چه ایده‌هایی برای ذخیره‌سازی انرژی دارید؟

بله درسته حق با شماست. ممنون از پاسخ دهیتون

1 پسندیده

ممنونم، بسیار لطف کردین. شما با حوزه پیش بینی تکنولوژی و ظرفیت جذب آشنایی دارید؟

هنوز آشنایی مستقیمی با این حوزه ندارم.
اما ما داریم کتابی با عنوان «پژوهش در کارآفرینی انرژی» (Handbook of research on energy entrepreneurship) ترجمه می کنیم که عنوان فصل پنجم اش هست: Commercialization energy innovation
گرچه مستقیما به موضوع مورد نظر شما نمی پردازه اما تم اصلی کتاب توسعه فناوری های جدید در حوزه انرژی و نحوه ورود به بازار در مورد این فناوری ها هست.

اونطور که بررسی کردم تعدادی مقاله فارسی در این مورد هست اما شاید محتوای دست اول رو بتونید در کتاب های غیر فارسی بهتر پیدا کنید.

1 پسندیده

ممنونم از وقتی گذاشتین واطلاعاتی که دادین

1 پسندیده

سلام وقت بخیر . من به چندتا مقاله جدید در این مورد نیاز دارم

سلام و وقت بخیر
در رابطه با ذخیره انرژی در سطح صنعتی جهت مشاوره و همفکری چطور میتونم ارتباط داشته باشیم؟

سلام به همه دوستان عزیز
وقتی همچنین صفحاتی رو میبینم افتخار میکنم که این همه پژوهشگر دارند تلاش میکنند تا برای موفقیت و ادامه حیات بشر تلاش کنند
اگر اجازه بدید من مدل چالش رو کمی تغییر بدم
اگر دنبال ذخیره سازی انرژی هستیم، بهتر نیست در مورد شرایط محیطی و جغرافیایی محیطی که قصد انجام عمل ذخیره سازی انرژی در اون منطقه رو داریم بررسی هایی رو انجام بدیم؟
بنظرتون شرایط نگهداری و ذخیره سای انرژی در نواحی سرد قطبین با همون حالت در نزدیکی خط ستوا یا مناطق نزدیک به آتشفشانها یکی هستند، یا در تغییر ارتفاع آیا میتونیم از شرایط یکسان بهره برداری کنیم؟ مثلا کاری که در زیر اقیانوس میخواهیم برنامه ریزی کنیم در روی قلل کوه ها هم قابل اجرا هستند؟
نکته بزرگتری که اشاره کردنش خالی از لطف نیست اینکه چرا فقط در زمانیکه از ذخیره سازی انرژی صحبت میکنیم اولین کلمه که در ذهنمون نقش میبنده انرژی الکتریکی هست؟ فقط یک نوع انرژی داریم؟ آیا نمیشه برنامه ریزی روی سایر انرژی ها انجام داد؟ آیا پاک ترین انرژی که بشر امکان بهره برداری اون رو خواهد داشت صرفا انرژی الکتریکی خواهد بود؟ آیا میشه در کنار ذخیره سازی انرژی به ذخیره سازی منابع موجود در جهان که روز به روز از حالت اولیه خودشون دارند به حالتهای مختلف و کمتر در دسترس بودن مبدل میشن، حرفها و راهکارهایی بیان کرد؟
در کشوری زندگی میکنیم که دارای منابع زیادی هست، از نفت، گاز، ذغال سنگ گرفته تا وسعت فوق العاده سطح بیابان برای دریافت انرژی خورشیدی و بادی و همینطور بهره گیری از انرژی زیر سطحی دریاها و انرژی گرمایی درون زمین. به عنوان یک محقق و بطور کلی یک پژوهشگر از همه شما عزیزان این رو میخوام که فکر کنید و ببنید چجور ایده هایی به ذهنتون میرسه تا با اون بتونیم از منابع موجود استفاده و اونها رو بخوبی ذخیره کنیم و در کنارش انرژی هایی رو بوجود بیاریم که صرفا انرژی الکتریکی نباشند. این چالشی خواهد بود که تا چند دهه آینده همه محققین و دانشمندان رو به فکر فرو خواهد برد.

برای یک راهنمایی این رو بگم که تصور کنید هواپیمایی خواهید داشت که بدون طرف هیچگونه ای از انرژی های عادی و قابل استفاده فعلی، در ارتفاعی مشخص برای همیشه به دور زمین خواهد گشت و مدارش هم تغییر نخواهد کرد و سرعت ثابت هم خواهد داشت، این چطور امکان دارد؟ فکر کنم این موضوع بیشتر به مباحث شما کمک کنه و ضمنا برای راهنمایی بیشتر توصیه میکنم که به علو دینامیک هم سری بزنید.

موفق باشید

4 پسندیده

فکر کنم بعضی از ایده‌های بالا اتفاقا به شکل غیرالکتریکی ذخیره میشدن. ولی یک نکته مهم وجود داره، انرژی الکتریکی قابلیت تبدیل به انواع انرژی‌های رو داره و بالعکس، قابلیت انتقال داره و … . قطعا میشه «خارج از جعبه» هم فکر کرد ولی باید حداقل‌هایی از اصول علمی رو رعایت کرد تا خیلی از اجرایی بودن ایده دور نشیم.

من این رو نفهمیدم، بخصوص اینکه این هواپیما چه تفاوتی با ماهواره داره؟ و قراره چه کاری انجام بده؟ صرفا چرخش دور زمین از طریق گرانش قابل انجامه و لازم نیست به آینده بریم تا این رو ببینیم. مسئله مهم اینه که نقل و انتقال بین این وسیله و زمین خیلی ساده نخواهد بود!

2 پسندیده