چه جوری درختکاری چریکی رو به نفع هوای آلوده رواج بدیم؟

همه ما در طول هفته به استراحت نیاز داریم.

حالا اگه با یه هماهنگی خوب با هم یه روز هایی رو استراحت کنیم و بریم به طبیعت گردی مثلن بریم کوه و با یه برنامه ریزی یه تعداد درخت بکاریم و ازشون مراقبت کنیم اینطوری هم ورزش کردیم هم استراحت و هم درخت کاشتیم که هم برای آلودگی هوا مناسبه هم برای طبیعت و هم اینکه از نظر تمام ادیان کار ارزشمندی هست.

هزینه آنچنانی هم نیاز نداره یه کوزه سفالی و نهال (بذر) که با توجه به اقلیم منطقه میتونیم انتخاب کنیم چه گیاهی باشه پیشنهاد من گیاهای بادام، سرو، بادام زمینی و… (که نیاز آبی کمی داشته باشن) و هر هفته یه چیزی حدود یه شیشه آب برای هر درخت که این برای دو سال اول نیاز بعد از اون نیاز آبی کمتر میشه.

نحوه کاشت درخت در تجربیات اجدادمون هست به ترتیبی که یه کوزه سفالی رو زمانی که درختی میکاشتن به همراه درخت و درست کنارش میذاشتن و داخلش آب میریختم این آب از دیواره کوزه به بیرون تراوش میکرد و از طریق ریشه جذب گیاه میشد.اینکه چرا الان این کار نمیشه من نمیدونم ولی هم چنان میشه ازش استفاده کرد.

حالا بیا فرض کنیم بعد از 10 سال یه تعدادی درخت داری که همه ی آدمایی که روی این کره خاکی هستن و از کنارش رد میشن ازش لذت میبرن و همه میتونن از سایشون لذت ببری.

6 پسندیده

حمایت شده توسط سبزگون

فضای سبز شما، سبزتر از همیشه …

طراحی باغچه‌ی خود را به ما بسپارید

خیلی فکر خوبیه. به خصوص این که به مراقبت بعد از کاشتن‌شان هم فکر می‌کنی.

چندتا چیز به نظرم خیلی مهمه:

• باید در مورد محل کاشت خیلی دقت کرد. در کودکی مناطقی رو می‌شناختم که با سه متر کندن زمین به آب می‌رسید. همان مناطق امروز با کندن بیست متر به آب می‌رسد. بنابراین ریشه درخت باید خیلی به عمق خاک نفوذ کند تا درخت زنده بماند. انتخاب محل نامناسب باعث مرگ درخت میشه.
  • طبق آمار میزان بارندگی در ایران به طور میانگین در ایران کاهش داشته. این یعنی شرایط زندگی یک درخت امروز با گذشته فرق می‌کنه. شاید درختی که قبلا بعد از دو سال نگهداری به طور مستقل زنده می‌ماند الان زنده نماند.
  • قبل از هر اقدام محیط زیستی باید با متخصص محیط زیست ارتباط برقرار کرد چرا که هر تغییری می‌تواند ضررهایی هم داشته باشد. برای مثال بستن سد روی رودخانه‌ها و یا انحراف مسیر آب در گذشته کار بدی به نظر نمی‌رسیده (حتی برای تولید برق کشور ازش استفاده می‌شده) اما امروزه می‌توانیم تاثیرات مخرب محیط زیستی‌اش را ببینیم.

در تکمیل این ایده من هم چیزی به ذهنم رسید. شاید بشه یه موسسه خیریه تشکیل داد که هدفش نجات جان درخت‌ها باشه. در این صورت حتی کسانی که فرصت درخت‌کاری ندارند می‌توانند با پرداخت پول به باغبان در این کار شریک باشند. هر چند خودجوش بودن این حرکت بدون شک زیباتره و کنترلش راحت‌تر.

پ.ن. هر تغییری در محیط زیست می‌تواند پیامدهای جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. حتی کارهایی که در نگاه اول مفید به نظر می‌رسند می‌توانند به طبیعت و روند طبیعی آسیب بزنند. برای مثال کشتن یک گرگ فایده‌های زیادی برای چوپان و اهالی روستا دارد اما نظم طبیعی را بر هم می‌زند. کاشتن یک درخت هم اگر بدون فکر باشد نه تنها مفید نیست بلکه ممکن است به اتلاف منابع منجر شود.

6 پسندیده

@Ali_Shakeri ممنون که نظر به این قشنگی دادی.

حق با توست ولی میشه با یه تحقیق کوچیک جاهایی که قبلن درخت بودن و الان دیگه خشک شدن رو دوباره کاشت.

واقعیت به ایده خیریه تا حالا فکر نکرده بودم قطعن اون هم میتونه اشتغال زایی به حساب بیاد از جهاتی.

2 پسندیده
  • اگر واسه انجام دادن اینکار دودلین!؟ اگر واسه انجام این حرکت هیچ کی پایتون نیست!؟ اگر خیلی وقته میخواین انجامش بدین ولی هرسری به تعویق میوفته!؟ اگر …

@Mehrdad_Roshan @Ali_Shakeri آقا من پایم!! یه روز تو هفته رو هماهنگ کنین بریم تو کارش!!! (واسه راحتی در قرار احتمالی/ من ساکن کرجم) به نظرم حداقل یه بار این اتفاق بیوفته که چریکی وار یه درخت بکاریم بیشتر باهاش آشنا میشم.

به شخصه توکارای تحقیقاتی خیلی خوب نیستم ولی اگر چیز خوبی از شخص معتبری به دستم برسه تمام سعیمو میکنم که منم درست انجامش بدم.

1 پسندیده

به خودم که تو زمینه درختکاری یه مقدار بیسوادم:
- بهترین زمان واسه کاشتن نهال اواخر زمستان است.

با این حساب هنوز زمان برای اینکه کار درست انجام بشه هست و میشه به جای اینکه هیجانی برخورد کنم :disappointed_relieved: از این فرصت استفاده کنم و با همفکری هم زمینه خوبی رو برای این قضیه آماده کنیم.

2 پسندیده

متاسفانه من فعلا ایران نیستم. اما خیلی خوشحالم که پایه‌ای.
هر وقت برگشتم خبرت می‌کنم. :heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:

در مورد این که چه درختی برای طبیعت خشک بهتره اطلاعاتی داری؟ درخت بلوط چه طوره؟
کجا بکاریم بهتره؟ باغچه خونه‌مون یا توی کوه؟ با توجه به این که روزهای اول آبیاری زیادی لازمه آیا حوصله و وقت داریم هر روز بریم کوه؟

3 پسندیده

یه سری پیشنهادک از سر علاقه ای که تو این موضوع موج میزنه :sunny:

توصیف اتفاقی از درختکاری چریکی در دانشگاه شفیلد رو اینجا میتونین بخونین:

اون کفش تخم-گل پاشش فانتزی و خوب بود!

اگه میخواین اسفند بکارین، از الان میتونین زمین های مورد علاقه تون که هر روز میخواین بهش سر بزنین، رو مکان یابی کنین و حداقل خاکش رو یه بررسی اولیه کنین که اکی اولیه باشه.

بعد حالا که رو ابیاری کوزه ای تمرکز کردین، میتونین درخت ها رو جاهایی بکارین که نزدیک محل زندگی ملت باشه و ازشون بخواین اب های باطله خونه شون رو بیارن بریزن تو کوزه.

3 پسندیده

یه ایده میتونه این باشه بریم روبروی خونه ها و مغازه ها بکاریم ، اینجوری ما میکاریم و صاحب خونه/مغازه نگه داری میکنه ازش

مدلی از درختکاری هستش به اسم دیلمی ، توی بعضی مناطق میشه که اینجوری درخت رو کاشت و دیگه هم نیازی نیست که بریم بهش آب بدیم ، جوری درخت رو میکارن که آب بارون پای درخت جمع میشه.
توی کرمان زیاد دیدم این نوع درختکاری رو…[quote=“Ali_Shakeri, post:7, topic:3766, full:true”]
در مورد این که چه درختی برای طبیعت خشک بهتره اطلاعاتی داری؟
[/quote]

بستگی به منطقه ای که میخواییم بکاریم هم داره ، بعضی درختان اب وهوای خاص میخوان

2 پسندیده

نکته مهم در درختکاری که به ان کمتر توجه می شود نوع درخت های کاشت شده است. باید درختانی بکاریم که در فصول سرد کمترین برگ ریزی را داشته باشند و ابی زیادی هم مصرف نکنند. درخت های کاشته شده در تهران اکثرا چنار اند که اول پاییز همه برگشون میریزه و در روز های وارونگی هوا کمکی نمی کنه.

3 پسندیده

انتخاب گیاه طوری باشه که نیاز به آب نداشته باشه
بعد رو هم درخت مختصاتش نوشته بشه . مثلا سنسوری تو خاک باشه که وقتی درخت به آب نیاز داره توسط اپپ روی نقشه ها معلوم بشه

4 پسندیده

این نکته که نتیجه مطالعه و داده کاوی هست، خوبه مورد توجه ایده ی درختکاری چریکی باشه:

3 پسندیده

بله قبلن مطالعه کرده بودم و کاملن درسته و ممنون برای یاد آوری در حال حاضر چند تا گزینه داریم برای کاشت و با صحبت هایی که انجام شد به امید خدا اولین درخت ها رو به زودی می کاریم.

1 پسندیده

برنامه تون چیه؟ کجاس؟ امکان اضافه شدن افراد به گروهتون به چه صورت وجود داره؟

توضیح میدین؟

2 پسندیده

از پتانسیل این جاها هم میشه کمک گرفت برا توسعه ی اینده، فرم ثبت نام الکترونیکی توزیع نهال رایگان در استان اصفهان

2 پسندیده

والا برنامه ما اینه که یه فرهنگ برای درختکاری رواج بدیم به این صورت که درخت در هر زمینی کاشته بشه چه اون زمین صاحب داره چه نه و همینطور بهشون تا چند سال اول آب بدیم تا نیاز آبی اولیه گیاه تامین بشه.

مطلب پایین رو یه مطالعه کنید

برنامه ما این بود برای ابتدا کار داخل کرج یا تهران بریم کوه و در حد 1 یا 2 درخت بکاریم و هر چند روز یکبار بهشون آب بدیم اولین درخت ها رو هم جمعه 13 یا 20 اسفند می کاریم. این برنامه اولیه ماست و امکان اضافه شدن هم نه تنها هست بلکه استقبال هم میشه. کوه هم از چند جهت مورد نظر هست که یکیش اینه که به بهانه درخت هم شده یه فعالیتی داشته باشیم.

از اونجا که معمولا همه نمی رسیم هر هفته بریم کوه در نتیجه نیاز به یه برنامه داریم که هر مدت یک نفر بره و یه مقدار آب داخل مخزن درخت (که یه که گلی ساده هست ) بریزه.

از طرفی یه پیشنهاد @lolmol داد که نیازی نیست حتما بریم کوه و کافیه روبروی خونه خودمون یه جا که امکان کاشت درخت هست درخت بکاریم و ازش نگهداری کنیم و به موقع آب بدیم.

تا اینجا کار ،این یه دید فردی که ما خیلی دوست داریم گسترش بدیم و تبدیلش کنیم به یه کار بزرگتر که اگه موضوع رو کامل بخونی دید کلی بهتون میده و هر ایده و هر فعالیتی که بتونید برای گسترش این کار بکنید مثل معرفی جاهایی که درخت رایگان میدن یا کوزه گری که بتونیم تخفیف بگیریم یا همکاری برای درست کردن یه آپ و هر چیز دیگه ای بسیار خوبه و سپاسگزارم چون به حل چندین بحران میتونه کمک کنه از جمله آلودگی هوا.

امیدوارم توضیحاتم کافی بوده باشه و اگه نبوده باز در خدمتم.

3 پسندیده

آره ایده خیلی خوبیه. برای کرج هم شهرداری تقریبا مطمئنم که انجام میده همچین کاری ولی نمیرسم برم بپرسم.

1 پسندیده

منظورم بیشتر برنامه ی درختکاری چریکی بود نه برنامه شخصی. از سوال های زیر هر کدوم رو براش پاسخی داشتین میدین که هر کدوم نامشخص هست علاقه مندا کمک کنن؟

• چه درخت هایی رو قرار هست بکارید؟ چرا؟
  • درخت ها از کجا تهیه میشه؟
  • چه مکان هایی رو شناسایی کردین برای کاشت درخت؟ اینها رو بر چه اساس انتخاب کردین؟
  • آیا در این مکان ها گودال کنده شده هست یا لازمه افراد با بیل برن؟
  • ظاهرا آبیاری کوزه ای را پیشنهاد میدین (گودال های عمیق تر! :frowning: ). راهی هست که تهیه ی نهال، کوزه، ابزار برای افراد تسهیل شه؟
  • چه گروه افرادی رو برای همراهی هدف قرار دادین؟
  • برای اطلاع رسانی به این افراد از چه ابزاری استفاده میکنین؟

زمان درختکاری رسیده و حیفه از این زمان استفاده نکنیم :slight_smile:

2 پسندیده

بین یک سری درخت انتخاب می کنیم. سرو-بادام-پسته-بادام کوهی و… چون کم آب نیاز دارن.

اگر بشه از شهرداری اگه نه می خریم.

یک سری نزدیک محل های زندگی یا کار چون می تونیم به راحتی بهشون دسترسی داشته باشیم. یک سری هم تو طبیعت که به بهانه آبیاری یه قدمی هم توی طبیعت بزنیم.

با بیل…
چون هنوز امکان زیادی برای از قبل آماده کردن گودال نداریم ولی میشه با هماهنگی این کار رو انجام داد.

عمیق تر که نه… کمی عریض تر و برای راه هم در حال جست و جو هستیم

هدف اول دانشجو ها بودن چون هنوز میتونن وقت آزاد ایجاد کنن برای یه همچین کار هایی و دغدغه همچین کار هایی رو دارن ولی در کل هر کس که بتونه هر بخشش رو انجام بده.

نظر این بود که از یک اپ استفاده کنیم ولی تا اون موقع فکر کنم پیج اینستا هم خوب باشه که به زودی ایجاد می کنیم و همینجا هم اطلاع میدیم.

کاملا درسته و هدف کوتاه مدت همینه که توی همین اسفند تعدادی درخت رو بکاریم. ولی این به این معنی نیست که نمیشه باز درخت کاشت میشه ولی خوب سخته و این زمان بهترین تایمشه.

کلن ولی هدف اینه که کسی منتظر وای نسه که یه جمعی ایجاد شه بعد این کار رو انجام بدیم یا یکی بیاد کمک کنه و مثلن گودال بکنه یا درخت رایگان بده هدف اینه که اولین باشیم تا بقیه هم تشویق بشن و همراهی کنن.

3 پسندیده

خب این خیلی مهم هست که به نظرم اول بدونیم اون درخت هایی که می خوایم بکاریم، نوعشون و دوره زمانی آبیاریشون چطوریه.

بعد: 1- به یه شیوه ای (که تو این زمانه شبکه جهانی) که سخت نباشه: طی یه شبکه، متوجه بود که فلان درخت که کاشتیم چند وقت پیش توسط فلان شخص آبیاری شده و الان بر فرض وضعیتش نارنجی هست و چریک محترم برو طی عملیاتی سیرابش کن. [quote=“Koras313, post:11, topic:3766, full:true”]
سنسوری تو خاک باشه
[/quote]

این به نظرم سخته و کمتر عملیه خصوصا اگر تعداد درخت بالا باشه. اما مدل ساده ترش اون چیزی هست که گفتم. یعنی تیک بزنیم که چه درخت در چه تاریخ آبیاری شد.

2- آدمایی که برای اینکار انتخاب می کنیم مسئولیت پذیر باشن و مثلا اگر به وظیفه خودشون عمل نکردن از حساب بانکیشون مبلغی برداشته بشه به عنوان جریمه برای محیط زیست. چون خیلی وقتا افراد در شروع ظاهر می شن و بعد غیبشون میزنه. میتونین در این جهت از افرادی که قبلا نظیر این کار رو انجام دادن کمک بگیرین و دعوتشون کنید. یه نمونه جالبش رو من در کمپین “یادگاری تو به زمین” دیدم با کاشت : با مشارکت 80هزار نفر و کاشت 121 هزار اصله نهال.

3- یه سوال دارم: چه درختایی بعد چند سال اصلا نیازی به ابیاری ندارن؟ خودکفا میشن؟ من تو شهر خودمون پارسال رفتیم چندین نهال کاشتیم. این پست انگیزه ای شد تا یه سری برم ببینم در چه وضعن و عکسشرو همین روزها براتون میذارم اینجا. یه بارم یه شخصی می گفت شهرداری اومده کلی هزینه کرده تو بلوار نزدیک خونشون گیاه کاشتن سر تابستون از شدت گرما، خشک شدن:disappointed::sob:.

2 پسندیده