نوآوری در شارژرِ لپ‌تاپ و گوشی: شارژرهای اتومات

خیلی وقتا که گوشی یا لپتاب رو به شارژر وصل میکنم، فراموش میکنم بعد از شارژ کامل، شارژر و جدا کنم و این وسیله ها ممکنه تا چندین ساعت زیر شارژ بمونن.

من شنیدم این اتفاق باعث آسیب رسیدن به باتری میشه. اگر امکانی وجود داشت که خود شارژر بعد از شارژ کامل وسیله، اتصال برق رو قطع کنه عالی میشه. یه چیزی شبیه ترموستات اتو … .

نظرتون چیه؟

4 پسندیده

همین الان هم اینطوریه. وقتی شارژ کامل شد جریان قطع می شه. اما بعد از مدتی که دوباره شارژ کم بشه شروع به شارژ می کنه.
دوتا قضیه رو من می دونم که به باتری آسیب می زنه. یکی حرارت و یکی هم شارژ از صفر تا صد.
البته تحقیق و تفحصی به صورت آزمایشگاهی روی باتری انجام ندادم که با قطعیت جواب بدم. فقط خوندم اینور و اونور توی منابع به نسبت معتبر.
اگه می خوای مراقب باتری گوشی یا لب تاب باشی، اول اینکه نذار موقع شارژ شدن زیاد داغ بشه. یعنی کاور و قاب گوشی رو موقع شارژ ازش باز کن.
دوم اینکه نذار شارژ تا حد ممکن به صفر یا نزدیکش برسه و بعد شارژش کن. می گن شارژ بهینه بین 50 تا 80 درصده. نه بذار بیشتر شه نه کمتر. هی تیکه تیکه بزنی به شارژ.
می گن دیگه. کسی تست نکرده تا حالا توی محیط آزمایشگاهی.

5 پسندیده

ممنون برای این اطلاعات :+1:

اگه قبل از اینکه شارژ کامل شه، جریان قطع شه خیلی بهتره (مثلا رو ۹۰٪ شارژ).

اگه بعد از اینکه شارژ تا ۳۰ درصد اینا کم شد شروع به شارژ کنه بهتره.

الان فکر کنم تا صد شارژ میکنه و قطع میشه. بعد قبل اینکه بیاد رو ۹۰ دوباره شارژ میکنه. برای همینه که در آموزش‌های نحوه ی شارژ صحیح باتری لپ تاپ میگن شارژ رو خودمون حواسمون باشه. حالا برا اینکه دیگه نیازی نباشه کاربر حواسش باشه چه میشه کرد؟

البته احتمالا دلیل مهندسی پشت چنین طراحی هست، و یا شاید هم به ذهن مهندس‌های طراح شارژر نرسیده. اگه دلیل مهندسی پشت طراحی شارژر هست، این دلیل چیه؟

3 پسندیده