چطور تمرکزم رو روی هدفی که دارم زیاد کنم؟

روزها پشت هم میگذرن و هر روز تلاش خیلی کمی برای رسیدن به هدفم دارم، و شب رو با حسرت روزی که به تباهی گذشت میخوابم :disappointed: چرا تمرکزم روی هدف انقد کمه؟

7 پسندیده

خیلی وقت‌ها مشکل افراد تمرکز نداشتن نیست، بلکه مسئله هدفگذاری نامناسب هست:

آیا هدفی که گذاشتید با ارزش‌هایتان جور است؟
آیا هدفی که گذاشتید قابل دسترسی هست؟
آیا هدفی که گذاشتید برایتان چالش‌برانگیز هست؟
آیا هدفی که گذاشتید قابل اندازه‌گیری هست؟

و در نهایت چک کنید که در طول روز تلاشتان در چه‌ زمینه‌هایی هزینه می‌شود؟ چرا در این زمینه‌ها تلاش می‌کنید؟ کدام ارزش‌هایتان در حال ارضا شدن هستند؟

برای آشنایی با خود و انتخاب هدف متناسب با ارزش‌ها، پیش از این چند منبع در موضوع چطور یک هدف مهم برای زندگی انتخاب کنیم؟ معرفی کرده بودم که پیشنهاد میکنم اگه دنبال یادگیری هدفگذاری متناسب با خواسته‌هاتون هستید حتما به ترتیب مطالعه‌شون کنید.

در زمینه‌ی هدفگذاری مناسب هم خوبه با هدف SMART و همین طور فرایند OKR آشنا شین. هر دو منبع به انگلیسی هستند و البته معتبر در زمینه‌های خودشون.

اگه از هدفگذاری‌تون مطمئن هستید ولی هنوز تمرکز کافی نداشتید، بد نیست با یک مشاور صحبت کنید. اختلالی وجود دارد به اسم اختلال کم‌توجهی. چیز عجیب غریبی هم نیست و آمار حدودا ۱۰٪ در جامعه به چنین اختلالی مبتلا هستن. برای بهبود و درمانش نظر مشاور مناسب‌تر هست.

6 پسندیده

حدود ۳ ماه پیش عکسی رو توی اینستاگرام یا توی واتساپ دیدم، که نوشته‌بود: همه خواسته‌هات رو روی کاغذ بنویس و اون‌هایی که ویژگی خاصی تا ۱۰ سال دیگه ندارند رو حذف کن تا برسی فقط به ۵ تا و باقی رو بریز دور.
این ویژگی خاص رو فراموش کردم؟
آیا هدف‌هایی که بعد از ده سال بهشون نیاز داری یا چی؟ یادم نمیاد.
کسی این جمله رو یادش هست؟ این ویژگی چی بود؟

به نظرم اول باید توانایی ها و امکاناتت رو در نظر بگیری… اولویت های مهم زندگیت و البته تایمی که داری…

بعد طبق این مولفه ها (به ترتیب) یه لیست تهیه کن و اونا بذار جایی که ببینی… من خودم توی استیکی نوت مینویسم و میزنم به دیوار کنار تختم و پشت تلفن همراهم😅

واسه ی اهدافت ارزش قائل باش اونقدر که حاضر باشی از یه سری کارای اضافی چشم بپوشی…
که از حرفای مخالف بگذری…

واسه ی اینکه انگیزه ات بره بالا از آدمای موفق الگو بگیر…
اسمشونو بنویس و بزن به دیوار اتاقت…
یا مثلا عکسشون رو به دیوار بچسبون که همیشه ببینی…

قبل خواب به خودت انگیزه بده و برنامه ی فرداتو توی ذهنت مرور کن… بگو من فردا صبح پا میشم و فلان کارو میکنم قول میدم بترکونم…

آهنگ های شاد و انگیزشی گوش بده… با ذوق و شگفتی به دنیا نگاه کن جوری که انگار اولین و آخرین باریه که این منظره رو می بینی…

اینایی که گفتم تجربیات خودمه و واقعا ازش نتیجه گرفتم… امیدوارم به کارشما هم بیاد دوست عزیز:rose::rose:

1 پاسخ به پرسش تازه‌ای منجر شد: هوش و آی‌کیو چیست؟ چرا بعضی باهوش‌ترند؟

توصیه میکنم از Micro Action استفاده کنید.
قدم‌های خیلی خیلی ‌کوچیک برای شروع مناسب‌ هستن.
کتابی باید بخونید؟ روزی ۱۵ صفحه
با افرادی باید ارتباط برقرار‌ کنید؟ روزی یک نفر
گزارشی باید تهیه کنید؟ روزی یک صفحه

هر کاری رو به کوچکترین واحدش بکشنید و شروع کنید.
استمرار مهم‌ترین رکن این کاره و لطفا نتایج بلند مدت رو ببینید.

ببینید دوهفته/سی روز بعد, چه دستاوردهایی خواهید داشت.

این مدل فکر کنم مناسب باشه. (از سوالتون پیداست که کمبود وقت ندارین)

1 پسندیده