چرا وقتی میرم خرید، بیشتر از نیازم میخرم؟

معمولا غذاهای اضافی تو یخچالم میمونه و موندم چرا باس این همه غذای اضافی بمونه و گاهی بریزمش دور. ولی باز هم موقع خرید یادم نمیمونه و مشابه قبل خرید میکنم. ایا شما هم به چنین مشکلی برمیخورین؟ چی کار میکنین؟

image

5 پسندیده

چیزایی که به نظرم میرسه و برای خودم جواب میده:
1- با آدم شکمو خرید نریم
2- تا جایی که میشه از مراکز بزرگ خرید نکنیم حتی اگر تخفیف خوبی میدن. (تخفیف تو این مراکز بزرگ ،پول بیشتری رو از جیب خارج میکنه و سبد آدمو بیشتر پر میکنه😉)
3-نذاریم همه چیز خونه تموم شه بعد بریم خرید. فکر اینکه تو خونه هیچی نیست، میزان خرید رو بالا میبره.
4-خوردن مواد غذایی به صورت تازه، برامون خیلی باارزش باشه.

6 پسندیده

#نمونه مشابه

زمان دانشجویی بچه هایی داشتیم که بنا به شرایطی وعده غذایی ناهار رو خورده بودن و فقط به این دلیل میرفتن و غذای سلف رومی گرفتن که: غذا رزرو داشتن و حقشون رو میگرفتن. نمونه های مشابه این قضیه رو تو رستوران ها و نذری دیدم. با اینکه ملت سیر هستن فقط به خاطر اینکه قبلا هزینه ای دادن و یا مفت و مجانی هست حس می کنن باید برن اون وعده رو بگیرن. در صورتی که به این شیوه:

1- در حالی که نیاز به اون وعده ندارن میرن دریافتش می کنن.

2- غذا میره به یخچال و مونده میشه و خیلی وقتا هم میره سطل زباله.

3 پسندیده

یه راه برای استفاده از تخفیف ها، خرید گروهی هست.

4 پسندیده

انسان‌ها احساسِ فعلیشون رو به آینده تعمیم میدن.

مثلا وقتی شما گرسنه‌ای خیلی بیشتر از حد معمول از سوپرمارکت خرید می‌کنی.
وقتی تو شرایط بدِ مالی هستی سعی می‌کنی خیلی بیشتر از حد معمول پول برای خودت سیو کنی.
وقتی توی خونه سوسک می‌بینی خیلی بیشتر از حد معمول خونه رو سم‌پاشی می‌کنی.
وقتی تو خونه گرمته ولی بیرون سرده کمتر از حد معمول لباس می‌پوشی و میری بیرون.

شاید اگه قبل از انجام کارها, ببینیم الان چه حسی داریم و بعدا ممکنه چه حسی داشته باشیم, خیلی بهتر بشه کارها رو هندل کرد.

4 پسندیده

نکته روانشناسی درستیه و موافقش هستم. ولی چطور میشه این نگرانی از آینده رو موقع خرید از افراد کم کرد؟

3 پسندیده

در خصوص موضوع مشخصی مثل خرید, میشه نه کارت بانکی, که پول نقد با خودمون ببریم به فروشگاه.
دیگه هممون میدونیم فشار ناشی از خرج کردن پول نقد, خیلی بیشتر از خرج کردن همون مقدار پول در کارت بانکیه.
با سومین مورد از فهرست پیشنهادی @Maryam هم موافقم و توصیه میکنم:

3 پسندیده

:ok_hand: خیلی نکته ظریفی بود! مخصوصا که یاداور این نکته بود که دنیای سرمایه‌گذاری داره از همین قضیه روانشناسی برای ایجاد خرید بیشتر استفاده میکنه:

نه تنها پول نقد رو حذف کرده، بلکه کارت اعتباری هم در اختیار مصرف کننده گذاشته و این خودش باعث قرض های بالا برای خیلی از افراد شده! چون کارت اعتباری عملا حتی همون یه کم استرس کارت بانکی که ممکنه حسابم پولش تموم شه رو هم نداره.

4 پسندیده

خیلی موضوع خوبی است، البته یک نکته دیگر هم است که خود مان هم شکم گرسنه خرید نرویم که در آنصورت خرید بیشتری خواهیم کرد …:smiley::wink: و با نظرات @Maryam کاملا موافق هستم.

2 پسندیده