آيا خوب نبود كه همه كارتها چه اعتباری چه شناسايی يكی ميشد؟

به نظر من كه عالی ميشد يك كارت داشته باشی كه تمام اطلاعات شناسايی و فعاليتها و مدارك تحصيلی و تخلفات رانندگی و حسابای بانكی همه و همه رو توی يك كارت داشته باشی.

یکسان سازی کارت های اعتباری

3 پسندیده

تقریبا شبیه اینه که شما برای همه ی درهای خونه تون و درهای دیگه، فقط یه نوع قفل و یه کلید استفاده کنین. آیا تو خونه ی خودتون که چنین حق انتخابی دارین این کار رو میکنین؟

از لحاظ امنیتی مشکل هایی هست: شما با گم کردن یه کارت، کل اطلاعات شناسایی و حسابای بانکی تون رو از دست میدادین.

و در ضمن لازمه ش اینه که پایگاه داده ی شرکت ها و سازمان های مختلف که هر کدومشون وظیفه های مختلفی دارن، یکی میشد. که این خودش دوباره از لحاظ امنیتی مشکل داره.

در عین حال اگه روزی مسئله ی دزدی حل بشه، چنین راه حلی خیلی خوشاینده.

1 پسندیده

براش رمز عبور بگذارند، یا اثر انگشت فرد قرار داده بشه، جی پی اس داشته باشه، امکانت زنگ داشته باشه، همینکه از فرد دور میشه صداش در بیاد و هزاران بحث دیگه ایی که میتونه مشکل را حل کنه، یا اصلا میتونه یک تراشه در بدن فرد باشه، یا اثر انگشت باشه، قرار نیست اون وسیله کارت باشه، اون میتونه هر چیزی باشه، فقط مشکلات ما را حل کند، اسمشم میخواد هر چیزی باشه

1 پسندیده

خب اولین و ساده ترین مسئله حجم دیتابیس هست:

یعنی چی باشه/چه جوری باشه که در عین حال که همه چی هست، شخصی باشه و در ضمن سرعت عمل رو هم داشته باشه؟

یا یه جور دیگه بپرسم سوالم رو: اگه همه مدارک و اطلاعات شناسایی مون، در یک پایگاه داده ست شن، دسترسی به اطلاعاتش به چه صورت باشه طوری که وقتی میریم بانک، فقط قسمت اطلاعات مالی مربوط به همون بانک استفاده شه، و وقتی میخوایم سوار مترو شیم یا بنزین بزنیم، فقط حساب اعتباری مربوطه درگیر بشه؛ طوری که زیاد تو صف بنزین معطل نمونیم، زیاد پشت دروازه های مترو نمونیم و … ؟

هر نیازی ایجاد خواسته می کنند، من وقتی در جیبم با انبوهی از کارتهای پولی بانک، مترو، حضور غیاب، دانشگاه، شناسابی یا همون ملی خودمون می افتم آیا به چیزی غیر از این میتونم فکر کنم، اینکه دیتابیسش باید چگونه باشد کار دست اندرکاران هستش، ولی این خواست منه که کارتی داشته باشم با چند ویژگی که اگر هم خواست گم بشه مکامیزم خاصی داشته باشه و همچنین کار منو تسهیل کنه و گمانم به دیتابیس زیادی هم نیاز نداشته باشد، مگه اطلاعات الان کجا میروند حالا روی یک کارت بروند

خیلی خوب میشد اونوقت برای هر کاری لازم
به داشتن کارت جدید نبود، تنها با یه کارت همه
کارهای روزمره رو میتونستیم انجام بدیم.

یه راهش میتونه این باشه که هر بخش اداری (بانک، حمل ونقل شهری و…) که باهاش تو اون لحظه سر و کار داریم بارکد مخصوص خودش رو داشته باشه رو کارت شخص و دستگاه اون بخش خاص (بانک، حمل ونقل شهری و…) فقط دنبال اون کد خاص بگرده و وقتی کاربر رو شناسایی کرد با اطلاعاتی که خودش (بانک، حمل ونقل شهری و…) از اون شخص ذخیره داره کار کنه.

البته اینا حاصل ذهن یه غیر متخصص هست. آیا واقعا قابلیت اجرایی و علمی داره رو نمی دونم!!! :grin:

3 پسندیده

این مسله کارت های شتابی داره به سمتی میره که فرد فقط یک بار به شعب بانکها یا هر اورقان دولتی مراجعه و بعد کلیه کارها از طریق اینترنت انجام شود. مثلا در مورد کارتهای بانکی مشتری فقط افتتاح حساب کرده، از طریق آن شماره حساب، کلییه کارهارو از طریق موبایل،تلفن و…
دیگر لازم نیست از هر بانکی یه کارت داشته باشه.
البته این نظر شخصی منه.

1 پسندیده

از کارت های انبوه بگم:
من یه روز رفته بودم کتاب فروشی کتاب بخرم،کارت عابرم همرام نبود،پول نقدهم نداشتم گفتم چیکار کنم.
یه لحثه فکرم رفت به همراه بانک،از کتاب فروش شماره کارتشو پرسیدم از طریق همراه بانک مبلغ کتاب رو پرداخت کردم.با این روش نه پول نقد حمل کردم نه کارت عابر
به نظرم این فرهنگ همگانی بشه خیلی خوبه…

1 پسندیده

در صورت گم شدن این کارت …و مشکلاتش…

1 پسندیده

الان همه کارتها توی جیبمونه یا توی کیفمونه، اگه همه گم شه چی؟ اصلا چرا گم شه، خوب وسبله ایی تعبیه بشه جلوی مفقود شدنشو بگیرند، یا راهکار دیگه؟؟؟

1 پسندیده

بهترین روش فراهم کردن اینترنت پرسرعت که تنها با 3الی4دقیقه پول را پرداخت کنیم.البته هماهنگ شدن تمام بانکها تو این روش خیلی مهمه

چند تا نکته به نظرم میاد عرض می‌کنم.

۱- هر صورت مسئله‌ای داده می‌شه اول از همه باید به حریم شخصی توجه ویژه‌ای کنید. در حال حاظر همین مسئله برای گوگل رخ داده. کلا کسی دوست نداره همه اطلاعاتش پیش یک نفر باشه. ببینید الان که گوگل تقریبا تمامی خدمات ویدیو دیدن، شبکه اجتماعی، جستجو، ایمیل و … رو در دسترس داره، افراد اون شرکت (روزی که بخوان) می‌تونن رفتار جامعه یا افراد رو پیش‌بینی کنن و تمامی نقاط ضعف شما رو شناسایی کنند. حتی این موضوع برای بانک‌ها هم صادقه.

۲- یک مسئله مهم هم هویت سنجی هست. ببینید وقتی شما نمی‌دونید چه کارت‌هایی خواهید داشت، پس نمی‌شه کل کارت‌های ممکنی که شما در طول عمر می‌گیرید روی کارت چاپ بشه! پس ناچارید مثلا گواهینامه داشتن خودتون، پایان خدمت، کارت دانشجویی، کارت ملی و … خودتون رو از طریق خواندن محتوای کارت تامین کنید که نسبتا زمانگیره.

۳- پرداخت از طریق ussd و یا ابزارهای موبایلی خطرات خیلی ویژه‌ای مثل سرقت اطلاعات رو دارن، حتی برخی از این سرویس‌ها در حال حاضر قطع شده.

۴- خیلی بحث حجم پایگاه داده زیاده، اما این موضوع اهمیت نداره،‌ببینید این نوع تراکنش‌ها و داده‌های مرتبطشون ساخت‌یافته هستند، بنابراین می‌شه با هزینه معقولی اون کار رو انجام داده، حتی ابزارهای داده‌کاوی با حفظ حریم شخصی هم وجود دارند که می‌شه از پایگاه‌داده‌های مختلف اطلاعات مورد نظر رو دریافت کرد. یا افراد مختلف با امضای خاص خودشون فقط اطلاعات مربوطه رو دریافت کنند. اگرچه جدیده این الگوریتم‌ها اما افرادی حتی در کشور هستند که بتونن این‌ها رو طراحی کنن.

۵- مسئله گم شدن کارت اتفاقا جزء خوبی‌های یکی شدن کارت‌هاست، شما نیازی نیست توی ده‌تا سازمان مختلف برید المثنی کارت‌هاتون رو بگیرید.

۶- کسی که در حال حاضر این مشکل رو داره کافیه فقط از یک حساب بانکی استفاده کنه، یک کارت مترو و یک گواهی‌نامه. تقریبا همه جا کارتون راهه. مگر شرایط خاص که اون هم بهش میارزه برید خونه مثلا شناسنامه یا پاسپورتتون رو بیارید. اونقد سنگین، حجیم یا بد بار نیستن که سه‌تاش با یکیش تفاوت معناداری داشته باشه! (کارت ماشین و یا بیمه‌اش هم که به خاطر هویت مستقل نمی‌تونن یکی بشن).

2 پسندیده

دیروز توی اتوبان تبلیغاتش رو دیدم. این هم بخشی از خبرش:

مدير عامل بانك سرمايه، با اشاره به خدمات ارائه شده توسط «تك كارت سرمايه» اظهار داشت: اين كارت چندمنظوره مي تواند ضمن جايگزين شدن به جاي چندين كارت متعدد، ‌مانند كارت بانكي، كارت شناسايي، كيف پول الكترونيك، كارت تخفيف و عضويت در باشگاه مشتريان وفادار، كارت مترو و اتوبوس و ديگر كارت هاي مرسوم در جامعه، خدماتي را ارائه دهد كه باب آن هرگز بسته نخواهد شد و همگام با ارائه خدمات جديد، هر خدمت و سرويس ديگري هم بر روي اين كارت قابل تعريف و ارائه خواهد بود.

http://www.sbank.ir/news/28354-تک-کارت-بانک-سرمايه-رونمايي.html

پ.ن:چون با گوشی می نویسم نشد لینکش کنم

1 پسندیده

به زودی نه تنها اسکناس و پول کاغذی رو از رده خارج می شه بلکه تا چندین سال دیگه، خبری از کارت های اعتباری هم نخواهد بود و از تکنولوژی امواج و بی سیم کمک گرفته خواهد شد. نمونه این قضیه تکنولوژی NFC هست. شرکت های Apple Pay و Google Wallet نمونه هایی از این تکنولوژی رو ارائه دادن.

کاربردهای مختلفش اینجا به تصویر کشیده شده: