چطور خوش‌خط بنویسیم؟

خوشنویسی یک سری اصول داره و تمرین،
برای تمرین، دفترهای خوشنویسی هست که میتونیم ازشون استفاده کنیم.
قلم رو بهتره آهسته حرکت بدیم و از تند نویسی پرهیز کنیم. این پیشنهاد معلم هنر ما بود. ولی خوب سرعت نوشتن رو پایین میاره. من خودم برای زیبا نویسی از خودنویس استفاده میکنم. خیلی دوستش دارم :heart_eyes:
خودنویسها قیمتهای چندصدهزار تومانی دارند. ولی نمونه های ارزانترش گیر میاد، مثل خودنویس پلیکان که جوهرش مثل خودکار یک بار مصرفه، ولی برای تست خودنویس گزینه خوبی هست. من خودم یکی از ارزانترین خودنویسها رو سال ۹۶ خریدم ۲۰۰۰۰تومان. عالی مینویسه. ولی خوب خودنویس پارکر :heart_eyes: از ۶۸۰هزارتومان شروع میشه.
اصول خوشنویسی خیلی مهم هستند. چون با دونستنشون یک شبه ره صدساله رو میپیمایید. کتابش رو فراموش کردم. پیدا کنم میگذارم. نوشته ها، اصولی بر اساس زاویه و محلشون روی خط دارند. اینها اگر رعایت بشن، خیلی سریع دستخط زیبا میشه، ولی هنوز نحوه و شکل حروف نیاز به تمرین داره که دفترچه های تمرین به کمک شما میان.

3 پسندیده

شماکه دستی در خوشنویسی دارید یه بیت شعر برای من بنویسید و همین جا برام بذارید ممنون میشم .
بانگی عجب از آسمان در میرسد هر ساعتی / این بانگ را می نشنود الا که صاحب حالتی

4 پسندیده

الان @lolmol یک خنده خوشکلی میکنه :grin: خیلی از این خنده لاله در این مواقع خوشم میاد. فکر کنم عاشق چنین نظراتی مثل نظر شما باشه.
تقدیم با عشق

7 پسندیده

اعتماد به نفست کشت ما را .

پسر خوب اولین نکته خوشنویسی را هم رعایت نکردی که!!! خط زمینه از کجای این کلمات رد میشه ؟؟؟

6 پسندیده

من احساس میکنم فقط توی کلمه نشنو خط زمینه رعایت نشده.
من خیلی وقته تمرین نکردم. ولی خط زمینه رو حس میکنم رعایت شده.
حالا شما بنویسید تا مقایسه کنم.

5 پسندیده

من تا به حال با خودکار ننوشتم میترسم خرابکاری کنم ولی چون شما نوشتید من هم در اولین فرصت می نویسم

5 پسندیده

منم در اولین فرصت می نویسم… حسودی ام شد! :smile:
در مورد نوشته ی شما @srsb1 من فکر می کنم خیلی از کلمات کشیده نوشته شده اند، مثلا میر در میرسد کشیده اش خیلی زیبا نیست. یا در کلمه ی بانگی اتصال ن و گ بهتر بود به صورت ا نوشته شود. ( حالا ببینم خودم چکار می کنم :face_with_hand_over_mouth: )

4 پسندیده

من هم خیلی خیلی علاقمند خوش نویسی هستم ولی خوشنویسی خیلی بردباری و حوصله میخواهد، و پشت کار، باید در خوشنویسی خیلی کوشش کنیم و این هنر خیلی زود به دست آدم نمیآید و خیلی مشکل است، این روز ها اگر احتمال بدهیم از ده نفر شاید دو نفر خوش خط باشند از نظر من این مشکل در پدیدار شدن تکنولوژی کامپیوتری است چون نامه و خط و ایمیل امروزه بوسیله کامپیوتر نوشته میشود و هر نوع خطی که خواسته باشیم مینویسیم و به خود زحمت نمیدهیم که خودمان را خوشنویش کنیم و از این هنر زیبا و دلنشین بهره بگیریم، شاید شما هم متوجه شده باشید که مردمان قدیم شاید 30 یا 40 سال پیش بیشتر آنها خوشنویس بودند و از خط خوبی برخوردار بودند ولی حالا خیلی کم مییابیم افرادی برخوردار ازین هنر زیبا، خودم هم گاهی مینویسم ولی واقعا این هنر صبر و تحمل میخواهد اگر حوصله مند نباشیم یادگیری این هنر خیلی سخت است :writing_hand:

نمونه زیر به خط خودم است ببینم چند نمره میگیرم !

6 پسندیده

خوش خط نوشتن به نظرم کاملا به ذهن بستگی داره که چطور باید نوشت تا خوش خط و یا قابل خوندن باشه.
یعنی ذهن باعث حرکت دست میشه و با تمرین کردن و سر مشق گرفتن کاملا میشه خوش خط نوشت.

من هم یک بیت نوشتم😊

8 پسندیده

تمرین خوش نویسی، چه کمکی به ذهن می کنه؟

2 پسندیده

باعث تمرکز بیشترِ ذهن میشه.
اونوقت خودکار یا همون قلم توسط دست به راحتی روی کاغذ می چرخه.
مثال:
یک مدت تمرین کنید حرف"ب"در آخر هر کلمه ای که میاد رو کشیده تر بنویسید.تاثیراتش بعد یک مدت در نوشته هاتون دیده میشه.

6 پسندیده

منتظر می مانیم فقط یادتون باشه

اگر این کار را میکردم سرکش گ از با بیرون می افتاد و صورت ترکیب مشکل داشت

فرمایشتون درسته ولی می را اگر گرد می نوشتم در سطر زیرین حرف گردی نداشتیم که برابری کند وباید هر و سا را نمی کشیدم به هر حال برایم ترکیب مهم بود و سواد و بیاض !!!

2 پسندیده

دوستان اگر مایلند از زاویه دیگر به این پست عنایتی داشته باشند خوشحال می شویم نظرات جدیدی را ببینیم

2 پسندیده

توضیح کوچکی در مورد خط زمینه بگم،
الف، د، ر، روی خط زمینه نوشته میشن
م، بالاش روی خط زمینه هست،
ب روی خط زمینه میاد و میشینه
ملاک خط زمینه کلمه، حرف آخره، یعنی مثلا کلمه میرسد، طوری مورب نوشته میشه که (د) روی خط زمینه قرار بگیره. این در تمام کلمات رعایت میشه.

3 پسندیده

همه شکسته نویس و میر عماد قزوینی :grin:
تنها پادپرسی که پایتوریزه مینویسه منم؟

کلا تغییر نداره. مفهومو میرسونه :rofl:

8 پسندیده

و اما من …

پ.ن: کاغذش خوب نبود نمیخواستم بزارم. ولی خب تا کاغذ پیدا بشه عذر منو بپذیرید. :wink:

8 پسندیده

3 پاسخ به پرسش تازه‌ای منجر شد: از روی خط آدم ها، چه چیزهایی درباره شون میفهمیم؟

قضیه عروس رو میفرمائین دیگه!!!
در مورد اشکالات فنی هم که چیزی نمیگم پون آنقدر مسحور این شعر زیبا میشم که جز مفهوم به چیزی فکر نمی کنم

خط منم خوب نیست ولی بهانه ای هست برای تبادل شعرهای ناب و دیگر اینکه چه اشکالی داره خط ما که فکر میکنیم خوبه موجب شادی و مسرت دیگران بشه

در مورد شما اعتماد به نفس معجزه آسا تون

2 پسندیده

فقط از روی خط متوجه شدید یا اظهارات بنده، قبل و بعد نوشتن هم در این نتیجه گیری موثر بود؟ :upside_down_face:

2 پسندیده

واسه دست خط بالا(چ توصیه هایی دارین…) نوشتم فک میکردم واسه فرشته اس
اونم میفرستم ک بخونین
بنظر میاد تو قسمتای مهم زندگیتون دقتتون رو بالاتر از روزای عادی میبرید بالا
خیلی منطبتین ولی تمام وقت نمی تونین اینو حفظش کنین
راجب ب مسائلی ک عادی هستن ذهنتونو درگیر نمیکنین ولی مسایلی ک برا خودتون پیش می اد رو خیلی وارسی میکنین
ممکنه کمی سختگیر باشین
وسواسی نیستین
انگار کودکی نسبتا معمولی داشتین واتفاق خیلی حادوخاصی تو اون دوران رو روحیه ی شما تاثیر نزاشته
با حوصله این وهر انتقادی رو نمی پذیرین
رویایی فکر نمیکنین بیشتر واقع گرایین
مراقب داشته هاتون هستین
و کمی از جوونی تون گذشته وارده دهه جدیدی شدین ک اولاشین!!
تو دکراسیون خونه باسلیقه این وطرف مقابلتونو محدود نمیکنین
چارچوب خاصی دارین ک البته به این نیاز ندارین ک هر چن وقت یکبار مرورش کنین ،ملکه دهنیتون شده
با انگیزه این ولی اشتباهات ن چندان مهمی هم داشتین ک مسیر زندگیتون رو در اخر کاملا عوض نکرده
به احساسات ادمایی ک باهاشون ارتباط دارین اهمیت میدین
اراده اتون قویه وتقریبا بقیه شمارو ادم نسبتا موفقی میدونن ولی با ثباتین و پیشرفت زیادی ندارین تو تو حیطه ی موفقیتتون
از اون دست ادمایی هستین ک واقعا ممکنه برای یه موضوعی ک خیلی خیلی خاص ومهم برای دیگران قلمداد نمیشه،شما وقت بزارین
دور شدن از عزیزانتون مثلا خونواده رو دوس ندارین و دوس دارین زود به همون صمیمیت قبلی برگردین
خودتونو محدود به قوانین نمیکنیین وهر طور ک راحتین تو همون چارچوب معمول حرکت میکنین
به بعضی از خواسته هاتون رسیدین وراضی هستین
فک کنم اگه اشتباه نباشه کمی تپلین یا دوس دارین یکم وزن اضاف کنین
اینا همش حدسه

3 پسندیده