ایمان قلبی چه تفاوت‌هایی با تلقین یا احساس و ادراک تقویت شده داره؟

هم ایمان قلبی هم تلقین و احساس تقویت شده، اثرات زیادی روی عملکرد انسان در زندگی دارن. البته از نظر شدت و عمق نفوذ روحی با هم تفاوتهایی دارن.

تفاوت ایمان قلبی با تلقین در چیه؟ چطور میشه تشخیص داد که تحت تاثیر کدوم هستیم؟

تفاوت ایمان قلبی با تلقین

7 پسندیده

شوخی شوخی چه سوال جدی مطرح کردین !!!

ایمان قلبی اصل علم است اصل آگاهیست همان علم و آگاهی که از جنس نورست همان که شیخ اکبر ابن عربی گوید علم چیزیست که صاحبش را شک و شبهه ای وارد نگردد و آن جز علم ذوقی (کشفی) نمی باشد زیرا ذوقیات (کشفیات) به منزله ادله اند برای صاحبان نظر_

ایمان قلبی با تقوا حاصل میشود و زیباترین تعریف و ساده ترین تعریف را حضرت سعدی در مجلس دوم از مجالس پنجگانه دارد!
یا ایها الذین آمنوا اتقوالله_ ای کسانیکه به وحدانیت حق جل و علا اقرار کردید پرهیزکاری کنید.ایمان را اثبات کرد وبتقوا فرمود تا بدانی که عروس ایمان با آنکه جمالی دارد بی زیور تقوا کمالی ندارد.

حضرت فارابی هم در فص 2 از فصوص الحکم فرمود:اهل معرفت و شهود که اسیر پندار و خیال نیستند به مشاهده و عیان می بینند.

و در آخر به این شعر زیبا ختم میکنم که
به علمی دست یازیدم ز رب العرش رحمانی/ که غیر از من کسی آگه نشد زان راز پنهانی
عجایبها بدیدیم از علوم غیب اندر عالم امکان / که امکان حکایت نیست زانها در فضای عالم فانی
شگفتا روزگاری چند اندر عالم دنیا مقیمم / لیک تنها و غریب و ناشناس از اوج انسانی
مرا انکار میورزند و دشنامم دهند از جهل / ولی کی خویشتن را من ملامت میکنم از جهل و نادانی
من آنان را در آن نوری که در باطن نهان دارم / همی بینم که نه زنده اند و نه مرده در آن گودال ظلمانی
منزه باشد آن خالق که دل را زنده میدارد به نور خود / ولی ز آنان هدایت را نموده محو گاه پرتو افشانی
مرا در عالم اکوان علومی هست پی درپی / که از مشرق به مغرب ساری و جاریست از انعام ربانی
هر آن کس را که باشد عقل و بینش دور از پندار و حدسیات / مزین گردد از آنها وبر سر بر نهد تاج سلیمانی

3 پسندیده

ممنون، پاسخ شما از سوال منم جدیتره :wink:
باید چندبار سر فرصت بخونمش و البته وقتی سوال از بانک خارج شد بحث کنیم.

2 پسندیده

ایمان قلبی با دانش و آگاهی هست ولی تلقین یه انرژی مثبت هست و ممکنه درست یا غلط باشه ولی به نظرم تلقین شعبه ایه که به رودخانه ایمان میریزه البته از جهاتی شبیه همن

4 پسندیده

1 نوشته به موضوع قبلی اضافه شدند: در مورد امکانات ابزار پادپُرس چی میدونی که ممکنه به درد بقیه بخوره؟

خیلی نغز جواب دادید از شما دعوت و خواهش میکنم به بعضی از سوالات فلسفی که من مطرح کردم پاسخ ارایه کنیدچون جواب شما را فلسفی و عقلانی یافتم. تشکر “فرشید”

2 پسندیده