آیا انتگرال بهتره از دبیرستان حذف بشه؟

در جنجالی جدید در مورد تغییرات کتب درسی، مبحث انتگرال از دروس دبیرستان حذف شده:

https://aftabnews.ir/fa/news/634823/حذف-انتگرال-از-کتب-ریاضی-دوره-متوسطه-جنایات-روس‌ها-از-کتب-درسی-حذف-شد

شما چقدر با این حذف موافقین؟ به نظرتون مفهوم ساده انتگرال در دبیرستان الزامی هست؟ مهمتر از همه: آیا صرفا معیار لازم بودن برای زندگی روزمره، شرط درستی برای مباحث درسی هست؟ مثلا نگاه به پایه‌های درسی لازم برای دانشگاه هم باید در درسها باشه یا نه؟

حذف انتگرال از کتب درسی

6 Likes

اگر معیار لازم بودن باشد، باید بیشتر ریاضیات را حذف کرد چون بیشتر مفاهیم انتزاعی هستند و در زندگی روزمره کاربردی ندارد. همین‌طور باید شیمی و فیزیک را هم حذف کرد چون اکثریت جامعه از آن‌ها استفاده‌ای نمی‌کنند. مثلا به ما یاد دادند چگونه از پرگار استفاده کنیم اما از آن روز به بعد هرگز از پرگار و نقاله و سایر ابزارها استفاده نکرده‌ام.

البته فکر می‌کنم در این موارد باید تجربه کشورهای اروپایی (که روی آموزش حساس هستند) را هم در نظر گرفت. به علاوه، باید نیاز جامعه را هم در نظر گرفت. مثلا این که چند درصد دانش‌آموزان از دیپلم فراتر می‌روند و اگر هم بروند چند درصدشان در رشته‌ها علوم پایه و فنی تحصیل می‌کنند؟

البته نظر شخصی من این است که این موضوعات نباید حذف شوند بلکه می‌توانند اختیاری شوند. به شخصه همین ریاضی و فیزیک دبیرستان بود که کمک می‌کرد آن دوران سیاه را تحمل کنم. به ویژه حساب دیفرانسل و انتگرال و البته هندسه تحلیلی.

7 Likes

یادمه قبلا هر کسی میخواست سیستم های آموزشی پیشرو در جهان مثال بزنه از کشورهای سوئد و فنلاند و … نام میبرد که اینکه بچه ها در اون مدارس تا زمان کالج بیشتر دروس تخصصی رو تا حد نیاز به زندگی می‌اموزند و دروس تخصصی تر تازه از کالج و بعد دانشگاه شروع میشن!
حالا که در ایران خودمون یک گام مثبت داره برداشت میشه این همه سرصدا بلند شده …

3 Likes

البته من لزوما برای اعتراض نپرسیدم. فکر میکنم اکثر کشورهایی که گفتین مباحث لازم ریاضی برای دانشگاه رو توی دبیرستان دارن! حالا باز هم میشه پرسید:

• آیا این هدف درسته؟
  • آیا این مسیر یعنی حذف این مباحث درسته؟ یعنی ارزیابی دقیقی انجام شده و بقیه مباحث مهمتر بودن یا نه صرفا یک حرکت بدون ارزیابی بوده.
2 Likes

انتگرال یکی از ساده‌ترین مبحث‌های ریاضی هست و دونستنش توسط دبیرستانی‌ها واجبه، چون اگه یه ذره فکر کنن میتونن تو زندگی ازش استفاده کنن.

2 Likes

تصور کن که من یک مکانیک خودرو یا یک نجار هستم یا حتی کار هنری می‌کنم. انتگرال به چه کار من می‌آید؟

البته من موافق حذف انتگرال نیستم و به نظرم کسانی که به دانشگاه راه پیدا می‌کنند حتما باید آن را بدانند. اما مگر چند درصد دیپلمه‌ها به دانشگاه راه پیدا می‌کنند؟ در آلمان تنها حدود ۳۰ درصد دانش‌آموزان به دانشگاه می‌روند و سایر دانش‌آموزها مهارت‌های فنی یا هنری می‌آموزند (که معمولا یک دوره دو ساله است).

چرا یک نقاش باید مشابه یک ریاضی‌دان آموزش ببیند؟

2 Likes