آموزش رسمی در رشته ی علوم کامپیوتر چقدر مفید است؟

اگه پای صحبت افرادی که در صنعت نرم افزار هستن بشینین، میشنوین که از بی تجربگی فارغ التحصیلان رشته ی کامپیوتر شاکی هستن و تحصیلات آکادمیک رو حداقل در این زمینه ناموثر میدونن. آیا واقعا آموزش آکادمیک در رشته‌های علوم کامپیوتر ما رو برای حل مسئله های دنیای واقعی تجهیز نمیکنه؟

در رشته ی علوم کامپیوتر که تحصیل میکنیم چی یاد میگیریم؟

کار کردن در صنعت نرم افزار چی بهمون یاد میده؟

3 پسندیده

متاسفانه این سوال کاملا درسته، سیستم آموزشی رسمی ما در زمینه کامپیوتر، تکنولوژی و یا هرچیزی که مربوط به اینها بشه عملا هیچ پیشرفتی نداشته و همون اولین سیستمی رو که اولین بار وارد کردند هنوز دارن از همون استفاده میکنند که با توجه به پیشرفت جامعه کامپیوتری این سیستم چندان کمکی هم نمیکنه، بلکه باعث پسرفت دانش اموختگانش میشه. کسایی که دارن این رشته رو میخونن چیزهایی رو بلدند که هرکس با یه هفته کار کردن با کامپیوتر میتونه اون دانش بدست بیاره. بنظر من کلاس های خصوصی در این زمینه بهتر عمل میکنن.

1 پسندیده

من هم در این زمینه نیاز به مشورت دارم، فکر می‍کنید آموزش برنامه نویسی و بهتره به صورت آکادمیک باشه یا آزاد؟ @Ali_Shakeri
فکر می کنم @farazsoft_info در این زمینه بتونه کمک کنه
لاله @lolmol رو هم دعوت می کنم که هر کسی که فکر می کنه می تونه کمک کنه رو دعوت کنه :grin:

3 پسندیده

سلام فرشته عزیز،
من خودم بصورت خودآموز یاد گرفتم. وقتی 13 سالم بود به برنامه نویسی علاقه پیدا کردم. خیلی علاقم شدید بود !
با افرادی که رشتشون کامپیوتر بود صحبت می کردم و می خواستم چیزهایی از برنامه نویسی یاد بگیرم اماااا اکثر افرادی که من می شناختم اطلاعات خاصی نداشتن.

یک روز یه کتاب پی دی اف دستم رسید. قبلا منطقه ما وضعیت اینترنت خوب نبود و به زور میشد یه چیز رو دانلود کرد. خودم هم اینترنت نداشتم تو خونه …

با یه کتاب شروع کردم و اولین زبان VB6 بود.
خیلی مطالعه می کردم …
هدفم فقط یادگیری بود.

ولی اون زمان کسی نبود که به کارهام مسیر بده، فقط دوست داشتم این مباحث رو یاد بگیریم برام جذاب و سرگرم کننده بود.

و اما یادگیری آزاد یا آکادمیک

چندتا از دوستای خودم که رشتشون کامپیوتر بود همیشه از اوضاع این رشته تو دانشگاه راضی نبودن و می گفتن مباحث قدیمی و به درد نخور تدریس می کنن.

ولی من می رفتم چیزهایی که دوست داشتم رو یاد می گرفتم.
مثلا تا جایی که من می دونم توی دانشگاه برنامه نویسی اندروید یا PHP و … رو یاد نمی دن.
خودم رشتم زبان انگلیسی هست.
کلا کامپیوتر رو تو خونه یاد گرفتم و هر چی که بهش مربوط میشه.

توصیه من اینه خودتون مباحث روز رو برین یاد بگیرین و وقت خودتون رو برای کتاب های حجیم و عجیب غریب رشته کامپیوتر هدر ندین. :joy:

اما سعی کنید یک دوست باسواد و با تجربه پیدا کنید که شما رو راهنمایی کنه

اول که تنهایی یاد می گرفتم برام سخت بود ولی بعدا با یه دوست خیلی خوبی آشنا شدم که خیلی کمکم کرد جاهایی که گیر می کردم خودش راهنمایم می کرد، منابع مختلفی بهم معرفی می کرد و غیره.

من بهش می گم بیل گیتس :heart_eyes: خیلی برنامه نویس قدرتمندی هست.

کافیه علاقه داشته باشی و بخوای به جایی برسی
می رسی :sunglasses:

شرمنده دیر جواب دادم.
امیدوارم مفید باشه.

3 پسندیده