موانع رشد گردشگری در ایران چه هستند؟

به نظرم میرسه موافق باشین که تبلیغ منفی راجع به ایران زیاد هست.

به این آمار در بانک جهانی نگاه کنین:

سال ۲۰۱۴ تعداد توریست‌های مراکش ده میلیون نفر و تعداد توریست‌های ایران پنج میلیون نفر. وسعت ایران تقریبا سه برابر وسعت مراکش هست. حالا به نظرتون امنیت، دسترسی، تکنولوژی در مراکش بهتر از ایران هست؟

به نظر من میرسه فیلم کازابلانکا خودش برای جذب این توریست‌ها به مراکش کافیه. برای ما چی؟ فیلم سیصد؟

کلا حرفم اینه که برای افزایش گردشگر الان خوبه روی تقویت نقاط قوت و یا تبدیل نقطه ضعف‌ها به نقطه اتکا کار کنیم به جای برطرف کردن نقاط ضعف. همون درصد کوچک توریست‌های ماجراجو، یعنی تعدادشون فقط پنج میلیون نفر هست؟

1 پسندیده

در این زمینه هم کاملا باهاتون مخالفم. چون فاصله مراکش با اروپا خیلی خیلی کمتر از ایرانه و از طرفی مراکش تبلیغات خیره کننده ای انجام میده. متوجه شما هستم که میگید باید رو نقاط قوت کار کرد ولی ببینید ما الان یه سری ادم تو ایران داریم که ادعا دارن ما چه احتیاجی به خارج داریم؟ این ادمها بعضا کارهایی میکنن که اون توریستهای ماجراجو نه تنها تبلیع ایران نمیشن که هیچ، بلکه کاملا مانعی برای ورود میشن.

به عنوان مثال چند وقت قبل امام جماعت یکی از مساجد تاریخی یه نقطه‌ی توریست جذب کن به ذهنش رسید که توریستها که از توالت مسجد استفاده میکنن، دستشویی رو نجس میکنن در نتیجه یهو تصمیم گرفت که سر ظهر دستشویی رو روی تمامی توریستها ببنده در نتیجه یه توریست تو توالت گیر کرد و … .

اما از اونجایی که من ادم غرغرویی نیستم و همیشه چندتا راه حل تو جیبم دارم میخوام تا چندتا راه حل پیشنهاد بدم.

1. اینستاگرامرها
    واقعیت من قبلا به این قابلیت فضایی مجازی پی نبرده بودم، ولی بعدها که بهش پی بردم خیلی علاقه مند شدم تا از قدرتش برای نشون دادن زیبایی های کشورم استفاده کنم. این موضوع وقتی به ذهنم رسید که یه همکارم از من پرسید که شما تو ایران فقط کویر دارید و من چون قبلا کلی عکس خوشگل از جاده اسالم به خلخال داشتم تونستم نظرشو عوض کنم.
    حال تصور کنید این همه دانشجویی ایرانی مقیم خارج هربار که به ایران میان سعی کنن از زیبایی های توریست‌جذب‌کن عکس بگیرن و به دوستانشون نشون بدن. حتی خیلی خوب میشه که سازمان میراث فرهنگی برای این بچه ها حالا با هر خواستگاهی که هستن (شهرستانی که اصالتشون ازش میاد) کلاسهای کوچیک معرفی اماکن تاریخی و حتی عکس برداری تاریخی بذاره. این بچه ها میتونن با قدرت هرچه تمام تر شهرستانشونو به دوستان خارجیشون معرفی کنند. و البته بهشون شرایط گرفتن ویزا و سایر موارد رو اموزش بده و در عوض براشون تورهای گردشگری رایگان بذاره.

2. اگاه سازی عمومی
    تمام ادمهایی که تو ایرانن و البته به زبان یه کشور مسلطن تو یه سایتی اطلاعاتشون رو بذارن و در صورت امکان راهنمای توریستهای ماجراجو باشن و البته بابتش مبلغی هم دریافت کنن. این وسط چگونگی گرفتن تاکسی گرفتن و سایر موارد رو به اونها اموزش بدن. اینطوری هم دانشجوهای فارغ التحصیل که کاری ندارن با مزایای توریست اشنا میشن و هم توریستها با ایران بهتر اشنا میشن. فقط کافیه که این ادمهای خاص ای دی تلگرامشونو تو سایت بذارن و در مواقع نیاز به اون ادم مشورتهایی لازم رو بدن.

3. ایجاد خواسته بین مردم
    فرص کنید که هرکدوم از دانشجوهای قشر دوم بخوان با مسئولین شهرشون جلسه بذارن و ازشون خواهش کنن که امکانات رو فراهم کنن. در نتیجه با اگاه کردن مردم عادی مطالبه ایجاد و شرایط برای ادمهایی که میگن ما به دنیا احتیاجی نداریم سختر میشه.

ببینید چیزی که مشخصه از دولت مردان ما ابی گرم نمیشه، ولی اگه خود قشر دانشگاهی یه حرکت عظیم رو شروع کنه میتونه هم از منافع توریستها منتفع بشه هم به اقتصاد کشور کمک بکنه.

2 پسندیده

خیلی بحث خوبی بود ولیکن به دو دسته خارجی و داخلی باید دقت کرد :slight_smile:1 - در بخش خارجی که بزرگترین مشکل ما است , کشور ما معرفی بسیار بدی دارد و به اون به عنوان یک کشور بسیار ناامن نگاه میشود, اخرین خطای ما هم حمله موشکی به هواپیمای اکراینی بود.
2 - در بحث داخلی باید بازار رو دسته بندی کرد و برای مخاطب های اصلی برنامه ریزی کرد , بطور کلی الان ایران رو به یک کشور تاریخی و ماجراجویانه می شناسند , لذا کسی که سفر میکنه مشکلی با حجاب , هتل 5 ستاره , سرو مشروبات الکلی , زندگی شبانه و … نداره . لذا باید برای در سگمنت از بازار توریست ورودی برنامه ریزی کرد و بهترین پکیجها رو طراحی کنیم.

2 پسندیده