چگونه تایپ فارسی یاد بگیرم؟

مدت‌هاست که مثل پدربزرگ‌ها تایپ می‌کنم و وقتی تایپ کردن همکارانم را می‌بینم حسابی شرمنده می‌شوم. امروز روز اوج شرمندگی‌ام بود. بنابراین شروع کردم به یادگیری تایپ کردن به زبان انگلیسی. خوشبختانه برای این زبان آموزش‌های زیادی وجود دارد.

پرسش

• چگونه می‌توانم تایپ فارسی یاد بگیرم؟
  • آیا تایپ فارسی پیچیده‌تر از انگلیسی است؟
  • مرجع مناسبی برای تایپ فارسی سراغ دارید؟
5 پسندیده

منظور نحوه موثر کار کردن با کیبورد هست؟

بله دقیقا. چه طور می‌توانم به شکل بهینه و با استفاده از همه انگشتانم به زبان فارسی تایپ کنم؟

این سایت به نظرم مفید بود.

2 پسندیده

یه مسئله دانستن موقعیت کلیدهای مختلف نسبت به انگشتهای پایه ای (روی F ,J رو نگاه کنید یه زائده هائی هست که به این کار کمک میکنه) هست که قرار میدید. این برای هر زبانی متفاوت هست. من از نظر انگلیسی به نسبت خوب هستم ولی به دلیل تفاوت مکان کلیدها، به راحتی نمیتونم سوئیچ کنم به فارسی. حسم اینه که این مسئله طبیعیه و ربطی به فارسی نداره. اگر زبان اصلی یادگیری فارسی باشه و بخواید یه زمانهائی انگلیسی تایپ کنید، همین مسئله تکرار میشه.
بقیه اصول ربطی به زبان نداره بیشتر به طرز استفاده از تمام انگشتها و البته عادت به ثابت نگه داشتن دست و تعویض انگشتها هست.

2 پسندیده

تقریبا @yousef به اصل ماجرا اشاره کردن. بخوام به این محتوا چیزی اضافه کنم:

تمرین تایپ ده انگشتی

بعد از اینکه دو دستتون رو روی صفحه کلید جاگذاری کردین و دو دکمه ی F و J رو زیر انگشت اشاره قرار دادین، شروع کنین چند کلمه ی مشخص رو تایپ کردن. از کلمات ۳-۴ حرفی شروع کنین، مثلا ده بار پشت سر هم تایپ کنین «سیب». برای تایپ این کلمه از سه انگشت وسطی دست چپ باید استفاده کنید. بعد از ده بار تایپ سیب ذهنتون شرطی میشه که حروف س، ی، و ب زیر کدوم انگشت هاست.

به همین شکل ترکیب حروف مختلف که نیاز به انگشت های مختلف داره رو لیست کنین و تمرین کنین.

بعد از حدود حتی یه ساعت تمرین، میتونین ببینین سرعت تایپ بعضی از حروف رفته بالا.

تمرین رو یواش یواش به کلمات با تعداد حرف بیشتر تعمیم بدین. در ضمن اولش ممکنه ۵ انگشتی تایپ نکنین، و مثلا با سه انگشتی شروع کنین و یواش یواش ۵ انگشتتون درگیر میشن.

6 پسندیده

دو روش زیر واقعا فوق العاده هستن !

یکی از مشکلاتی که خودم همیشه داشتم سرعت پایین تایپم بود. چند روز پیش داشتم دنبال راه های افزایش سرعت تایپ می گشتم و روش های خوبی توی اینترنت پیدا کردم. برای یادگیری تایپ شما می تونید از کتاب ، فیلم و سایر منابع استفاده کنید ولی برای من جالب نبود و به نظرم بهترین گزینه استفاده از نرم افزارهای آموزشی هست. برای آموزش تایپ ده انگشتی من خودم از دو روش زیر استفاده می کنم یکی بصورت آنلاین هست و دومی نرم افزار.

روش آنلاین استفاده از سامانه آموزش تایپ ده انگشتی تایپو هست
چندتا سایت آموزش تایپ هستن که به این شکل عمل می کنند ولی به نظرم امکانات تایپو خیلی بیشتر هست. برای رفتن به این سایت بر روی لینک زیر کلیک کنید

سامانه آموزش تایپ تایپو

راستی تو این سامانه می تونید سرعت تایپتون رو هم بسنجین

روش دوم استفاده از نرم افزار هست من خودم از نرم افزارهای خارجی و فارسی زیادی استفاده کردم هست ولی به نظرم نرم افزار ایرانی انگشتان طلائی می تونه بهترین انتخاب باشه واقعا حتی از نمونه های خارجی هم قویتر هست.

نرم افزار آموزش تایپ

امیدوارم تونسته باشم کمک کنم.

5 پسندیده

من خودم با نرم‌افزار TypingTutor10 شروع کردم.
ولی بعدا نرم‌افزار بهتری پیدا کردم. نرم‌افزار Rapid Typing. این یک نرم‌افزار تایپ چندزبانه هست که زبان فارسی رو هم پشتیبانی می‌کنه.

• برای یادگیری کافیه که روزی ۱۵ دقیقه وقت بگذارید.
  • در ابتدا اول روی دقت تایپتون کار کنین، سرعت تایپ خودش به صورت اتوماتیک بهبود پیدا می‌کنه.
  • یادتون باشه، که انگشتان اشاره روی کلیدهای F و J قرار بگیرن و انگشتان دیگر به صورت مرتب کنارشون قرار بگیرن.
  • هر وقت که کلیدی رو فشار می‌دید، دوباره دستتون به همین حالت استاندارد برگرده.
  • سعی کنید دستانتون مثل باد روی کیبرد حرکت کنه. در واقع روی کیبرد مثل یک قایق یا یک پرنده، شناور باشه. دستانتون رو زیاد خشک نگیرید که به سرعت بتونید کلید جدید رو فشار بدید.
    یک نکته در مورد کیبرد استاندارد فارسی: کیبرد پیشفرض ماکروسافت در اصل کیبرد استاندارد فارسی نیست. و این رو از قرارگیری حرف پ متوجه می‌شیم. همین‌طور بعضی از کاراکترهای خاص مثل « و » رو به درستی تایپ نمی‌کنه.
    با نصب صفحه‌کلید فارسی استاندارد، می‌تونین سرعت تایپتون رو بهتر کنین.

باید اضافه کنم که در سیستم‌عامل‌های لینوکس و مکینتاش به صورت پیشفرض این صفحه‌کلید استاندارد استفاده می‌شه.

5 پسندیده

درود؛ صفحه کلید استاندارد توی ویندوز 10 هم اضافه شده به راحتی کاربرا می تونن اضافه کنن.

4 پسندیده

توضیحات دوستان کامل بود ولی مهم ترین نکته تمرین زیاد و ادامه دار میتونه باشه.
البته اگه گیمر pc بوده باشید هم خیلی مفیده برای تایپ.
یادمه اصلا تلاشی برای بالا بردن سرعت تایپم نکردم چون از اولین باری که به تایپ نیاز پیدا کردم سرعتم بالا بود ( از بس بازی میکردم همه دکمه هارو جاهاشون رو حفظ بودم :sweat_smile:)

3 پسندیده

من به کمک پایگاه(سایت) یوتایپ یاد گرفتم
در یه بازه 26 جلسه ای، که البته میتونید یه روزه تمومش کنید، آموزش میده (آموزش ضمن تمرین!!!)

بعد هم با استمداد از سرعت سنج های تایپ، روز به روز بر سرعت خویش افزودم:joy::wink:

4 پسندیده

سلام من خودم تایپ ده انگشتی رو یاد گرفتم و الان سرعتم خیلی خوبه بین 40 تا 50 کلمه در دقیقه به راحتی تایپ میکنم خواست تجربم رو بگم شاید موثر باشه من خودم ابتدا از طریق آموزش های رایگان تایپ فارسی رو یادگرفتم ولی سرعتم هنوز زیاد نبود حدود 30 کلمه در دقیقه اما بعد به سراغ سایت تایپو رفتم که در بالا معرفی کردند دوستان. این سایت به من کمک کرد که یکم نظم به خودم بدم و سرعتم رو با استفاده از این سایت خیلی بالا بردم و بعد هم تایپ انگلیسی رو از طریق همین سایت یادگرفتم و خیلی هم راضی هستم. اما راه همه یکسان نیست خیلی ها بودن که بدون استفاده از سایتهای پولی نتیجه گرفتند میگم من آدم منظمی نبودم بخاطر همین از این سایت استفاده کردم ولی شما میتونید خودتون بدون استفاده از این سایت یا سایتهای پولی دیگه تایپ ده انگشتی رو به راحتی یاد بگیرید.

اگر هم خواستید از این سایت استفاده کنید به مراجعه به لینک آموزش تایپ ده انگشتی 15 درصد تخفیف از سایت تایپو دریافت کنید.

https://typeafzar.ir/ten-finger-typing-tutorial/

2 پسندیده

من خودم از نرم افزار Rapid Type استفاده می کردم ولی دوستم در دانشگاه استنفرد برای ارتقا مهارت تایپم به من تایپو رو پیشنهاد کرد مدتی هست از این سایت استفاده می کنم به نظرم هم برای شروع و هم برای ارتقا مهارت خوب هستش.

2 پسندیده