چه جوری میشه بدون خوردن حق دیگران، ارتباط کاریِ موثر و حرفه ای شکل داد؟

چجوری میشه با افراد مختلف در جایگاه های متفاوت ارتباطی سازنده برای طرفین بوجود آورد؟

از لحاظ بحث روابط و ارتباطات کاری و یا حرفه‌ای، زندگیم رو به دو قسمت تقسیم میکنم:

• قبل از کار استارتاپی( قبل از پادپُرس)
  • همزمان با پادپُرس

قبل از اینکه با کاری به عنوان آینده و مسیر زندگی آشنا بشم، دانشجو و جوونی بودم که بخاطر ماهیت و خصوصیات اخلاقیم با خیلی از افراد آشنایی پیدا میکردم. همیشه خدا هم بهش به عنوان یه ارتباط دوستانه نگاه میکردم و سعی میکردم به نوعی بچه با معرفته باشم! خیلی وقتا نوع ارتباطات بقیه حرصم رو درمیاورد و سعی میکردم جلوش دربیام و تلاشم شنا در خلاف اون جریان به وجود اومده بود.

تجربه شخصی

دوره لیسانس تو اکیپمون دو تا رفیق داشتم که یکیشون به واسطه خونواده با خیلی از افراد کله گنده دانشگاه آشنا بود و به نوعی با همشون آشنایی خونوادگی داشت. اون یکی فوق العاده بچه آروم و مظلومی بود و همیشه خدا حقشو میخوردن. یه بار که این دوتا یه درسی میخواستن حذف کنن چون از موعدش گذشته بود اجازه این کار رو بهشون ندادن. اون رفیقم که آشناهای زیادی داشت مشکلش در عرض دو دقیقه حل شد، و بنا به هر دلیلی کاری واسه رفیق دیگه مون نکرد. بهش ایرادی وارد نیست. یادمه از دست رفیق مظلومم حرصم گرفته بود که چرا نمیتونه کاری راجع به این قضیه بکنه.

تا قبل از اینکه با پادپُرس همراه بشم به نظرم میومد هر نوع ارتباطی که فرارتر از یه ارتباط دوستانه باشه نوعی حق خوری و پارتی بازی به حساب میاد!

الان تو فضای اکوسیستم استارتاپی ایران، بارها تو کارگاه ها و جاهای مرتبط شنیدم که مربی ها و یا افراد شاخص تو این حوزه از ارتباط و نتورک صحبت میکنن و افراد رو تشویق میکنن به ساختنشون. بدون اینکه در نظر بگیرن ماهیت این مفهوم برای همه لزوماً معنی درست و ساید یکسانی نمیده. اصلاً پایه شروع خیلی از کارگاه ها رو گذاشتن به نتورکینگ. و کاری که افراد به صورت روتین و مصنوعی و بدون فکر انجام میدن اینه که شروع میکنن به: سلام من اینم! کارم اینه. فلان نیاز رو دارم پوشش میدم و … حتی واسه اینکه خودشون مجبور به حرف زدن نشن شروع میکنن به سوال پرسیدن! به این جو هم از نظر من ایرادی وارد نیست!

به نظرم موضوعی که از پایه باهاش مشکل داریم بحث نحوه ی صحیح ارتباط برقرار کردن با افراد مختلف در جایگاه های متفاوته!

می خوام بدونم تجربه تون چه در ایران و چه در خارج از ایران راجع به ارتباط برقرار کردن از جنبه حرفه ای و کاری چجوری بوده؟

ارتباط موثر و حرفه ای

5 پسندیده

چون سلیفه افراد واز آن مهمتر میزان صداقت و نیز ثبات قدم افراد با هم متفاوت است لزومی ندارد ارتباط موثری ایجاد شود چون پایدار نمی ماند .ولی افراد با خصوصیات فردی نزدیک به هم هر گاه یکدیگر را پیدا کنند ارتباط کاری موثری شکل میگیرد

4 پسندیده