سیستم پرداخت جریمه بر افزونی پسماند ماده غذایی

برای این کار میشه در بشقاب های تحویل مواد غذایی سنسور های سنجش وزنی به کار برد و با سنجش وزن ماده ی غذایی باقی مانده در پایان صرف غذا افزون بر مقدار هزینه ی پرداختی برای غذا با توجه یه میزان غذای به جا مانده مقدار بیشتری هزینه پرداخت.
میتوان با شماره گذاری و کد دار کردن بشقابها برای پرداخت هزینه غذای مصرفی با شماره ی بشقاب هزینه را پرداخت…در این صورت اگر مقدار بیشتری ماده باقی مانده بود هزینه بیشتری پرداخت میشود…
و یا همچنین راه های دیگر…(که شما عزیزان پیشنهاد میکنین)

5 پسندیده

این ایده خیلی خوب و پیاده شدنی هست. حتی نیازی به سنسور و یا ابزار پیچیده هم نیست، کافیه موقع حساب کردن غذای باقیمانده را وزن کنند.

1 پسندیده

رستوران هایی هستن تو دنیا که این کار رو میکنن، مثلا تو عربستان

و دلیلی که برای این استراتژی مطرح کردن اینه که افرادی هستن که میان و برای تاثیر رو دیگران حجم بالایی غذا سفارش میدن که میمونه.

اتفاقا پیشتر مطرح شده بود که یه دلیل موندن غذا در رستوران همچین تعارفاتی هست:

یه رستوران سوشی در آلمان هم سیاست «بخور یا بپرداز» رو رواج داده و از هر کسی که غذاش میمونه یک دلار اضافه میگیره، مستفل از اینکه چه قدر غذا بمونه. با این کار در طی دو سال حدود ۱۰۰۰ دلار جمع کرده!

این که مستقل از حجم غذای باقیمونده، از افراد هزینه ی ثابتی گرفته بشه کار رو خیلی راحت تر میکنه.

3 پسندیده

کارایی موثرتر برای این ایده این هست که: مشتری حق انتخاب حجم اولیه غذاش رو داشته باشه.

1 پسندیده

اول که تیتر رو خوندم فکر کردم جریمه برای زباله های تولیدی خونه هاست.

احمالن شهرداری بدونه هر منطقه یا محله از تهران چقدر زباله تولید میکنه. چطوره که مالیات بیشتری از اونجا هایی که زباله بیشتری تولید میکنن بگیره؟ و بهشون بگه برا آشغال تولید کردن اضافه دارن پول اضافه میدن!: ی (مثلن اگه شما ماهیانه از یه حجمی بیشتر برق مصرف کنید، از اون حجم به بعد قیمت هر واحد برقتون بیشتر میشه.)

1 پسندیده

#نقد
ممکنه این ایده دافعه داشته باشه و مشتری های اون رستوران که این طرح رو اجرا می کنه رو کم کنه. در نتیجه، رستوران ها شاید حاضر نشن این طرح رو پیاده کنن.

ولی ایده ی @sepinoud.keshaavarz که سیستمی وجود داشته باشه که به تناسب حجم زباله هایی که هر خونه تولید می کنه از مردم پول بگیرن یا برای خونه هایی که زباله ی کمتر تولید می کنن سیاست تشویق در نظر گرفته بشه، به نظرم ایده ی خوبیه.