کی اولین قانون رو نوشت؟ چه چیزی معیارش بود؟

واقعا كي اول قانون رو وضع كرد كه بعد توي همون چهارچوب قضاوت و مروت و انسانيت ناديده گرفته ميشه؟؟؟

image

واقعا چقدر به چهارچوبش اعتقاد داشته؟؟؟
مثلا اگه قانون رو يه فرد آدم خوار نوشته باشه، احتمالا چيدن ميوه جرم ميشه و كشتن انسان يه هنر قابل تحسين.
من دوست دارم نظر بقيه رو در مورد اينكه، نفر اولي كه به خودش اجازه وضع قانون داده، يه انسان خوب بوده يا يه فرد مقتدر ولي نچندان با وجدان؟؟؟

8 پسندیده

اولین قانونی که میشه ازش یاد کرد میتونه منشور کوروش باشه. قوانین به خودی خود بد نیستند سرکار خانم فقط کسانی که مجری، قضاوت کننده و تعیین کننده این قوانین هستند مشکل ساز می شوند :sweat_smile:

3 پسندیده

حرف شما كاملا متين هست، ولي قبل تر از اون هم قانون بوده. دولت ها و حكومت ها پادشاهان قبلي هم قانون داشتن
منشور كوروش بهترين قانون بوده كه موندگار شده.

2 پسندیده

اولین قانون همان تعهد یا اولین قول به دیگری بوده که خیانت نکنه واگه خیانت کرد تنبیع بشه

1 پسندیده

بله درست می فرمایید منم گفتم اولین قانونی که میشه ازش یاد کرد.
قانون اساس تشکیل جامعه بشریه و برای پایداری جامعه به قانون نیاز هست :ok_hand:

3 پسندیده

من یادمه تو کتاب های دوران دانش آموزی درباره ی حمورابی چنین مطلبی رو خوندیم

3 پسندیده

من فکر میکنم به طور رسمی اولین قانون مکتوبی که میشناسیم، متعلق به حمورابی فرمانروای بابل بوده.

معمولا در تدوین قوانین قدیم، عناصر مهم وجدان، عدالت اجتماعی یا مسائلی از این قبیل نبوده، بیشتر برقراری نظم، منفعت حاکمان وقت و در نهایت جلوگیری از قدرتگیری بیش از حد اشخاص از طریق مکانیسم کنترل (خیلی شبیه به عدالت به نظر میاد) مورد نظر بوده.

3 پسندیده

اولین قوانین شکل مکتوب عرف بودند و افراد برگزیده از طرف حاکم آن جامعه هم قانون را می‌نوشتند. حاکم جامعه تصمیم میگرفت عرفی که قبلا در جامعه شکل گرفته را مکتوب کند تا شفاف و دقیق بشود حالا سوال بعدی اینه که این عرف چطور ایجاد میشد؟ عرف هم همیشه موازینی بود که صاحبان قدرت در یک جامعه بر روی آن به توافق رسیده بودند تا به این شکل منافع آنها بهتر تامین شود.

2 پسندیده