آیا پارادایم های مختلف برنامه نویسی را می شناسید؟

به شیوه‌های اساسی برنامه‌نویسی، پارادایم برنامه‌نویسی گویند.

در برنامه نویسی پارادایم های مختلفی وجود داره، مثل:

لیست زبان های برنامه نویسی بر اساس نوع شان

زبان های برنامه نویسی بر اساس اینکه از چه شیوه ای پشتیبانی می کنند دسته بندی می شوند. البته ممکن است که یک زبان از چند شیوه پشتیبانی کند.

میگن که برنامه‌نویسی دستوری در تضاد با برنامه‌نویسی تابعی هست!!!
و همینطور برنامه نویسی رویه ای در تضاد با برنامه نویسی شی گرایی هست!!!
یه کم تعاریف و مفاهیم برای من گنگ هستند.
هر کسی که میدونه در مورد این پارادیام های مختلف و تفاوت هاشون یه کم بیشتر توضیح بده
مخصوصن در مورد تفاوت برنامه نویسی رویه ای و برنامه نویسی شی گرایی، چون میگن این ها در تضاد با هم هستند.

5 پسندیده

@meyma

من توی یه پست دیگه دیدم که اشاره ای به پارادایم های برنامه نویسی داشتید، میشه یه کم بیشتر در موردش توضیح بدین؟

و همینطور @shahinism شما اینجا از پارادایم های برنامه نویسی گفتید. اگر در مورد پارادایم های مختلف برنامه نویسی میدونید برای ما هم بگین لطفن

1 پسندیده

حقیقتش من تجربه و سواد کافی برای بررسی‌، توضیح یا مقایسهٔ پارادایم های مختلف برنامه نویسی رو ندارم و خودم هم در حال یادگیریشون هستم هنوز… ولی در صورت علاقمندیتون می‌تونم چند تا منبع بهتون معرفی کنم که احتمالا براتون جالب خواهد بود:

1. ریپوی Design patterns for humans هست، که سعی می‌کنه دیزاین پترن‌های شیٔ گرا رو به زبان آدمیزاد شرح بده.

2. این ویدئو که در اون John Hughes در خصوص functional programming و یکی از زبان‌های پرچم دار این پارادایم صحبت می‌کنه…

3. این دوره از دانشگاه استنفورد که به طور خاص به پارادایم‌های برنامه‌نویسی می‌پردازه (و استاد خیلی مسلطی هم اون رو ارائه کرده)

4 پسندیده