنه زبان چی باشه، قسمت زیادی از اون از یادتون میره.

5 پسندیده

تاریخ و ادبیات ما با زبان عربی در هم تنیده شده. عرفا، فلاسفه، دانشمندان، و شاعران ما از زبان عربی استفاده زیادی کرده‌اند. یاد گرفتن زبان عربی (به منظور خواندن متون عربی و علمی دوران اسلامی) خیلی مفیده و چشم‌اندازهای خوبی رو برای ما ایجاد می‌کنه.
زبان عربی برای صحبت کردن با عرب‌زبان‌های کنونی هم با توجه به جمعیت بالای عرب‌زبان‌ها و موقعیت‌های شغلی که وجود داره خالی از فایده نیست.

هر زبان جدید یک زندگی جدید. بعد از انگلیسی که زبان مشترک همه انسان‌ها شده، عربی کاندید خیلی خوبی برای یاد گرفتنه.

بین زبان عربی و آلمانی مردد بودم که کدوم انتخاب کنم که کم کم احساس می‌کنم کفه عربی سنگین‌تر شده :sweat_smile:

5 پسندیده

روی صحبت من دقیقا از منظر آموزشی هست.

ادبیات فارسی برای کسانی که به شعر علاقه دارند می تواند مفید باشد اما به نظر من باز هم اجبار است و غلط! اما اگر بگوییم ادبیات فارسی را حذف کنید همه صدایشان در می آید که وطن فروشی و فلان :sweat_smile: اول دست گذاشتم رو عربی چون نژاد پرستی بهتر از وطن فروشیه منکه جفتش نیستم :joy: در مجموع فکر میکنم به این نتیجه رسیدم که به عنوان زبان دوم آموزشی جبر اضافه ای را بر دانش آموزان وارد کرده و یادگیری و تمرکز تعداد زیادی از دانش آموزان را (با توجه به ضریب هوشی ۸۷ ایران) برای یاد گیری زبان خارجه اول و زبان اصلی مختل می کند. اما اگر زبان دوم اختیاری بود و به تمامی زبان ها امکان تحصیل بود( با اون عدد بودجه سخت نیست :grin: البته نه به رویه الان) هرکس زبانی که دوست داشت یا نیاز داشت را یاد می گرفت چون نیاز داشت! نیاز عامل اصلی یادگیری :wink: حالا چرا همه زبان ها؟ نگاهی به این بیاندازید.
۷ درصد ایرانیان در خارج از کشور و در کشور های متنوعی زندگی می کنند.
اینکه این تعداد به چه دلایلی در خارج زندگی می کنند را بررسی نمی کنیم اما توجه داشته باشید که اگر سیستم آموزشی عملکرد صحیح در کنار دروس اختیاری زبان خارجه داشته باشد چقدر این مهاجرت ها و رفت و آمد ها بهتر و ارتباط ما با جهانیان بیشتر می شود؟
نیاز چیزی است که نه به وجود آوردن صحیحش نه ارضا کردن صحیحش در کشور ما اتفاق نمی افتد. با نیاز سازی صحیح در زمینه مهاجرت (دائمی، کاری، تفریحی، موقتی) و بالاتر رفتن جابه‌جایی های انسان ها در کشور های مختلف، علاوه بر روابط بین المللی در رسیدن و عضو مهمی از دهکده جهانی شدن هم جلوتر خواهیم بود.

3 پسندیده

خوب به نظرم این نگاه جامع و ارزیابی درستی از شرایطه. کاش از اول این متن جای سئوال بود تا اینهمه جنجال روی زبان خاصی وارد کار نمیشد. الان تا حد زیادی با دیدگاه موافقم.

1 پسندیده

تا جنجال نشه نتیجه نمیشه گرفت قشنگیش به همینه :joy::sweat_smile:

2 پسندیده

زبان عربی
بنظرم اول باید دید که آموزش زبان عربی چقدر مفید و کاربردیست برای بچه های ما
در درجه اول مشخصا این زبان در قانون کشور ما تاثیر داره ، فقه ، شریعت ، قضاوت ، حتی مدیریت دولت و حاکمیت تا حدود زیادی به این زبان گره خورده
در درجه دوم این موضوع صحیح است که همسایگان غربی و جنوبی ما به زبان عربی صحبت میکنند و آموزش این زبان میتونه زمینه های همکاری فراوانی رو ایجاد کنه

ولی از نظر خودم باید کمی عمیق تر به این موضوع نگاه کرد
بچه های ما ( در دوره آموزشی که بنده بودم ) در دوره راهنمایی با کتاب عربی آشنا میشدند
این کتاب مثل ادبیات فارسی در تلاش بود تا عربی رو به خورد دانش آموزان بده و سعی شده بود تا کشوری باشیم که دانش آموزانش به سه زبان زنده دنیا آشنایی داشته باشند
اما قافل از این که بخش بزرگی از این دانش آموزان به این درس نیازی ندارد
از اون گذشته فکر میکنم چون تدوین گر های کتب درسی فکر میکردند عربی بسیار به فارسی نزدیک هست اصول انتقال علم زبان از طریق کتاب رو در دروس عربی شاید رعایت نکرده باشند

اسم این موضوع رو من میذارم آموزش هرز
در درجه اول باید در نظر گرفت که این زبان چقدر و برای چه گروهی از مردم ما کاربردیست؟
اگر بخواییم مذهب رو در نظر بگیریم عموم مردم ایران نیاز به شناخت عربی دارند ولی آیا آموزش های مرتبط با مذهب جاش در مدارس هست؟ بنظر من خیر . به همین دلیل تدریس عربی صرفا برای ایجاد سازگاری با مباحث مذهبی رو درست نمیدونم
بغیر از این چطور؟
ممکنه محصولی به کشور ما بیاد که کاتالوگ و توضیحاتش عربی باشه ( همشون انگلیسی هم دارند )
ممکنه دانشجو های بخوان علوم تولید شده در بستر کشور های عربی رو مورد بررسی قرار بدند ( احتمالش در خصوص مطالعه دانشجویی پایین هستن چون عموم کشور های عربی استاندارد های آموزشیشون از ایران هم پایین تر هست . ولی ممکنه محققین از این موارد استفاده زیادی بکنند )
ممکنه صرفا باعث ایجاد دو دستگی در کشور بشه
این مورد رو توضیح میدم - فرض کنید ایران تدریس عربی رو از دستور کار خارج کرده بود
آیا همچنان مردم در بخش های غربی و جنوبی کشور به این زبان صحبت میکردند و خودشون رو عرب میدانستند؟

مورد بعد
زبان عربی دومین زبان فراگیر دنیاست و به گفته بسیاری شاید کامل ترین زبان دنیا باشه
پیش از اینکه فرد نیازمندی های زندگیش رو بشناسه و بدونه آیا به این علم نیاز داره یا نه ما حق داریم وقتش رو برای آموختن این مبحث تلف کنیم؟
افراد عموما در دانشگاه ها مشخص میشه که دارند چی مخونند و قراره با چه مسائلی سرو کار داشته باشند
بدتر از اون
ما مدت ها زمان میذاریم مفاهیم پایه عربی رو به دانش آموزانمون یاد میدیم و در سال های آخر دبیرستان برای بسیاری از رشته ها درس عربی حذف میشه
همونطور که دوستان هم اشاره کردن زبان فرار هست و نیاز به تکرار داره
خب اگر به این نتیجه رسیدن که دانش آموزان ریاضی به عربی نیازی ندارند چرا در سال های پیش از انتخاب رشته وقتشون رو با آموزش عربی تلف میکنند که فرد بیاد بالا و فقط 50-100 ساعت زمانش رو در هر سال پای این درس از دست بده؟؟؟

درکل نفس هیچ آموزشی رو نمیشه بد دونست به نظر من
اما با این همه فرایند های ناقص و متناقض آیا این تدریس عربی درست هست؟
در گذشته که عربی در مکتب خانه ها آموزش داده میشده آیا برد و تاثیر بیشتری نداشت؟
آیا کشتن وقت از دانش آموزان ما نیست؟
چند درصد مردم دنیا در طول زندگیشون به سه چهار زبان دنیا مسلط میشن؟ ( عربی ، فارسی ، انگلیسی ، زبان محلی )
آیا قرار هست تمام دانش آموزان ما به این تعداد زبان اونم بصورت حداقلی مسلط بشن؟
اصلا این امکان از لحاظ فنی و زیر ساختی فراهم هست؟

اگر پاسخ به این پرسش یا چیزی جز بله باشه مشخصه که داریم وقت دانش آموزانمون رو به شکلی باور نکردنی ازشون میدزدیم و علوم بدرد نخور بهشون ارائه میکنیم

علاوه بر عربی دانش آموزان و دانشجویان ما با موارد بسیاری مشابه این مورد روبرو هستند

سر صبح بود خیلی حوصله تایپ نداشتم :smile:
در یک جمله
" بنده آموزش عربی رو در مدارس اشتباه میدونم "
با درنظر گرفتن کاربرد ، ارزش ، صرف وقت و هزینه ، تاثیر گذاری

2 پسندیده

مسیر آموزش زبان خارجی باید با جهت حرکت کشور و جامعه همسو باشه
ما قرار نیست کل مردممون رو مسلط به عربی بکنیم تا یک روز اگر روابطمون رو با کشور های عربی بهتر کردیم مشکل در برقراری ارتباط بین مردم نداشته باشیم

الان آیا این جهت حرکت جامعه ما و نیاز مردم ماست ؟
فکر میکنم خیر
مردم ما الان بشدت دنبال روش های کسب درآمد ، کار آفرینی ، آموخت علوم تخصصی ، مطالعات علمی و همکاری های اقتصادی هستند تا مسیر رشد در کشور فراهم و قابل دست یابی تر باشه
پس با این اوصاف ما به زبان هایی نیاز داریم که از ارزش اقتصادی ، مالی ، مبادلاتی ، تولید علم ، بهینه در یادگیری و … داشته باشند تا بتونیم نیاز های جامعه امروزی رو باهاش رفع کنیم
گرچه امروز هم بخشی از مردم ما به عربی نیاز دارند
ولی خب مگه افرادی که با انگلیسی سر و کار دارند انگلیسی رو از کتب درسی در مدارس یاد گرفتن؟
صد در صد خیر
کمتر کسی رو میبینید که بجز با اتکا بر آموزش گاه های آزاد یا خودخوانی توانسته باشه به زبان انگلیسی مسلط شده باشه
اما برای عربی ؟ در نظر میگیریم ما عربی رو در مدارس معرفی میکنیم . آموزش نمیدیم . مثل انگلیسی
ولی خب آیا جایی هست تا دانش آموزان علاقه مند بتوانند آموزش این زبان را بصورت تخصصی ادامه دهند؟
برای این زبان بازار مصرف هم تعیین کردیم؟

3 پسندیده

بسیاری از کتابهایی که ما به آنها افتخار میکنیم مثل کتابهای ابن سینا فارابی رازی و… به زبان عربی هستند
آموزش هر زبانی نعمت است و باعث آشنایی با فرهنگی دیگر میشود برای زبان دوم یه زمانی در مدارس مد شده بود که زبان دوم اختیاری باشد و خیلی ها زبان دوم را فرانسه انتخاب میکردند ولی زبان عربی جزو زبان دوم به شمار نمیرود چون نوع حکومت ما جمهوری اسلامی است و زبان رسمی اسلام هم عربی است آموختن زبان عربی اجباری است .البته لفظ اجباری باعث میشود در مقابل آن جبهه بندی صورت بگیرد ولی اگر اجبار هم نباشد تلاشی برای آموختن صورت نمی گیرد همانطور که هیچ تلاشی برای آموختن زبان چینی صورت نمی گیرد

1 پسندیده

عربی و چینی که هیچ دانش آموزان ما انگلیسی را هم یاد نمیگیرند و دلایل این معضل ها در پاسخ های دوستان به درستی بررسی شده است

عماد @Emad_Mohammadpoor و جلال @Jalal_Razavi، این که اجبار در انتخاب زبان خارجی مناسب نیست را درک می‌کنم. به نظر شما چه زبانی می‌تواند جایگزین خوبی برای عربی باشد؟ چرا؟

2 پسندیده

یعنی این اجبار را باید بپذیریم؟ اگر منظورتان این است دیگر بحثی باقی نمی ماند اما اگر اینگونه نباشد باید به صورت انتخابی و تعداد انتخاب های بیشتر از ۵ زبان (حداقل) باشد و اگر باز هم با شرایط دانش آموز سازگار نبود، دانش آموز بتواند با دوره خصوصی اینکار را بکند و این درس به صورت واحدی به مجموع معدل اضافه شود.

نه. جایگزین بهتر ارایه دهیم. مثلا بگوییم زبان فرانسه، چون ادبیات غنی‌ای دارد.

همین الان ما معلم حرفه‌ای زبان انگلیسی و عربی به تعداد کافی نداریم. چگونه می‌خواهیم معلم زبان آلمانی، چینی، فرانسوی و ایتالیایی پرورش دهیم؟

منجر به تبعیض می‌شود چرا که فقط قشر ثروتمند از آن بهره‌مند می‌شوند. البته امروزه خیلی از والدین کودکانشان را به کلاس‌های آلمانی و فرانسوی هم می‌فرستند. منظورم این است که چیزی که شما پیشنهاد می‌کنید در حال حاضر اتفاق می‌افتد.

2 پسندیده

احتمالا متوجه حرف من نشدید که میگویید اتفاق می افتد.
جایگزین بهتر انتخابی شدن زبان خارجه دوم با انتخاب بیشتر از ۵ زبان برای هر دانش آموز است و قرار نیست راحت باشد و من هم گفتم نه با زیرساختی که الان داریم :grin:
حالا ما گفتیم فرانسه. آیا این هم جبر نیست برای کسی که میخواهد عربی یاد بگیرد؟ انتخاب اینجا معنی پیدا می کند و هرکس خود سرنوشت خود را رقم می زند نه جبر تحصیلی.

2 پسندیده

وقتی که حداقل ٥٠ و بنا بر نظر برخي ٦٦ درصد زبان فارسي عربي هستش به نظرم كسي به اجبار به ما آموزش نداده بلكه اين زبان رو ما به راحتي ياد گرفتيم و كلمات زيادي رو به راحتي با تصور اينكه فارسي هستن استفاده مي كنيم. فرهنگستان معتقده اگر كلمات عربي رو از زبانمون بگيريم زبان فارسي ضعيف ميشه.
مثلا نمونه ي خيلي خيلي ساده: هنوز مي گيم زبان فارسي خود كلمه ي “”“فارسي “”” عربيه بايد بگيم “”" پارسي “”"

هرزباني در دنيا ارزش و فايده هاي خاص خودش رو داره يادگيري هر زبان يعني قدم گذاشتن به يه دنياي جديد. كشورها با اهداف مختلف زبان هاي بيگانه رو آموزش ميدن از جمله فرهنگي، سياسي، مذهبي و … در كشور ما هم حتما اين دلايل هست اما ضرورتش با توجه به كثرت تاثيرگذاري اين زبان بيشتر احساس ميشه.
برخي تصور مي كنن حقوق ما تحت تاثير فقه و مذهب تدوين شده پس كلماتش عربيه در حاليكه اين نظر فقط تاحدي درسته چون در بسياري از قوانين مربوط به مسائل روز اصلا فقه نظري نداره ضمن اينكه قوانين فقط كافيه مخالف شرع نباشن نه اينكه حتما موافق شرع باشن در نتيجه ما كلمات عربي رو مثلا در قانون تجارت هم كه بسيار متأثر از حقوق فرانسه ست مي بينيم.
زبان عربي يكي از زبان هاي مهم دنياست اسناد سازمان ملل متحد فقط به شش زبان چاپ ميشه كه يكيش عربيه. در علم زبان شناسي پراشتقاق ترين زبان محسوب ميشه اما چون جزء زبان هاي مشكل به دليل دقايق و ظرايفش محسوب ميشه مثل زبان انگليسي جا نيفتاده.
معتقدم در سيستم مدارس هم مثل دانشگاه بايد چند زبان براي يادگيري باشه و بچه ها مخير در انتخاب باشن

5 پسندیده

تصور می کنم دوستان خیلی بحث را به حاشیه کشانده اند! البته دل مشغولی های هر گروه از دوستان کاملا قابل درک است،چه موافقان زبان عربی و چه مخالفان!اما به نظرم آنچه باید پیش از این سوال مطرح شود اینست که اصلا ساز و کار مناسب برای انتخاب زبان دوم چیست؟شاید اگر به همین پرسش پاسخ داده شود اینقدر بحث های فرعی پیش نیاید.
به نظرم برنامه ی آموزشی کشور ما در عمل انعطاف پذیری لازم را ندارد،شاید بهتر بود اول پیش زمینه ی لازم جهت آشنایی دانش اموزان با زبانی که بعدا قرار است بیاموزند،ارایه شود یعنی بیایند و یک دوره ی آشنایی با زبان های زنده و متداول دنیا برگزار کنند و بعد این خودِ دانش آموزان باشند که زبان آینده شان را انتخاب کنند(البته اجرای چنین ایده هایی نیازمند بحثی جداگانه است که از آن می گذرم.)
دومین قدم تدوین برنامه ی آموزشی مناسب است،مثلا به نظر من اینکه زبان عربی و انگلیسی با هم آموخته می شوند یک روش غلط است،بگذاریم دانش آموز ابتدا در یک زبان خاص به سطحی قابل قبول برسد و بعد شروع به فراگیری زبانی جدید بکند.
در ضمن روش تربیت دبیر و به تبع آن تدوین کتاب های آموزشی نیازمند تحولی عظیم است،در یک مورد،تا همین چند سال پیش در کتاب های آموزش انگلیسی از تصاویری مشابه خانواده آقای هاشمی استفاده می شد!در حالیکه آشنایی با فرهنگ غرب یا دنیای عرب،نیازمند شیوه های بصری نیز می باشد و این فقط یک نمونه از برخورد های سلیقه ای در تدوین برنامه ی آموزشی کشور است!
پس لطفا بیاییم برای بررسی این موضوع فاکتور های مهم تر را هم در نظر بگیریم و به دنبال راه حلی برای معضل آموزش زبان در کشور باشیم،البته نگاه به مسایل فرهنگی هم جزو فاکتور های مهم محسوب می شوند اما نباید با پرداختن به آن از هدف آموختن زبان دوم یا سوم که همانا ارتباطات بیشتر و موثرتر با دنیای خارج و درنهایت کمک به پیشرفت کشور است،غافل ماند.

7 پسندیده

عربی پس از ورود اسلام به ایران به طور اتوماتیک با زبان فارسی عجین شد. بسیاری از لغات و اصطلاحات و داستانها و اشعار شاعران و کتب علمی و مذهبی در میان فارسی زبانان با عربی گره خورده . آموختن قواعد و اصول زبانی که اصطلاحات و لغات آن در بیشتر کتب فارسی
از آن استفاده شده است باعث لذت دانستن از این زبان میشود . همچنین یادگیری آن برای کسانی که از زبان فارسی استفاده میکنند آسان و مکمل این زبان است . و پی بردن به اصول کلی این زبان نیز ما رو در فهم اصطلاحات فارسی کمک میکنه.
آگاهی از این زبان ما رو با تغییرات زبان فارسی پس از اسلام و ادغام فرهنگی اون آشناتر میکنه.
گذشته از اینکه آموختن یک زبان بیشتر برای ذهن بسیار مفیده

3 پسندیده