یک سوال بپرسید که جوابی نداشته باشه ؟

فعلا دیپلم
عه؟؟ ،شما میخاین بگین تخم مرغ ع کجا اومده
(من اینطور فک میکنم ک اگه ی تخم باشه (یا نره یا ماده ،تازه باید مامانش رو تخم مرغه بخابه تا جوجه بشه ،طبیعتو در نظر بگیرین احتمال جوجه شدنش چند درصدع ؟
درضمن حتی اگه ی درصد هم جوجه بشع جفت نیس ک
پس نتیجه میگیریم ک اول مرغ بوده (اونم ی جفت مرغ و خروس )اینجوری احتمال تکثیرش بیشتره
حالا کنجکاوم بدونم جریان چیه ،(و درکل فک میکنم ی گروه مرغ و خروس اول بودن)
میشه لینک بدین ببینم ؟

1 پسندیده

کسی میتونه بگه زمان چیه ؟ و چرا زمان بدون مکان مفهومی نداره یعنی به من بگن یه صندلی رو تصور کن من به صورت ناخوداگاه توی ذهنم مدلی از صندلی میاد در یک مکان یعنی مکان و زمان بعنوان پیش فرض های ذهنی هستن و ذهن خارج از از این دو نیس بی زمانی رو میتونیم تصور کنیم ؟
یه سوال نسبتا سخت : ما براساس مدل ها با جهان بیرون ارتباط داریم یعنی تنها روش ارتباط ما با جهان هستی بر اساس مدل هس یعنی ذهن ما یه مدلی میسازه از هر چیزی که میبینیم مث مدل یه درخت ، حالا سوال اینجا ایا چیزی که مدل به ما میگه از ذات یک چیزی ایا حقیقت همان چیز هس ما راهی غیر از مدل برای سنجش درستی این قضییه داریم ؟ و همچنین وقتی میگیم خدا چه مدلی میاد توی ذهنتون ؟

1 پسندیده

ندونستن جواب یک سوال به این معنی نیست که کلا جوابی نداشته باشه…

1 پسندیده

چند سال پیش مطلبی خوندم که میگفت ادم نمیتونه توی خوابش چهره جدیدی رو ببینه. چون مغز فقط میتونه چیزهایی رو که با حواسش درک کرده به یاد بیاره. خب توی بیداری هم تقریبا به همین منوال هست. آیا ما تا الان در موقعیتی که در اون یکی از دو معقوله زمان یا مکان نباشن قرار داشتیم که بتونیم اینچنین حالتی رو تصور کنیم. اگر ما توانایی کاری رو نداریم دلیل بر ناممکن بودی اون نیست.

1 پسندیده

من خودم خواب ادماییو دیدم ک هیچوقت ندیده بودمشون ،خیلی های دیگه ام همچین چیزیو تجربه کردن.

در کتاب The hitchhiker’s guide to the galaxy آمده که عده‌ای موجود هوشمند برای دریافتن جواب سوال غامض the Answer to the Ultimate Question of Life, The Universe, and Everything یک کامپیوتر ساختند که ۷.۵ میلیون سال کار کرد تا اینکه جواب رو بدست آورد. جواب شد ۴۲. بعد نوادگان دانشمندان مطرح‌کننده سوال فهمیدند که سوال به خوبی مطرح نشده. و برای فهم جواب ۴۲ نیاز به پیدا کردن پرسش اصلی دارند و برای این کار یه کامپیوتر جدید ساختند که می‌بایست ده میلیون سال کار می‌کرد تا به جواب اصلی برسه. دست بر قضا این کامپیوتر جدید همین سیاره زمین ما بود که چند دقیقه قبل از تمام شدن ده میلیون سال و رسیدن به جواب، توسط بولدوزرهای فضایی از بین رفت چون افتاده بود وسط طرح یه بزرگراه بین‌کهکشانی (البته دو تا آدم و چند تا موش نجات پیدا کردن).

حالا سوال من اینه، ۴۲ چرا شده «معنای نهایی زندگی، جهان و همه چیز»؟

1 پسندیده

بله شما به یاد ندارید که اون چهره رو قبلا دیده باشید.

من از این تحقیقاتی که مغز ادمو گیج میکنه شیفته شم مث اون تفسیر کوانتومی از جهان و ازمایش گربه شرودوینگر یا تئوری غیر خطی بودن زمان یک کاغذ آ 4 تصور کن دوبعدی هس حالا یه وزنه بنداز داخلش بعد سوم بهش اضافه میشه اگه مثلا عرض کاغذ رو بعد زمان در نظر گیریم میبینیم که گرانش ( در اینجا جسمی که وزن داره و داخل کاغذه ) باعث انحنای بعد عرض شده به طریق اولی گرانش هستی باعث انحنای زمان میشه یعنی دو ثانیه سوم با دوثانیه نهم مثلا یکی نیس این برام خیلی جذاب بود حالا شما گفتی 42 این عدد یعنی چی جواب نهایی زندگی باید عدد باشه ؟

3 پسندیده

نفر بعدی که در دنیا متولد میشه اسمش چیه؟

3 پسندیده

از نظر علمی و اکتشافی نمی دونم ولی به نظر فکری خودم خلا!
پوچی! جایی که یک عنصر هم وجود نداره

من خیلی خوب منظورتون از حوضه ی منطق رو درک نکردم ولی به نظرم انسانیت از اون چیزایی که چارچوب مشخص و البته ساده خودشو داره و هیچ فکر و منطقی نیست که ردش کنه. البته چهرچوب شکنی هاش هست ولی اصل موضوع ثابته.

باز هم خلاء! :grin:
خب قبل از مهبانگ حتی ذره های ریزاتمی هم وجود نداشتن
یعنی حتی ریز ترین سازنده های جهان هستی کنونی نبودن،یعنی خلا دیگه

1 پسندیده

خدا چگونه به وجود اومده یا اگر به وجود نیومده خدا چیست؟

1 پسندیده

خب حدس میزنم طبق نظریه داروین هممون اول از یه باکتری شکل گرفتیم.اون مدام تکثیر و جهش پیدا کرد که به دایناسور رسید و ادامه نسل دایناسور ها پرنده ها قرار دارند و توی اون زنجیره تولید یه پرنده ای بچه ای با ژن نزدیک بهش یا جهش یافته به دنیا میاره، که میشه مرغای امروزی ماها اونا هم چندین و چندین نژاد میشن که حال تغییرات ژنشونه ولی همچنان مرغ نام داره
پس فکر کنم اول تخم مرغ یه پرنده دیگه بود ولی این مرغ اولیه ژنش مثل خواهر و برادرهاش نبود و دچار تغییر شده بود که تونست بقا کنه و مرغ باشه

میگن که کل جهان توی یه جسم کوچولو فشرده شده بود
خیلی کوچولو
اینکه قبل مهبانگ بقیه جهان چی میشد؟این رو فکر کنم اصلا مفهوم مکان و زمان قبل از مهبانگ وجود نداشت
میدونی فکر میکنم الان در پایان جهان که شبیه یه گردو هست بعد از اون گردو اصلا ما مفهوم مکان و زمان نداشته باشیم
نمی دونم درستن یا نه البته!!:sweat_smile:

1 پسندیده

به جوابی رسیدی به منم بگو چون این برام خیلی سوال بود از بچگیم🤔
همشم همه ادمو میپیچوندن یا میگن که یا خارج از درک ادمه یا اگه وجودیت چیزی رو که ما از بچگیت بدون دلیل قالب کردیم رو زیر سوال میبری اشتباه کردی😶
خلاصه به نتیجه که نرسیدم هیچ حوصله ام نداشتم کتابای فلسفی اش رو بخونم فکر میکردم اونا هم فقط نشخوار عقاید نسل قبل از خودشون رو قراره بهم بگن یا اینکه انقدر سنگین بود که مغزم نمی کشید😅

:joy::joy:تو بردی این سوال خوب بود واقعا جواب قطعی براش نیست
البته فکر کنم احتمالش هست🤔
حالا چون ما داده های محدودی از جهان داریم ولی اگه یه ابر ابر کامپیوتر باشه که بتونه همه چیز از جهان و وضعیت هر انسان و بدنش رو داشته باشه میتونه با یه تخمین بگه این زن احتمال به دنیا اومدنش کی هست یا کی نیست…بعد اینکه تو چه کشوری باشه اسمه فرق میکنه مثلا اگه از ما بپرسن تو ایران به دنیا اومده اسم بچه رو چی میذارن؟من میگم یا محمد یا علی یا فاطمه یا زهرا.ولی اون کامپیوتر میتونه تمام اطلاعات کسایی که برای اسم قضاوت میکنن رو داشته باشه،مثل طرحواره ها،شخصیتش،کهن الگو هاش و حتی لایک های توی اینستاش !!!
کلا راحت میتونه چارچوب سلیقه همه رو در بیاره و به راحتی اسمی که به ذهن اون فرد میرسه رو با درصد خیلی کم حدس بزنه.:smile:
الان شنیدم توی خیلی کشور ها این کار رو میکنن
وای این کامپیوتر کم کم داره ترسناک میشه😬

1 پسندیده

واو چه جالب بود این ازمایشه😃
من هی میدیدم چرا توی این مستند ها نزدیک زمین یه چیزی شبیه به چاله میکشن نمی دونستم این چیه
فکر میکردم این خط ها خط های اتر هست که خیلی وقته نقض شده
حالا یه سوال بعد چهارم رو چجوری میشه بوجود اورد؟با اون کاغذ یا کلا؟
کلا من درکی از بعد چهار ندارم!!