چه طوری چند کار را به طور همزمان انجام بدهم؟ برنامه‌ریزی چیه؟

من می‌خواهم برنامه‌نویسی و زبان انگلیسی یاد بگیریم ولی متاسفانه از این شاخه به اون شاخه می‌پرم. نمی‌دونم باید چه کار کنم تا این مشکل را برطرف کنم.

مثلا من یه هفته یا دو هفته می‌رم سراغ برنامه‌نویسی پایتون، جادی رو می‌بینم و ویدئوهاش رو کامل متوجه می‌شم ولی وقتی می‌رم سراغ حل تمرین‌ها یا مثال‌ها (اعداد اول، حدس عدد و…) دچار مشکل می‌شم. بعد دو هفته می‌رم سراغ منابع دیگه مثل کورسرا یا کتاب‌هایی که در مورد پایتون نوشته شده. اما باز وقتی تمرین بهم می‌دن نمی‌تونم حل کنم. در نهایت این که، بعد از دو-سه هفته کلا قید برنامه‌نویسی پایتون را می‌زنم.

در مورد زبان انگلیسی هم چنین مشکلی دارم. ابتدا کتابی خریدم و دو درسش را با اشتیاق خوندم ولی رفته رفته تموم مطالبی را که خونده بودم فراموش کردم. بی‌خیال این روش شدم و رفتم سراغ ویدئوهای آموزشی یوتیوب. باز یکی-دو تاش رو دیدم اما مثل برنامه‌نویسی به نتیجه‌ای نرسیدم.

به صورت همزمان چند تا کار رو هم انجام می‌دم. مثلا یادگیری برنامه‌نویسی، زبان انگلیسی، خوندن کتابهای درسی، تماشای فیلم یا سریال و خوندن مقالات فارسی که از سایت خبرگزاری‌ها ترجمه شده و همچنین شبکه‌های اجتماعی. واقعا نمی‌دونم چه طوری باید این همه کار را مدیریت کنم.

احتمالا پیشنهاد می‌کنید برنامه‌ریزی کنم. ولی نحوه‌ی برنامه‌ریزی رو بلد نیستم. همچنین اصلا نمیدونم چطوری باید جلوی «از این شاخه به اون شاخه پریدن» هام رو بگیرم.

ممنون میشم اگه راه‌حلی می‌شناسید بگید. شما چه طور کارهاتون رو مدیریت می‌کنید؟

4 پسندیده

خب شما فقط میخواهید سه کار رو انجام بدید…سه کار ویژه و یا تخصصی ولی در کنارش ممکنه خانه دار شاغل و یا محصل باشید و دغدغه های روزانه باعث بشه که بهم ریختیگ براتون پیش بیاد
نظرم اینه روزانه از هر کدوم کاری که میخواهید انجام بدهید یک زمان مشخص تعیین کنید.اگر شاغل نیستید یا محصل بهتر و بیشتر میتونید زمان برای انجام اینکارها بزارید.شما باید اثر مرکب رو در روزانه به کار ببرید تا در پایان هفته میزان کارکرد خودتون رو ببینید.اثر مرکب اینکه هر روز یک مقدار از چیزی که میخواهید رو یادبگیرید انجام بدید …نه اینه سه روز زبان کار کنید و اصلا تو این سه روز برنامه نویسی و ویدئو ها رو بیخیال بشید.اگر زبان یاد میگیرید ویدئو ها رو باهاش همزمان ببینید. و یه تایم مخصوص مشخص کنید.وسر وقت تمام شده بدون هیچ درنگی برنامه بعدی تون رو اجرا کنید.
سخت نیست فقط باید خودتون رو با برنامههاتون وفق بدید.
البته برنامه روزانه تون رو شب قبل از خواب بنویسید.مثلا سه ساعت زبان (اگر ساعتش هم میتونید مشخص کنید بهتر)و یکساعت مرور برنامه نویسی.بعدش استراحت.بعدش تمیز کردن خونه (مثال دارم میزنم میتونه هر کاری از این قبیل رو بجای اینها قرار بدید)
سعی کنید کمتر سمت نت برید و یا اینکه اگر سایت و یا گروه خاصی رو در شبکه های اجتماعی شرکت میکنید یه تایم مخصوص براش بزارید. مثلا به خودتون بگید من فقط اجازه دارم یکساعت تمام برنامه های نت رو پیگیری کنمو بقیه وقتم تلف میشه.پس بهتره برنامه هاتون رو بنویسید و بعد یکی اجرا کنید.

4 پسندیده

با خوندن این سوال و بقیه سوالاتتون متوجه خیلی از چیزا شدم
یه فرد درونگرا، خیلی باهوش،کم اعتماد به نفس و کمال گرا -در حدی که با وجودیکه فرمول موفقیت رو بهتر از هر کس دیگه ای می دونید ولی بخاطر وسواس فکری که منشاش همون کمال گرایی افراطیتون هست -در عمل دچار مشکل هستید

اول اعتراف کنید که دست کم، بیش از نود درصد از اعضای پادپرس، کمتر از شما در مورد روش صحیح برنامه ریزی میدونن، میدونم ساعتها و ساعتها در این مورد مطالعه و فکر کردید.
بعداز اینکه اعتراف کردید بهتون میگم که مشکل دقیقا از کجاست.

2 پسندیده

سلام

توضیحاتی که دادید در مورد فرد درونگرا و… کاملا درسته. در کنارش هم یه آدم خیلی خیلی خجالتی هستم که در مهمانی‌ها، مراسم و… شرکت می‌کنم. مثلا فرض کنید اگر به فروشگاهی یا اداره‌ای برم و یه سوال داشته باشم، ساعت‌ها طول می‌کشه تا اونو بپرسم یا حتی گاهی اوقات بعد از یک ساعت بی‌خیال پرسیدن‌اش می‌شم. توی جمع بستگان نزدیک هم نمی‌رم و صحبت نمی‌کنم. همچنین توی قدرت بیان بسیار ضعیف هستم. مثلا نمی‌تونم با یک آقا یا خانم چه برای پرسیدن سوال یا توضیح دادن پاسخ سوالی که قبلا در اینجا پرسیدم، صحبت کنم.

اول اعتراف کنید که دست کم، بیش از نود درصد از اعضای پادپرس، کمتر از شما در مورد روش صحیح برنامه ریزی میدونن، میدونم ساعتها و ساعتها در این مورد مطالعه و فکر کردید.
بعداز اینکه اعتراف کردید بهتون میگم که مشکل دقیقا از کجاست

اعتراف می‌کنم که سال‌ها در زمینه‌ی برنامه‌ریزی و غیره مطالعه داشته‌ام. حداقل می‌تونم بگم از خیلی افراد و اعضای پادپرس بیشتر اطلاعات دارم. نمونه‌اش دیروز از 7 صبح تا 12 شب در مورد برنامه‌ریزی و روش‌های یادگیری زبان انگلیسی و غیره مطالعه داشتم و در این زمینه هم فکر کردم.

3 پسندیده

ممنونم. یکی از مشکلاتم اینکه اکثر اموزشهایی که باید ببینم باید انلاین باشم مثلا اگر میخوام برنامه نویسی یاد بگیرم باید حتما انلاین باشم تا ویدئوها یا اموزشها را ببینم ویدئوها را نمیتونم دانلود کنم وقتی مثلا 15 دقیقه یا بیشتر ویدئوها را میبینم لابلای این کار شبکه های اجتماعی یا سایت ها یا ایمیلها را چک میکنم . با این کار هم مدت زمان زیادی را در شبکه های اجتماعی و غیره هستم که مثلا با این کار 5 ساعت دارم چک میکنم .

یه مشکل دیگه اینکه ساعت خوابم تنظیم نیست یعنی ممکنه شب تا صبح بیدار باشم و یک شب ساعت یک بخوام و غیره

2 پسندیده

چه خوب که خودتون اشاره کردید مشکل از کجاست. خودتون جواب سوال خودتون رو دادید در واقع.
شما روی کارتون تمرکز ندارید و برای همین پرش ذهنی دارید و زود خسته و دلزده میشید. وقتی قراره فیلم آموزشی برنامه نویسی یا زبان یا هر چیز دیگه ای رو مشاهده کنید، فقط و فقط و فقط باید همون کار رو انجام بدید، تا ذهنتون متمرکز باقی بمونه. ضمن اینکه به خودتون زمان نامحدود ندید. مثلا یه آموزش سی دقیقه ای رو نهایتا با بازبینی بعضی از قسمتهاش توی 45 دقیقه تمام کنید.توی این مدت نه تلگرام چک کنید و نه ایمیل و نه وب گردی

5 پسندیده

جابجای فکر ها از جایی میاد که دنبال این هستی که همشو میخای با هم انجام بدی.
خب داری خودت میگی 15 دیقه هم که میبینی میری لابلای ایمل و گروه اجتماعی.
اگر میبینی نمیتونی نسبت به ایمیل و یا گروها بی تفاوت باشی حذفشون کن که سمتش نری.درواقع اعتیاد شما به نت باعث شده که وقتتون رو تماما در دنیایی به سر ببرید که کمتر به یادگیریتون کمک میکنه.
بنظرم برنامه ریزی هر کسی دست خودشه .حتی بهترین روانشناس ها هم نمیتونن برات بگن چیکار کن چیکار نکن.چرا؟چون تو خودت مسئول زندگی خودت هستی و هیشکی به اندازه خودت نمیتونه ساعات کاری که میخای انجام بدی رو برات تعیین کنه.
تو میدونی صبح بهتره صبحانه چی بخوری و چی دوستداری…خودت میدونی چیا میتونه بهت کمک به یادگیری بیشتر کنه(مرور یا دیدن)…خودت میدونی اگر شب زود بخوابی کسلی صبح بیدار شدن رو نداری و خیلی چیزای دیگه.
برای خودت زمان مشخص کن و به ذهنت بگو محکم تایید کن که بتونی برنامه رو پیش ببری وگرنه اگر مدوام اثر مرکب رو اجرا نکنی از همه کارهات عقب میمونی.

3 پسندیده

ممنونم .بله روی کارم تمرکز ندارم و زود خسته میشم وغیره .

وقتی قراره فیلم آموزشی برنامه نویسی یا زبان یا هر چیز دیگه ای رو مشاهده کنید، فقط و فقط و فقط باید همون کار رو انجام بدید، تا ذهنتون متمرکز باقی بمونه. ضمن اینکه به خودتون زمان نامحدود ندید. مثلا یه آموزش سی دقیقه ای رو نهایتا با بازبینی بعضی از قسمتهاش توی 45 دقیقه تمام کنید.توی این مدت نه تلگرام چک کنید و نه ایمیل و نه وب گردی

میخواهم همین کاری که گفتید را انجام بدهم ولی مشکل اینجاست ممکنه ی توی 45 دقیقه قراره فیلم اموزشی ببینم اعضای خانواده منو صدا بزنن و یا باید پاسخ تلفن و…را بدهم این وقت طولانی تر میشه شاید بگید اینها اهمیت نداره ولی مهمترش وقتی که قراره توی 45 دقیقه ی وقتی که برای دیدن اون فیلم میکنی اگر مفاهیم اون فیلم را نفهمیم یا غیره مطمئنا زمانش بیشتر از اون مقدار یعنی 45 دقیقه طول میکشه .

اگر هم بخواهم تمرینات زبان برنامه نویسی را مثلا توی یک ساعت 5 تا تمرین یا مثال رو حل کنم ولی وقتی نمیتونم روی یک تمرین یا مثال در مدت یک ساعت نتونستم حل کنم چطوری میتونم 5 تا را حل کنم نمیدونم در جریان باشید یا نه ولی برای حل مسئله های برنامه نویسی ممکنه اون الگوریتمی برای اون سوال پیدا کنیم ماه ها یا حتی سالها یا ساعت ها وقت بگیره تا اون مسئله را حل کنیم ولی احتمالا میگید شما دارید سوالات ساده رو حل میکنید بله همین سوالات ساده برای شما شاید برای حلش 5 دقیقه طول میکشه ولی برای من ساعت ها یا دقایق طولانی شایدم توی یک روز یا دو روز نتونم حلش کنم

4 پسندیده

وقتی فیلم ها رو میخوای انلاین ببینی سعی کن زمانی که خونه در سکوت باشه انجام بدی کاراتو.مثلا شب اخر وقت یا صبح زود که همه خوابند.
باید طوری خودت رو با برنامه های زمانی که در یادگیریت تاثیر داره وفق بدی.حتی اگر 6 صبح باشه.

2 پسندیده

شما هیچ مشکل خاصی در یادگیری ندارید. کند بودن شما بخاطر وسواس هست . من این مشکل رو سالهاست داشتم و هنوز کاملا برطرف نشده ولی خب راهکارهایی دارم که خیلی بهتر شدم
برای ما وسواسی ها ،بهتره یه شعار رو سرلوحه ی کارهامون قرار بدیم: فقط انجامش بده! اصلا به کیفیت فکر نکنید ، فقط یک کار رو تا انتها انجام بدید. مهم نیست که صد در صد فیلم آموزشی رو نفهمیدید، برای بار اول فقط یکبار تا انتها اونو ببینید. مساله ای رو که بیش از مثلا بیست دقیقه وقتتون رو گرفت به جوابش مراجعه کنید و توی جواب سوال آموزش بگیرید که مسایل بعدی رو چطور حل کنید. حس شکست و ناامیدی نکنید، قرار نیست با دیدن یه فیلم آموزشی همه ی سوالات رو خودمون یادبگیریم جواب بدیم. یادگیری یه فرایند مستمر هست، حتی اگه سی درصد از کل محتوا رو یاد بگیرید خیلی خوبه. توی گامهای بعدی یادگیریتون رو عمیقتر میکنید.
به فرآیند یادگیریتون شبیه یه نردبان نگاه کنید، هر یه گام شما رو چند سانتی متر به مقصد نزدیک میکنه.

4 پسندیده

ممنونم از توضیحاتون . بله میخوام سمتشون نرم ولی یه مقاومتی هستش نمیزاره که حذفشون کنم مثلا میترسم اطلاعاتی را از دست بدهم ثلا خبرهای به روز و یا سوالات تخصصی که افراد متخصص در گروه های تخصصی در تلگرام یا غیره پاسخ میدهند .

در مورد برنامه ریزی حق باشماست برنامه ریزی هر کی دست خودشه ولی الان نمیدونم بیام چیکار کنم فرض کنید من بخوام این کار رو کنم .
1- یادگیری زبان از طریق فیلم روزهای زوج
2-یادگیری برنامه نویسی روزهای فرد
3-خواندن کتاب هر شب به مدت 20 دقیقه
4-هر جمعه یک فیلم یا مستند اموزشی
5- هر شب به مدت نیم ساعت چک کردن شبکه ی اجتماعی یا ایمیل
6-حل کردن تمرینات برنامه نویسی
7- پیدا کردن معنی لغات از طریق دیکشنری
8-خوندن کتاب ریدینگ
9- شنیدن پادکست
و…

به نظرتون چطوری اینها را برنامه ریزی کنم بهتره ؟ همزمان پیش ببرم یا یکی یکی بعد از اینکه مثلا برنامه نویسی را تموم کردم زبان انگلیسی رو شروع کنم

2 پسندیده

ممنونم حتما امتحان میکنم .

1 پسندیده

پیشنهادم اینه برای شروع این فهرست رو خیلی کوتاهتر کنید و آسانتر
شما باید اجازه بدید ذهنتون آمادگی لازم رو پیدا کنه، یه شبه نمیشه استاد مدیریت زمان بشیم.
نهایتا سه مورد رو لیست کنید که در هر روزی انجام بدید. خیلی خیلی هم به خودتون آسون بگیرید. با قسمتهای کوچیک شروع کنید.
به مدت یک هفته این کار رو انجام بدید. یه دفترچه بردارید و اهدافتون برای هر روز رو یادداشت و شماره گذاری کنید. در انتهای روز چیزی که انجام دادید رو جلوی هر هدف یادداشت کنید و برای من یا هر شخص دیگه ای که مایلید بفرستید و بقیه ی روز رو هم تفریح کنید.
بزارید ذهنتون پاداش بگیره.
بعد از یک هفته حجم کاریتون رو با توجه به بازخوردی که از برنامه ی هفته ی اول گرفتید ،فقط کمی افزایش بدید.

2 پسندیده

ممنونم میشه بهم بگید منظورتون از اهدافتون برای روز رو یاد دادشت کنید چیه ؟ میشه چند تا مثال یا نمونه بگید

من برای یک هفته این کار رو انجام میدم

2 پسندیده

ببینید مثلا برای یادگیری زبان شما چند تا برنامه ی مختلف رو بصورت موازی میخواید پیش ببرید و یا برای برنامه نویسی چند منبع آموزشی متفاوت دارید و بخاطر وسواسی که دارید دایم بین این چند منبع سردرگم میشید، گاهی به نظرتون یکیش مفیدتره و اون یکی بی فایده، دوباره روز بعد نظرتون برعکس میشه و کلی انرژیتون تلف میشه و ذهنتون خسته میشه از این سردرگمی.خب پیشنهاد میکنم فعلا فقط و فقط یک منبع آموزشی برای زبان و یک مورد برای برنامه نویسیتون به من معرفی کنید.

3 پسندیده

می دونی مشکل کجاست
مشکل اینه که ، مثل ماشینی می مونی که دو تا چرخش پنچر هست بعد میگی چطور نمیشه تو بزرگراه با سرعت زیاد حرکت کرد.
مشکل این نیست که چطور برنامه ریزی کنی مشکل اینه که چرا نمی تونی برنامه ریزی کنی و روی یک کار تمرکز بذاری.
مشکل کجاست؟
شاید ریشه کار تو کودکی باشه.
اگر تو یک سال اول یا یک سال و نیم اول تو کودکی مشکل دل درد داشتی بعدا تو بزرگسالی نمی تونی یه کار و ادامه بدی
اگر پیش فعال بودی مشکل ایجاد میشه
شاید مشکل شیدایی و سرخوشی داری یه مشکل برخلاف افسردگی
اضطراب داری؟
افسردگی داری؟
وسواس داری؟
هر وقت شخصی دنیای بیرونی بی نظمی داره این یعنی فکر بی نظمی داره فکر و درست کنی جهان بیرون هم درست میشه.
برو ببین مشکل کجاست

3 پسندیده

دقیقا! کاملا با نظرتون موافقم.

3 پسندیده

برای اموزش برنامه نویسی میخواهم این کار رو کنم ابتدا فقط ده جلسه ی اول از این فیلم اموزشی رو ببینم

بعدش برم سراغ اموزش برنامه نویسی پایتون که مقدماتی است.

نمیدونم چقدر این منابع مفیده واین کاری میخواهم انجام بدم درسته یا نه ولی ممنون میشم راهنمایی ام کنید دقیقا چیکار کنم .

درمورد اموزش زبان هم میخواهم از اموزش زیر استفاده کنم

نمیدونم چقدر مفیده در کنارش به نظرم این کتاب رو هم شروع کنم بخونم یا نه

http://www.irlanguage.com/911/دانلود-ویرایش-دوم-کتاب-های-Inside-Reading-2nd/

نمیدونم ایا با این برنامه میشه خوب پیش رفت یا به جای کتاب یا فیلم اموزشی برای یادگیری زبان از پادکست تخصیصی در زمینه ی کامپیوتر بخونم که هم کلمات تخصصی خودم رو قوی کنم و هم مطالبی رو یاد بگیرم در ضمن یاد اور میشم زبان انگلیسی هیچی بلد نیستم یا خیلی خیلی ضعیف هستم

2 پسندیده

ممنونم اخه خودم واقعا نمیدونم مشکلم کجاست چندتا چیز احتمال میدم ولی نمیدونم درسته یا نه

1- خجالت بودن 2- عدم تمرکز 3- وسواسی 4- خیلی زود میخواد به موفقیت برسم مثلا خیلی زود میخوام برنامه نویسی یا زبان را یاد بگیرم تا کارهای جالبی انجام بدم 5- هدفم مشخص نیست از این شاخه به اون شاخه پریدی
6- انعطاف پذیر نیستم و…

2 پسندیده

چند ساعت در روز می خوابی؟
آدم پر انرژی هستی؟
فکرها تو سرت با هم مسابقه میدند؟ اولی میاد نیومده دومی میاد

1 پسندیده