این بنده خدا کیه که تو همه رشته های علمی حضور به هم میرسونه؟

نمیدونم تا حالا به این موضوع برخوردین یا نه. یه سری اسامی هستن تو مقالات و مباحث رشته‌های مختلف باهاشون خیلی مواجه میشیم: مثلاً الیوت! رو هم در مباحث جامعه شناسی دیدم هم در مباحث فنی! یا والتر یا … . جریانش چیه؟

مثلاً خونواده هایی که نام فامیلیشون الیوت هست، عالم پرورتر هستن؟ یا مثلاً ژن والتر یه ژن مرغوب دانشمند سازه؟

شما تو نوشته های مختلف با کیا بیشتر مواجه میشین؟

8 پسندیده

توی فیزیک پراکندگی بیشتری هست، مثال فرد بخوام بزنم، اویلر، اسم اول ها آلبرت، لئونارد

4 پسندیده

توی زیست شناسی که کاملن خانواده های زیست شناس پرور رو مشاهده میکنید!: )) حالا تو مقالات و منابع علمی اخیر یکم تعدیل شده، ولی قبل 1950 خیلی بیشتر حس میشه.
مثلن همین داروین و خانواده شو ببینید میفهمید چی میگم. از اون طرف مقایسه کنید با لامارک نگون بخت که چون از خانواده سرشناسی نبود کسی حرفاشو جدی نمیگرفت.
کلن انگار تا یه دوره ای اشراف و ثروتمندا کنترل علوم رو دست گرفته بودن و بین خودشون میچرخید و کسی از خارج نه جرئت و نه توان شو داشت وارد مافیا شون بشه!: ی الان هم خیلی اوضا فرقی نکرده.

یه نمودار بامزه ای هم تو این لینک هست که میگه چند درصد احتمال داره آدما با فامیلی های خاص چه رشته ای رو بخونن!

10 پسندیده

آقا wnag و Lee اینا ما رو تو همه رشته ها بدبخت کردن. عین مور و ملخ هم ریختن. چون چینی هم هستن نمیشه نسلشون تموم بشه.

2 پسندیده

دارم به این فکر میکنم که اگه علوم جدید رو ایرانیها تدوین میکردن بیشتر با چه اسامی روبرو میشدیم؟

مثلاً قانون اول عزیزی! :grin:

3 پسندیده

متاسفانه قدرت علمی در دوران مدرن نداشتیم وگرنه بسیاری از اسامی ایرانی باید باقی میموند مثل خیام یا زکریای رازی. در زمان تدوین گسترده علم ایرانیها در افول بودن و سهم زیادی از این نامگذاری نبردن.

من خیلی غیررسمیم بیشتر قانون اول یوسی رو ترجیح میدم :grin: مثلا اینه: هر چیزی همون چیزه مگر اینکه خلافش ثابت بشه!! انصافا از قانون اول نیوتن کمتر نیست!!

3 پسندیده