آیا تا الان تست mbti رو انجام دادین؟

خیلی وقت بود میخواستم امتحانش کنم ببینم واقعا این تست میتونه شخصیت یه انسان رو تا حدی تشخیص بده …
امروز تست رو انجام دادم و نتیجه تست فوق العاده بود، تیپ شخصیتی منو infp (رویاپرداز) تشخیص داد . خیلی برام جالب بود وقتی تفسیر این نوع تیپ رو خوندم … کاملا برام روشن شد که هستن آدمایی شبیه من و با روحیات من که اونام فکر میکنن خیلی عجیب غریبن😃. و درستی این تست تا ۹۰ درصد شبیه بود به اون چیزی که هستم . خیلی چیزارو فهمیدم و خیلی بهم کمک کرد که خودمو بیشتر درک کنم .
خوشحال میشم تجربه هاتون رو راجب mbti و این دست مطالب باهام به اشتراک بزارین💙

3 پسندیده

من قبلا انجام دادم و به نظرم نتایجش با ریتم زندگی من میخوند. تیپ شخصیتی INTJ و اینکه خیلی درگیرهای زیادی در سیستم خواهند داشت :grin: براساس انتقاداتی که به این روش میشه دو نکته مهم هم وجود داره: اول اینکه ممکنه در تستهای مختلف جوابهای متفاوتی از طرف فرد داده بشه و در نتیجه تیپ شخصیتی قابل ارزیابی نباشه. دوم اینکه بررسی شخصیتی که میارن تا حدی نسبی هست و ممکنه فرد براساس همزادپنداری تصور کنه که در مورد اون هم صدق میکنه. نقص بزرگ دیگه هم اینه که اساس این تیپ تستهای با استفاده از پرسشنامه، اینه که فرد توان خودافشایی و البته فهم کاملی از سئوالات داره که در موارد بسیار زیادی ممکنه این اتفاق میوفته.

چیزی که برای خودم عجیبه اینه که علم روانشناسی از نظر بنیادی تحول بزرگی رو به خودش ندیده و به نوعی دچار «کیش شخصیت» شده که در اون تلاش میشه که هر کاری که انجام میشه در نزدیکی و همراستا با کارهای فروید و یانگ باقی بمونه. این تست هم نمونه‌ای از همین کیش شخصیت هست و فکر میکنم با روشهای مدرنی که وجود داره باید بشه به شکل غیرمستقیم (مثلا روشهای عصب‌شناسی که براساس علوم داده از مغز هستن) شخصیت‌ افراد قابل ارزیابی باشه. البته قطعا نیاز به مشخصه‌های متفاوتی از این روشهای داره.

1 پسندیده

بله منم انجام دادم و خیلی برام جالب بود :smile: تیپ شخصیتی منم رویاپرداز بود و تقریبا همه ی فاکتورهایی که واسه این تیپ گفته بود، در من وجود داره.

1 پسندیده

من هرجا این تست رو دادم ISTP یا ESTP بوده مدل شخصیتم . تیپ شخصیتی صنعت گر ها :grin: :grin:

این تست برای استخدام نیرو خیلی کاربردی هست . چون ممکنه نیرو ای که استخدام میکنی شخصیتش به کاری که قرار هست بهش بدی نخوره .

دقیقا همینه یوسف جان . حتی تو حالت های روحی مختلف ممکنه نتیجه تست یه چیز دیگه بشه .
من زمانی که نتورک مارکتینگ کار میکردم تو جوونی هام اکثرا نتیجه تست ESTP بود چون E یعنی خلق برونگرایی بیشتر .

منتها الان که بیشتر پشت سیستم هستم ISTP هست تیپ شخصیتیم

1 پسندیده

اصلاحا مشرب شما “نفتی” هست. ما به nf ها میگیم نفتی. نفتی ها احساسات و عواطف قوی دلرن و فردیت انسان ها و ارزش های انسانی براسون از سازمان مهمتره. حالا مشرب چیه؟ چهار مشرب وجود دار
Sj سنتی گرا
Sp تجربه گرا
Nf ایده ال گرا
Nt ادراکی

ما با این شعر حفظ کردیم: سجاده سپور نفتی شده، نگوتروخدا

این مشرب ها در سال های جوانی عمر غالب هستن. به مرور کارکردهای مخالفش میان بالا. بحث کارکردها خیلی پیچیده تره. اول مشرب ها رو بخونید بعدش کارکرد ها رو میتونم براتون توضیح بدم. در پایین مشرب ها اومده

2 پسندیده

Temperament
مشرب (لنز اول)

چهار مشرب دیوید کِرسی:

:small_orange_diamond:سنتی‌ها: SJها
شامل ۴ تیپ:
ESTJ , ISTJ , ESFJ , ISFJ

:small_orange_diamond:تجربه‌گرایان: SPها
شامل ۴ تیپ:
ESTP , ISTP , ESFP , ISFP

:small_orange_diamond:ایده‌آل‌گرایان: NFها
شامل ۴ تیپ:
ENFJ , INFJ , ENFP , INFP

:small_orange_diamond:بینشی‌ها: NTها
شامل ۴ تیپ:
ENTJ , INTJ , ENTP , INTP

2 پسندیده

:anger: سنتی ها (SJ)

صاحبان مشرب سنتی (Guardians) یا SJ ها از بنیان های هر جامعه ای به حساب می آیند، زیرا آنان هستند که مهمترین مؤسسات اجتماعی ما را نگاه داشته و به اقشار مختلف جامعه خدمت رسانی می کنند. سنتی ها استعداد خدادادی عجیبی در مدیریت کالاها و خدمات – از نظارت گرفته تا نگهداری و تأمین منابع – دارند و از تمام مهارت های خود به نحوی استفاده می کنند تا خانواده، مجامع، مدارس، کلیساها، بیمارستان ها و شرکت های تجاری بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهند.
تمام سنتی ها در خصوصیات زیر دارای اشتراک هستند:
• سنتی ها از اینکه در جامعه مفید واقع شده، سخت کار کنند و به آنان اتکا شود احساس غرور می کنند.
• سنتی ها دوستانی وفادار، والدینی مسئولیت پذیر و رهبرانی ثابت قدم هستند.
• سنتی ها معمولا افرادی وظیفه شناس، محتاط و متواضع بوده و توجه خاصی به آداب و رسوم و سنت ها دارند.
• سنتی ها شهروندانی هستند که: به مسئولین شهری اعتماد داشته، به گروه های اجتماعی می پیوندند، به دنبال امنیت بوده، به قدرشناسی ارج می نهند و در آرزوی تحقق یافتن عدالت می باشند.
سنتی ها اوقات بسیار خوشی را با دوستان خود می توانند داشته باشند، اما هنگامیکه حرف از وظایف و مسئولیت ها به میان می آید بسیار جدی می شوند. سنتی ها زمانی بیشترین احساس غرور را دارند که به آنها اعتماد و اتکا شود؛ اگر کاری باید انجام شود، می توانید به روی سنتی ها حساب مخصوصی باز کنید.
سنتی ها به قانون و رتبه نیز اعتقاد خاصی دارند و حتی گاهی اوقات نگران این موضوع می شوند که مبادا احترام به مسئولین فراموش شود، حتی اگر احساس عمیقی از حقیقت و یا عدم حقیقت وجود داشته باشد. شاید به همین دلیل باشد که سنتی ها به آداب و سنن احترام ویژه ای قائلند – آنان الگوهای آشنایی هستند که می توانند ثبات را به جوامع مدرن و رو به رشد ما وارد کنند.
سنتی ها که افرادی عملگرا و واقع بین هستند، به پیروی کردن از قوانین و همکاری با دیگران اعتقاد راسخ دارند. آنها با عجله کردن و سر هم آوردن کارها میانه خوبی ندارند؛ در عوض آهسته و پیوسته کارکردن روش سنتی هاست، زیرا وفادار بودن به کار در طولانی مدت، رعایت نظم و کارگروهی باعث به انجام رسیدن صحیح کارها می شود. سنتی ها وسواس عجیبی نسبت به زمانبندی داشته و نگاهی بسیار دقیق و باریک بین به انجام صحیح رویه ها دارند. نسبت به تغییر محتاط می باشند، حتی اگر این تغییر بتواند سلامت یک مؤسسه را فراهم آورد. به قول آنها، باید آهسته و پیوسته رفت و پیش از این که قدم از قدم برداشت خوب به دور و اطراف نگاه کرد.
آنان تمام کارهایی که لازم الاجرا هستند را انجام می دهند.

:anger: تجربه گرایان (SP)

مشرب تجربه گرا (Artisans) مشربی است که صاحبان آن توانایی بالفطره و طبیعی در برتری داشتن در هر نوع هنر را دارا
می باشند. این توانایی نه تنها شامل هنرهای زیبا نظیر نقاشی و مجسمه سازی و یا اجرای برخی هنرها چون موسیقی، تئاتر و رقص را در بر می گیرد بلکه کسانی که صاحب این مشرب هستند در انجام فعالیت های ورزشی، نظامی، سیاسی، مکانیکی، صنعتی و نیز هنر معامله گری در تجارت ، دارای تبهر فراوان هستند.
تمام تجربه گراها در داشتن خصوصیات اصلی زیر مشترک هستند:
• گرایش عمده تجربه گراها معمولا لذت بردن از تفریح، خوش بینی ، واقع بینی و تمرکز بر روی حال و اکنون است.
• تجربه گراها از اینکه غیرعادی، شجاع و خودبخودی هستند احساس غرور می کنند.
• تجربه گراها معمولا دوستانی بازیگوش، والدینی خلاق و رهبرانی دردسرساز می باشند.
• از خصوصیات بارز تجربه گراها می توان به چندین مورد اشاره کرد: به راحتی تحریک می شوند، به انگیزه های ناگهانی خود اعتماد می کنند، به دنبال ایجاد یک اتفاق عجیب هستند، در جستجوی انگیزه و محرک ها می باشند، به آزادی ارزش زیادی قائلند و پیوسته رؤیای چیره دست شدن در مهارت های عملی را در سر می پرورانند.
تجربه گراها معمولا در دنیای واقعی کسانی هستند که در اکثر مواقع وقت خود را در خانه سپری می کنند و در حال ساختن اشیاء و کار با آنها می باشند. اغلب اشتیاق زیادی به تجربه کردن اتفاقات مختلف در همان لحظه و همان مکان را دارند. تجربه گراها استثنائاً دارای حواس بسیار قوی بوده و عاشق کارهای یدی هستند. در خانه آنها انواع ابزارآلات و خودروها پیدا می شود. هدف اکثر فعالیت های آنها این است که تا آنجا که ممکن است با سرعت به جایی برسند که می خواهند. بنابراین تجربه گراها برعکس دیگر مشارب مسیرهایی را که به نظر پرخطر و یا حتی غیرممکن به نظر می رسند با شجاعت خاصی طی می کنند. آنان برای نیل به اهدافشان از هر کاری که از دستشان بر بیاید دریغ نمی کنند، چه قانونمند چه بی قانون.
این نگرش تقریبا شیطنت آمیز باعث می شود که تجربه گراها در بعضی زمینه ها از دیگران پیشی بگیرند و پیروز برخی میادین باشند و در اغلب اوقات از سوی خانواده، دوستان و همکاران به عنوان افرادی جذاب و پرشور یاد می شوند.
هر جا که فعالیت و کار باشد تجربه گراها نیز آنجا هستند؛ همیشه به دنبال ماجراجویی و نشان دادن عطش سیری ناپذیر خود برای لذت و انگیزش می باشند. اعتقاد دارند که تنوع چاشنی زندگی است و هر کاری که به آنها لذت و هیجان ندهد چیزی نیست جز تلف کردن وقت. تجربه گراها افرادی تکانه ای (کسی که بر اساس انگیزه های ناگهانی عمل می کند)، تطابق پذیر و در جستجوی رقابت بوده و اعتقاد دارند که تیر بعدی حتما به هدف خواهد خورد. آنها معمولا کسانی هستند که در مقابل خطاها و اشتباهات سخاوت به خرج می دهند و همیشه آمادگی این را دارند که نعمت زندگی را با دیگران به اشتراک بگذارند. مهمتر از همه اینها، وقتی یک تجربه گرا دلش می خواهد کاری بکند، باید این آزادی را داشته باشد که کار دلخواهش را انجام دهد. آنها در برابر محدودشدن، متوقف شدن و یا مورد تعهد قرار گرفتن مقاومت خواهند کرد؛ از آنها نباید انتظار داشته باشید که منتظر بمانند، یا چیزی را ذخیره کرده و یا برای فردا زندگی کنند. از دیدگاه یک تجربه گرا، از دم و لحظه باید لذت برد، زیرا معلوم نیست که آیا فردایی وجود داشته باشد یا خیر.
آنان بخش اعظمی از زیبایی ها، ظرافت ها، تفریحات و هیجانات را برای اقشار دیگر جامعه فراهم می سازند تا بتوانند از زندگی لذت ببرند.

:anger: ایده‌آل‌گرایان (NF)

صاحبان مشرب ایده آل گرا (Idealist) یا NF ها مشتاقانه به دنبال رشد و تعالی فردی هستند. تمام تلاش خود را می کنند که کشف کنند چه کسی هستند و چگونه می توانند تبدیل به بهترین فرد ممکن شوند. جستجوی همیشگی برای خودشناسی و ارتقای خود عامل اصلی پیش راننده تخیلات آنهاست. و آنها نیز می خواهند به دیگران کمک کنند تا این سفر را آغاز کنند. ایده آلگراها به صورت بالفطره عاشق کارکردن با دیگران هستند، خواه در تحصیل باشد خواه در مشاوره، در خدمات اجتماعی یا مسئول نیروی انسانی، در خبرنگاری یا حتی وزارت، آنان زمانی که به دیگران کمک می کنند تا راه زندگیشان را پیدا کنند به آرزویشان می رسند. اغلب دیگران را ترغیب می کنند تا فردیت خود را رشد دهند و نیروهای بالقوه خویش را تبدیل به بالفعل کنند.
خصوصیات مشترک ایده آلگراها:
• ایده آلگرایان مشتاقند، به شهود خود اطمینان دارند، به داستانهای عاشقانه اشتیاق فراوان داشته و همیشه به دنبال خود درونشان هستند. به روابط معنادار ارزش قائل شده و در آرزوی دستیابی به کمال به سر می برند.
• ایده آلگرایان از اینکه انسان هایی دوست داشتنی، خوش قلب و قابل اعتمادند به خود می بالند.
• ایده آلگرایان تمایل خاصی به بخشش، اعتماد و معنویت دارند و بر روی سفرهای درونی و قدرت های بالقوه انسانی تمرکز توجه دارند.
• ایده آلگرایان همسرانی هستند که عواطف بسیار بالایی دارند، والدینی هستند که به تربیت فرزندانشان اهمیت فراوان داده و رهبرانی می باشند که الهام بخش مردم هستند.
ایده آلگرایان مطمئن هستند که همکاری های دوستانه بهترین روش برای دستیابی افراد به هدفهایشان است. تناقضات و تقابل ها آنها را آزرده می سازد زیرا آنان همواره در تلاشند تا موانع خشم و عصبانیت را از میان افراد بردارند. پیوسته رؤیای ایجاد هارمونی و هماهنگی را در سر دارند حتی به روابط شخصی توجه داشته و استعداد منحصربفردی در کمک کردن افراد دارند تا در کنار همدیگر به یک هدف کلی که برای همه منفعت باشد برسند. چنین هارمونی بین فردی ممکن است یک ایده آل رمانتیک باشد، اما باید گفت که ایده آلگرایان متأسفانه افراد رمانتیکی هستند که تغییر نیز نمی کنند و بیشتر ترجیح می دهند به آن چیزی که دوست دارند اتفاق بیافتد توجه کنند تا اینکه به آن چیزی که واقعا هست. دنیای واقعی و عملی برای ایده آلگرایان فقط یک نقطه آغاز است؛ آنها معتقدند که زندگی پر از احتمالاتی است که منتظر به حقیقت پیوستن هستند، پر از معانی غنی ای می باشند که باید آنها را درک کرد. چنین دیدگاه عرفانی و معنوی به زندگی که پر از معانی «غیبی» و «انتزاعی» است را تنها می توان از منظر شهود و اعتقاد قلبی توجیه کرد که برای ایده آلگرایان بسیار مهمتر از مسائل مادی و دنیوی است.
ایده آلگرایان در رفتار و کردارشان به مسائل اخلاقی بسیار مقید هستند و برای خود استانداردهای سفت و سختی از صداقت و کمال شخصی را ترسیم کرده اند. همواره در تلاشند که خود واقعیشان را ابتدا به شخص خودشان و سپس به دیگران نشان دهند و زمانیکه احساس عدم صداقت، خطاکاری و یا ریاکاری می کنند به خودشان به شدت سخت خواهند گرفت. ایده آلگرایان در اغلب اوقات روح بسیار لطیفی دارند و علی الخصوص در روابط شخصیشان بدون هیچ چشمداشتی عشق و محبت به شخص مقابلشان نثار می کنند. به کمک کردن به دیگران اعتقاد راسخ دارند؛ آنها حتی یک رابطه دوستانه ناچیز اما گرم و احساسی را گرامی می دارند؛ دائما به دنبال برقراری یک رابطه گرم و به خصوص با فرزندانشان هستند؛ در ازدواج نیز به دنبال «جفت» یا «نیمه دیگر» خود هستند، کسی که با او بتوانند از لحاظ عاطفی و معنوی تبدیل به یک روح شوند و عمیق ترین احساسات و دنیاهای پیچیده درونیشان را به اشتراک بگذارند.
ایده آلگرایان نسبتاً کمیاب هستند، اما توانایی آنها در الهام بخشیدن به مردم با قدرت اشتیاق و ایده آلگریشان، باعث شده است که تأثیر آنها در جامعه فراتر از تعدادشان باشد.

#Coach
#NazliLaleh

1 پسندیده

:anger: بینشی ها (NT)

مشرب بینشی (Rationales) یا NT ها مشرب حل مسأله است به خصوص اگر این مسأله با سیستم های پیچیده ای که دنیای ما را می سازند درگیر باشد. بینشی ها ممکن است با مسائل مختلفی خود را درگیر کنند از سیستم های ارگانیک نظیر گیاهان و حیوانات گرفته تا سیستم مکانیکی نظیر خطوط راه آهن یا کامپیوتر، یا سیستم های اجتماعی نظیر مسائل خانوادگی، شرکت ها و حتی دولت ها. اما این سیستم ها هر چه که باشند به راحتی می توانند حس کنجکاوی آنها را تحریک کرده و در پاسخ نیز بینشی ها به سرعت آنها را تحلیل می کنند تا از نحوه کارکرد آنها سر در بیاورند این گونه است که آنها می توانند درک کنند که چه کاری باید انجام دهند تا سیستم ها بهتر کار کنند.
خصوصیات مشترک بینشی ها:
• بینشی ها تمایل خاصی به عمل گرایی، شک گرایی، خودمتکی بودن و تمرکز بر حل مسأله و تحلیل سیستم ها دارند.
• بینشی ها از اینکه افرادی نابغه، مستقل و با اراده قوی هستند احساس غرور می کنند.
• بینشی ها همسرانی منطقی، والدینی شخصی گرا و رهبرانی استراتژیک هستند.
• بینشی ها افرادی آرام بوده و به منطق ایمان دارند، اشتیاق فراوانی به دست یافتن به هر چیزی داشته و پیوسته به دنبال دانشند. به تکنولوژی ارزش فراوانی گذاشته و در آرزوی درک چگونگی کارکرد دنیا به سر می برند.
بینشی ها در کار با مسائل سعی می کنند راه حل هایی را پیدا کنند که در دنیای واقعی کاربرد داشته باشند، اما باید گفت که حتی به مفاهیم انتزاعی، اصول بنیادین و یا قوانین طبیعی که یک مسأله خاصی را مطرح می کنند علاقه بیشتری نشان می دهند. در روش ها و ابزار رسیدن به هدفهایشان کاملا عملگرا هستند. آنها برای رسیدن به اهدافشان به این مسأله هیچ توجهی ندارند که از نظر سیاست ها و خط مشی های موجود مورد پذیرش قرار بگیرند. همیشه به دنبال کارآمدترین راه حل های موجود بوده و به صحبت های هر کسی که چیز مفیدی به آنها یاد دهد گوش فرار می دهند. از سوی دیگر اگر رویه یا قانونی که باعث هدر رفتن وقت و منابعشان شود هیچ اهمیتی قائل نخواهند شد.
بینشی ها عطش سیری ناپذیری برای دستیابی به اهدافشان دارند و بر روی پروژه هایی که در ذهن خود برایشان برنامه ریزی کرده اند به طور خستگی ناپذیری فعالیت می کنند. در طرز تفکر خود به شدت منطقی و مستقل بوده – و البته در مورد تمام ایده ها حتی ایده خودشان دیدگاهی شکاکانه دارند – و این اعتقاد را دارند که می توانند با استفاده از قدرت اراده شان به هر مانع و مشکلی غلبه کنند. اغلب شاید اینگونه به نظر برسد که آنها افرادی خشک و سرد هستند، اما باید گفت که هنگام کار بر روی پروژه ها و مسائل تمام توجه و تمرکز خود را بر آن مسأله معطوف می کنند و اغلب به خاطر همین موضوع مورد قضاوت اشتباه قرار می گیرند. بینشی ها چه در حال طراحی یک آسمانخراش باشند یا انجام یک آزمایش، در حال توسعه یک نظریه باشند یا تولید نسخه اولیه یک تکنولوژی، ساخت هواپیما، سازمان و یا حتی ایجاد یک اتحاد استراتژیک باشند، به هوش و فراست خودشان و دیگران ارزش بالایی قائل شده و به خاطر نبوغ و ابتکاری که در توانایی حل مسأله به کار می برند به خود افتخار می کنند.
به خاطر قدرت و عطش آنها در رمزگشایی اسرار طبیعت و ایجاد تکنولوژی های جدید، نقش مهمتری را در شکل دهی دنیای اطرافمان بر عهده دارند.

#NazliLaleh
#Coach

1 پسندیده