چه ظرافت‌هایی برای نگارش یک متن سراغ دارید که می‌تواند آن را خواندنی‌تر کند؟

ممنون بابت دعوتتون :grimacing: باعث شدید بزورم که شده بحثا رو بخونم، البته چون لینکای اینجا یا مقدمات رو در جای دیگه نخوندم، بسیار بسیار کم یا هیچ فهمیدم :sweat_smile:

و اما ویرایش؛

1. خوشبختانه یکی دو اشتباه املایی بیشتر نداشتید.

2. در مورد علائم نگارشی اینکه بعد از کلمه و علامت، مثل نقطه یا ویرگول فاصله نذارید، بلکه بعد از علامت و قبل از کلمه بعدی.

3. اگه با گوشی تایپ می‌کنید، یه نصب یه کیبورد فارسی باعث میشه، نیم‌فاصله رو رعایت کنید، من برای هیچکس جز شما نیم‌فاصله درست نکردم، چون واقعاً تعداد بالاست و وقت‌گیره.

4. نوشتتون پر از پرانتزه، که من دوتا از طولانی‌هاش رو به صورت پانوشت درآوردم.

5. از خاصیت بولد هم هرجا که حس کردم میشه استفاده کردم.

6. یه دسته‌بندی اعمال کردم: کافیه لیست موارد رو در خطوطی که با اینتر از هم جدا شدن بنویسید، بعد متن لیست رو انتخاب کنید، و کلید سه خط سه نقطه بالای کادر تایپ رو بزنید، عالی میشه؛ منم الان میخوام همین کار رو بکنم.

خوب با استفاده از خوی معلمیم میخوام موارد بالا تکلیف دفعات بعدی نوشتنتون تو پادپرس باشه، جایزتونم این باشه که بازم نکته‌هایی رو که بلدم بهتون یاد بدم. راستش حیفه نوشته‌های تخصصی‌تون به سختی خونده بشه، مثلاً منی که از موضوع سر درنمیارم شاید تشخیص ندم کجا رو بولد کنم، و دیگه اینکه دقت هر کاربر موقع نوشتن خیلی کمتر وقت می‌گیره تا ویرایش توسط یه کاربر دیگه، حالا جزئی باشه چارست، مثلاً دو ناخونک هم به نوشته علی شاکری زدم در حد یکی دو دقیقه زمان برد ولی نوشته شما با خوندن پیام‌ها در حد ساعت. تازه یه موضوع مهم اینه که من الان بحثو به حاشیه کشوندم الان مدیران پادپرس میان متفرقمون میکنن :scream:

شما چه نکات دیگه‌ای برای نگارش یک متن سراغ دارین که متن‌ها و محتواهامون رو خواندنی‌تر کنن؟

4 پسندیده

ممنونم.
حتما این موارد رو در نوشته بعدی رعایت میکنم و منتظر موارد بیشتر هستم

3 پسندیده

درک می‌کنم، مخصوصاً اگه بخواهید ترکیب اینچنینی است رو سرهم و بدون اشتباه بنویسید :sweat_smile: :

این چه زبانیست؟ آلمانیست؟ چینیست یا چچنیست؟
شایدم اسم مکتبیست؟ البته اگه با آهنگ نام مکاتب ادا بشه.

به‌هرحال واضحه که دارید سعی می‌کنید، همچنان ادامه بدید، منم کَمی کُمکم :wink: . اینم توصیه حافظ:
ز مشکلات طریقت[نگارش :grimacing:] عنان متاب ای دل
که مرد راه نیندیشد از نشیب و فراز

در مورد جدا یا سرهم نوشتن جای دیگه هم چیز جالبی دیدم، نظرتون چیه؟ :point_down:t2:
چرا میگین میان‌‌گین و نمی‌گین میانگین؟

پ.ن. الان حس می‌کنم؛ این نوشته من با این همه لینک نیاز به ویرایش داره، ببینم @lolmol می‌تونه ایده و کمک بده ؟

2 پسندیده

اینا پیشنهادای @lolmol برای یک موضوع دیگه است:
اولین پیشنهادم برا بهبود نمای پست اینه:

• بین هر دو پاراگرافی که کامل از لحاظ معنا جدا هستن، حداقل دو اینتر بذاری که فاصله بیشتر شه [1].

• جملات مرتبط که در یه پاراگراف میگنجن رو پشت سر هم بذاریم. طوری که پاراگراف‌ها سایزش بیشتر از یه جمله باشه.

• برای نوشتن شعر، به جای اینکه هر مصرع رو تو یه خط بذاری، بین دو مصرع با کمک یه تقلب [2] فاصله بندازی.

• بهش لیست اضافه کردم: این رو حتی گوگل هم میپسنده[3].

• یه خط بین دو قسمت که کاملا از لحاظ معنا جدا از هم هستن اضافه کردم.

• لابلای شعرا که توضیحی از خودت گذاشتی رو ایتالیک کردم.

لیلا: یه سوال دیگه از ویرایش، برای پست بیلیارد اون قسمت انگلیسی رو هم نفهمیدم چطور مرتب شد.
لاله: پست بیلیارد با حذف فاصله‌های اول خط درست شد. [4]

لذت آزمودن یادگیری حاصل از همین سوال و جواب رو دیروز تو ویرایش نوشته علی شاکری، تجربه کردم.

در حال ویرایش . . .

1. بعد از اتمام لیست هم دو اینتر لازمه که لبه نوشته‌های بعدی از هم ردیفی با ستون لیست در بیاد. ↩︎

2. برای درج بیش از یک space بین دو کلمه، از ترکیب مد+فاصله در حالتی که کی‌ورد فارسی هست بهره میبرم. یعنی یه بار مد را فشار میدم (دکمه ی قبل از عدد یک و زیر esc) و یک بار فاصله، باز یه مد و یه فاصله. ↩︎

3. وقتی چند مورد هست که میشه در قالب یه لیست با شماره یا بی شماره ارائه ش بدی، چرا که نه؟ به نظرم چشم‌نواز تر شد و دلیل اینکه گوگل میپسنده هم همینه. ↩︎

4. من اگه اول یه خط فارسی یا انگلیسی چندین فاصله (بیش از ۴-۵ تا)‌ بذارم، اون خطوط تبدیل به کد میشن و از دستور کد تبعیت میکنن. دیدی وقتی کد مینویسیم قبلش یه تَب میذاریم؟ ↩︎

4 پسندیده

الان یه سؤال: چرا اندازه نوشته‌هایی که براشون پانوشت گذاشتم ریز شد؟

@lolmol

ممنون

خب الان اکثر کیبوردهای روی گوشی هامون فارسی داره ولی نمیشه باهاش نیم فاصله ها رو رعایت کرد.
منظورتون از نصب کیبورد اینه که یه کیبورد جداگانه ی خاص نصب کنیم؟
میشه بیشتر توضیح بدید؟

2 پسندیده

بحثای این موضوع را ببینید.

من از این لینک برای گوشیم کی‌بورد فارسی دانلود و نصب کردم.

2 پسندیده

بسیار ممنون. متوجه شدم

2 پسندیده