مصرف کیسه های پلاستیکی در استخرها

توی استخرها افراد برای اینکه مایو خیس شون رو داخل کیف بذارند از کیسه پلاستیکی استفاده می کنند. اما این کیسه رو خودشون باید بیارند یا استخر در اختیارشون قرار بده؟
توی استخر دانشگاه شریف کیسه های فریزری در اختیار افراد قرار می گیره و این باعث میشه که روزانه کیسه های زیادی مصرف بشه. به نظرتون چطور میشه از مصرف این همه کیسه پلاستیکی جلوگیری کرد؟

خوب من با خودم میبردم و میبرم و دیدم به مردم میدن مثل شما به فکر فرو رفتم . همین رسم هاست که مصرف رو میبره بالا. من خودم یه کیسه پلاستیکی محکم دارم که بارها بردم و آوردم و سالم مونده و مخصوص همین کاره. به عنوان اولین راه حل به نظرم دادن کیسه باید قطع بشه. حالا بعضیا این ایده رو تجاری هم کردن اینم یه سایت (http://thesweatmate.com/)

4 پسندیده

منم همین کار رو میکنم. اما چجوری میشه دیگران رو به این کار ترغیب کرد؟
اگه کیسه ها رو حذف کنیم آیا باعث نارضایتی افراد نمیشه؟ چه جایگزینی براش باید در نظر بگیریم؟

این چیزی که قبلا هم بچه ها تو پادپرس مطرح کرده بودن: تهیه کیسه پلاستیکی رو هزینه بر کنیم برای افراد. اینکه باعث نارضایتی میشه رو میشه با توجیه کردن افراد حل کرد.

1 پسندیده

کار خیلی سختیه.
به غیر از کارهای فرهنگی و آموزشی که در طولانی مدت ممکنه باعث مصرف نکردن پلاستیک بشه من فکر می کنم دولت و یا سازمان محیط زیست باید تو این قضیه ورود کنن. میشه یه چیزی به نام مالیات پلاستیک تعریف کرد. به این صورت که در فاز اول مصرف کننده به ازای مصرف پلاستیک مالیات بپردازه. در فاز دوم میشه این مالیات رو از تولید کننده هم گرفت که قیمت پلاستیک بالاتر بره.

یه چیز دیگه ای هم که امیدوارم به زودی اتفاق بیافته اینه که عادت به چیزهای مجانی از بین بره. منظورم فقط پلاستیک نیست بلکه سوخت، انرژی و آب هم هست. افزایش قیمت این کالاها یکی از راه هاییه که میشه با ارزش بودنشون رو نشون داد.

پ.ن. از دوستانم شنیدم که در یکی از کشورهای اروپایی مالیات شکر وجود داره و این مسئله باعث افزایش قیمت محصولات بر پایه شکر مثل نوشابه شده.

1 پسندیده

خبر خوش: امروز تو مترو یک فروشنده دیدم تعداد زیادی از این کیسه ها داشت مخصوص استخر. در دو اندازه و کیفیت به قیمت ده هزار و پانزده هزار تومن. خوشحال باشیم چون این خودش یه جور تغییر الگوی مصرفه مردم کالا رو میبینن(اونم تو جایی مثل مترو؛ پربیننده و پر از مبادلات فکری و گفتگوهای چند نفره)،
باهاش آشنا میشن،
میخرن،
مصرف میکنن
و نتیجش میشه مصرف کمتر کیسه های پلاستیکی.

1 پسندیده