چرا پیام خصوصی، خصوصی نیست؟

همونطور که میدونید (شایدم نمیدونستید) پیام های خصوصی برای مدیر سایت قابل خوندن هست و ایشان به همه صحبت ها دسترسی داره.
اگر قرار نیست خصوصی باشه چرا اسمش خصوصیه؟
اگر نشه روی بستر پادپرس خصوصی صحبت کرد یکم نقض حریم خصوصی کاربران نیست؟ اگر میگیم پادپرس برای گفت و گوی خصوصی طراحی نشده پس این گزینه چرا هست؟ اگر کاربرد دیگه ای داره پس چرا اسمش پیام خصوصیه؟ :thinking:

9 پسندیده

اسمش پیامه،‌ پیام خصوصی نیست. جایی دیدین پیام خصوصی اسم گذاریش کنیم؟

تفاوتش با موضوع عادی اینه که در فضای تعامل عمومی نمایش داده نمیشه.

مدیر دسترسی داره، تا در صورت بروز هر مشکلی امکان مدیریت داشته باشه. به همون دلیلی که مطرح کردین؛ اینجا برای گفتگوهای خصوصی طراحی نشده و ترجیح در اینه که تعاملات خیلی خصوصی در ابزارهایی مثل ایمیل پیگیری بشه.

چه نیازی به پیام خصوصی در فضایی مثل پادپرس حس کردین؟

4 پسندیده

چقدر خوب بود سوال :grinning:
واقعا واسم سواله كه ذهن خلاق شما چه جوري به اين سوال رسيد؟؟؟
من يكي تا اخر دنيا هم فكر ميكردم به چنين سوال نميرسيدم
مگر اينكه اتفاق خاصي بيوفته

3 پسندیده

احتمالا جلال موضوع مربوط به سئوالات متداول رو خونده! هرچند حس میکنم کمی نگرانی توی سئوالش هست، ولی جالبه که پادپرسیها اینقدر تیزن :smile:.

3 پسندیده

حداقل باید اینطوری باشه که در صورتی که یک کاربر یک پیام خصوصی رو به هر دلیلی گزارش داد یک رونوشت از این پیام برای مدیر ارسال بشه (مثل پرچم کردن) :face_with_raised_eyebrow:

فارغ از نامی که بر روی این ابزار گذاشته میشه قطعا یک ابزار خصوصی هست.

مثل اینه که چون مجلس خانه ملت است و همه چیز باید درش شفاف باشه پس نماینده ها نمیتونن خصوصی صحبت کنن . هر چی بگن رو رئیس مجلس و بچه های بالا میشنون :face_with_monocle:

من ممکن هست بسیاری مسائل رو به هر دلیلی در تالار های عمومی پادپرس مطرح نکنم ولی فردی رو در اینجا پیدا کنم که بتونیم در موردش صحبت کنیم و ازش کمک بگیرم، مثلا من یک مشکل جنسی دارم ، مشکله دیگه ، رومم نمیشه برم دکتر ، یا یه دکتر در پادپرس صحبت میکنم.

این یک مثال خیلی خاص بود ولی خب خیلی مسائل گستره تری میتونه باشه.

ممکن هست من برای یک مشکل در شخصیت اجتماعیم که دوست ندارم عمومی بشه بخوام از یک شخص در پادپرس کمک بگیرم. اصلا شاید بخواییم تخمه بخریم پشت سر @lolmol حرف بزنیم، اخه درسته بعدش یوسف بفهمه ما چی گفتیم؟ :smile:

6 پسندیده

نظرتون چیه در چنین مواردی که موضوع کاملا به پادپرس نامربوط هست، با مبادله ایمیل در فضای مناسب‌تری ارتباط بگیرین؟

از لحاظ فنی برای اینکه پیام توسط دسترسی ادمینی قابل رویت نباشه، لازمه encrypt بشه در دیتابیس؛ مشابه پسورد هر کاربر. و فکر کنم قابل حدس باشه چه حجم کار فنی بالایی می طلبه چنین چیزی. الان از لحاظ فنی، پیام همون موضوع هست، و این خب از لحاظ فنی خیلی راحت‌تر بوده پیاده‌سازیش.

البته حتما در توسعه‌ی این بستر، چنین چیزهایی تعبیه میشه. ولی خب برای ابتدای کار، پیام صرفا یه ابزار هست برای تعاملی در سطحِ کمتر جمعی.

3 پسندیده

خوبه منم فعلا به این مشکلات نخوردم :smile:
فکر میکردم که میشه ولی خودتون دوست دارید هی ببینید کی چی میگه :stuck_out_tongue_winking_eye: ( گرچه خارج از شوخی میدونم نه وقت چک کردنش هست و نه تا وقتی نیاز بشه چک میشه )

در مورد ایمیل که کاملا وارد هست و بنده خودم هم عموما از ایمیل یا حساب شخصیم در شبکه های اجتماعی برای همچین تعاملاتی استفاده میکنم. اما خب افراد زیادی در این جامعه هستند که مثل من و شما کاربر حرفه ای اینترنت نیستن. همینجا یکی هست که خودم آوردمش . ایمیل نداشت، یه ایمیل ساختیم ثبت نام کردیم ، شرط میبندم الان عمرا به اون ایمیل دسترسی داشته باشه :laughing: شاید این متنو بخونه .

4 پسندیده

اگر قراره شخص سومی هم دسترسی داشته باشه مفهوم پیام هم زیر سوال میره :thinking: وقتی کسی ترجیح میده به جای کامنت کردن یا طرح مسئله پیامی ارسال کنه طبیعتا میخواد که این موضوع رو با مخاطبین پیامش در میان بزاره :thinking: یعنی نمیخواد با افرادی غیر مخاطبین پیامش در میان بزاره :thinking: به هر دلیلی

از طرف دیگه چون جاهای دیگه پیام ها همه عموما خصوصی و کد گزاری شده هستن، برداشت من از پیام پیام خصوصی بود. روشی که عماد گفت میتونه مناسب باشه. در صورتی که پیامی پرچم شد دسترسی مدیریت باز بشه بهش تا مشکلات احتمالی رو مرتفع کنه.

4 پسندیده

در عمل همین اتفاق در عمل میفته. در صورتی که پیامی پرچم شد ادمین میره سراغش. ولی اینکریپشن که رخ بده، دیگه از هیچ طریق ساده ای نمیشه کدگذاری رو برداشت (وگرنه اسمش کدگذاری نبود).

تا جایی که میدونم حتی بعضی نرم افزارهای پیام رسان[1]، هم پیام‌هاشون کدگذاری شده نیست! چه برسه به ابزار گفتگو که برا پیام‌بری ساخته نشده.

1. مثلا تلگرام رو شنیدم و یه دلیل اینکه سایر کشورها به خوبی از تلگرام استقبال نکردن همین کدگذاری نشدن بوده. ↩︎

4 پسندیده

درسته که در تلگرام پیام ها کد گذاری شده نیست اما امنیت ارتباط در ازای این کد گذاری نشدن تامین شده و مقوله اش قابل مقایسه با پادپرس نیست زیاد.
آیا ارتباط خصوصی ۲ کاربر در پادپرس مشکل ساز یا حاشیه سازه؟ آیا باید جلوش گرفته بشه تا کاربران به فضای اصلی کشیده بشن و فقط سوال پشت سوال جواب بدن و برن؟
ارتباط بیشتر جامعه اکتیو تر و پر ثمر تر.
همه اینا رو نمیگم که بگم این چیه ساختید و این حرفا :smile: چون برام مهمه میگم که به بهبود فضا کمک کنم

7 پسندیده

ممنون که میگی و خوشحالم که نقد میشیم. یه کم هم نگرانم که شاید جایی حریم خصوصی شما یا سایر پادپرسی ها رو زیر پا گذاشته باشیم.

مثال تلگرام رو اوردم که نشون بدم چقد انکریپت کردن بعضی اطلاعات در دیتابیس کار دشواری/حجیمی هست، و چرا هر نرم افزاری ممکنه زیر بار چنین هزینه ای نره. مثلا تو یه فضای گفتگو که چندان نیازی به محرمانگی اطلاعات دیده نمیشه، احتمال اینکه سازنده های فضا دنبال چنین هزینه ای برن کمتر میشه، نسبت به سایر ابزارا.

به نظرم خوبه فضای تعامل سازنده و سالم رو شکل بدیم؛‌ و همه تلاشمون هم همینه. مثلا اگه فیچری بود که درش به صاحب پیام نشون بده که چه کسانی این پیام رو دیدن؛ هیچ وقت این ابهام پیش نمیومد که الان مدیر سایت ایا اصلا سرک کشیدن به فضایی که درش دعوت نشدن یا نه.

6 پسندیده

من تا حالا نیازی ندیدم که اینکار رو انجام بدم و میخوام اطمینان بدم این اتفاق نیوفتاده (از زمانی که مسئول بودم البته). ولی بهتره همه بدونن که این پیام، پیام «فرد به فرد» هست نه پیام خصوصی.

پیام فرد به فرد، همون مطالب عمومیه ولی برای پرهیز از شلوغ شدن محیط عمومی در پیام ارسال میشه. به عبارتی در پیام فرد به فرد، باید فرض کنید که همه میتونن ببینن.

اگر امکان پیام خصوصی وجود داشته باشه، قطعا دریغ نمیکنیم ولی همانطوری که لاله گفت هزینه بسیار بالایی داره و اساسا برای کسانی که در ایران کار میکنن، امکان حفظ حریم خصوصی بسیار پائینه به دلایل تکنیکی بسیار زیادی.

خیلی ممنونم از جلال @Jalal_Razavi که این بحث رو مطرح کرد تا شفافیت به وجود بیاد.

6 پسندیده

حاشیه جزئی از جامعه‌ست و مدیری که بخواد از حاشیه فرار کنه، جامعه مجازی نمیسازه، میشه قبرستان مجازی. مسئله اینه که وقتی امکاناتی رو در اختیار آدمها قرار میدید، باید بدونن که چه محدودیتی داره.

4 پسندیده

پیام فرد به فرد هست نه فرد به فرد با ناظری بالای سر
حداقل باید این و تو حریم خصوصی می نوشتید

این سیستم پاسخ برگزیده کل هدف سایت و می بره زیر سوال

1 پسندیده

اگر مایل بودی یه اسکریپت بنویسیم یه third-party که توی بستر پادپرس رمزنگاری شده صحبت های خصوصی رد و بدل بشه.
حتی رمز نگاری شده سوال بپرسیم و رمزنگاری شده پاسخ بدیم و فقط کسایی که دوست داری ببینن private key رو داشته باشن؟
:joy::joy::joy::sunglasses::face_with_raised_eyebrow:

3 پسندیده