چطور انگليسي ياد بگيرم؟

آیا میشه بدون ثبت نام در کلاس زبان، در سطح پیشرفته انگلیسی یاد بگیرم؟ چطوری؟

3 پسندیده

بله! یک نفر رو میشناسم که ۴۶۰۰رایتینگ از سطح عادی شروع کرده بنویسه اونوقت الان کارش به جایی کشیده که با همون انگلیسی دست و پا شکسته‌اش مقاله‌های بین المللی داره! :sweat_smile:
رمز کارش در اینه: کتاب از سطح عادی خونده، بعد پیشرفته کار کرده. گرامر یا هر کلمه ای هم که بلد نبوده با مراجعه به منابع درست اشکالاتشو برطرف کرده.

یک نفر دیگه رو هم میشناسم که از بس فیلم دیده و لیسنینگش رو تقویت کرده، الان به راحتی هم میتونه صحبت کنه و هم در ازمون های تافل و ایلتس نمره ی کامل گرفته! البته تو دوره‌های اخر کلاس‌های مخصوص گرفته!

برای پرونانسییشن صحیح هم در مرحله ی اول بهتره اگه لهجه دارید اونو برطرف کنید:

تجربه!

اگه بدونید یه منطقه توی اصفهان هست که بهش خمینی‌شهر میگن. خمینی‌شهری ها لهجه هاشون تاحدودی شکل اصفونیاس ولی هم حرف ها رو کشیده تر میگن و هم و لایحتمل بعضی ضرب المثل هاشون فرق داره.

خلاصه سرتون رو درد نیارم رشته ام زبان نیست، ولی مقاله ها و تز های رشته های زبان رو یه مدت می نوشتم. واسه هر کی هم مینوشتم نمره اش شکر خدا خوب میشد. خلاصه تبلیغاتم بیشتر شد تا اینکه یه روز یکی از استادا به دانشگاه دعوتم کرد و به عنوان مهمان وارد کلاس شدم.

چشمتون روز بد نبینه یه اقایی بود که با اون لهجه ی شیرین خمینی شهریش انگلیسی حرف میزد و با لهجه اش پدر همه مون رو دراورد!

1 پسندیده

یه معلم زبان انگلیسی حرفه‌ای داشتیم بزرگ‌شده‌ی انگلیس. تنها چیزی که سر کلاس ایشون یاد گرفتم این بود که اگه می‌خوام حرف زدن به انگلیسی برام راحت بشه، لازمه اول به انگلیسی فکر کنم! به این معنا که لحظاتی که با خودم تنها هستم و یا گفتگویی با خودم دارم، این رو به انگلیسی برگزار کنم. ذهنم رو شرطی کنم انگلیسی بگه و بشنوه. در این مورد دو تا تمرین بهمون دادن:

1. همون فکر کردن به انگلیسی موقع تنهایی و یا قدم زدن
  2. نوشتن خاطرات روزانه به زبان انگلیسی

اتفاقا هر دو مورد خیلی هم میچسبید! یه جور چالش بود، چون وقتی داری با خودت فکر میکنی نمیتونی یه دقیقه واستی تو دیکشنری کلمه مناسب رو پیدا کنی، و ذهن تلاشش رو میکنه تا کلمه‌ی جایگزینی برا مورد پیدا کنه. و یا موقع نوشتن خاطرات، تند تند مینویسی و بعد که میای میخونی تازه می‌بینی کجاهای گرامری که بلدی رو رعایت نکردی و یا چه کلماتی بود که نیاز داشتید بدونین ولی چیزی به ذهنتون نمی‌رسید.

هر دو تمرین رو پیشنهاد میکنم انجام بدید. واقعا کمک میکنه ذهنتون شرطی شه و بتونه از اون مجموعه کلمات انگلیسی و گرامری که در حال حاضر بلدید، به بهترین شکل استفاده کنین و جاهایی که لازمه رو ارتقا بدین.

برای صحبت کردن به زبان انگلیسی (Speaking) یه نکته‌ی مهم اینه که نگران لهجه‌ی زبان مادری‌مون نباشیم، لهجه‌مون رو قبول داشته باشیم و تلاش نکنیم ادای انگلیسی‌زبان‌ها رو در بیاریم، چون معمولا بدتر میشه.

من دوستای هندی زیادی داشتم که با لهجه‌ی هندی انگلیسی صحبت میکردن و اتفاقا با اینکه خیلی لهجه‌ی انگلیسی صحبت کردنشون خیلی هندی بود، ولی به دلیل اعتماد به نفس و در ضمن آرامشی که در صحبت داشتن، مخاطب انگلیسی‌زبان به راحتی صحبتشون رو متوجه میشدن.

یه بار هم پای سخنرانی آقای مهران کاردر به زبان انگلیسی نشستم، و لذت بردم (از لهجه‌ی فینگیلیش و در عین حال روانِ ایشون). ایشون استاد دانشگاه MIT هستن. تو وب بگردین کلاس‌های درسشون پیدا میشه. مثلا این یه مورد هست که سخنرانی ایشون در کنار یه فرد انگلیسی زبان هست و میتونین مقایسه هم کنین:

این لهجه‌ی زبان انگلیسی برای یک فرد با زبان مادری فارسی خوب و کافیه.

البته در هر دو مورد، دوستان هندی و آقای کاردر، ایشان آشنایی کافی با لغات انگلیسی دارن! و این هم مهمه. به همون شکلی که دایره لغات فارسی که بلدیم روی سخنوری آدم تاثیر میذاره، دایره لغات به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، … هم روی سخنوری و همین طور شنیدن (listening) تاثیر داره. بعد از یادگیری لغات کافی، لازمه دیالوگ‌ها و تکیه‌کلام‌های گفتگو‌های روزانه‌ (Slogan)هایی که بلدید، رو ارتقا بدین.

و آخرین چیزی که به ذهنم می‌رسه، سوالی هست که یه آموزشگر زبان حرفه‌ای وقتی پادپرس رو بهش معرفی کردم به عنوان یه سوال که در پادپرس مطرح کنیم گفت*: «چرا اکثر دانش‌آموزان زبان انگلیسی از یادگیری گرامر نفرت دارن؟!»

https://padpors.com/t/why-do-most-students-hate-to-learn-grammar/1674

In most English classes after about one year, the majority of class loses their motivation to learn new grammars. 
They believe what they have learned so far is enough to be able to speak fluently.

به نظرم سطح مناسبی از گرامر خیلی به شفاف صحبت کردن و یا متوجه شدن آن کمک میکنه: کافیه به یک جمله‌ی فارسی که با اشتباه-گرامر نوشته بود نگاه کنند. خز نیست؟!

‍* سوال رو در پادپرس انگلیسی مطرح کردن، ولی فعلا دسترسی بهش رو بستیم :wink: تا وقتی پادپرس انگلیسی هم بیاد بالا.

8 پسندیده

چرا آخه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

2 پسندیده

سلام و خسته نباشید
بله میتونید
شما باید یه سری از کتاب های خود آموز رو خریداری کنید و شروع کنید به خودن اون کتاب ها. مثلا در زمینه گرامر میتونید کتاب english grammar in use رو بخوانید

تاب English Grammar In Use ویرایش چهارم در سال 2012 برای سطوح متوسط عرضه شده است.

این کتاب به زبان آموزان این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به معلم , گرامر زبان انگلیسی را بطور کامل فرا بگیرند.
کتاب حاضر می‌تواند به عنوان مرجع و کتاب تمرین در دسترس زبان آموزان قرار گیرد.

کتاب نامبرده در ویرایش چهارم با طرحی نو و جذاب با ارائه‌ی مثال‌ها و نمونه‌های به روز شده. با حفظ همه ويژگی‌های کليدی در زمينه مطالب روشن و ملموس کتاب، به نمونه‌ی معروف و محبوبی بين ميليون‌ها مدرس و زبان آموز در سراسر دنيا تبديل شده است.

امیدوارم این توضیحات تونسته باشه کمکتون کرده باشه.