از بازی Clean start برای یادگیری مدیریت یه کسب و کار و کارآفرینی چی یاد گرفتید؟

دیروز در یک کارگاه خوب، فرصت آشنایی با یه بازی خوب برای مدیریت کسب و کار رو پیدا کردم. بازی یه شبیه‌سازی هست از لانچ یه کسب و کار فرضی به اسم clean energy که در مرحله‌ی ورود به بازار قرار داره.

از چند جنبه بازی جذاب بود و با خودش یادگیری به همراه داشت:

1. تاثیر فاکتورهای مختلف رو در موفقیت یا شکست یه کسب و کار نشون میداد.
  2. بعضی KPI های باارزش رو که یه کارآفرین یا مدیر یه کسب و کار خوبه حواسش بهشون باشه رو مشخص میکرد.
  3. نمایشی بود از آشنایی اولیه‌ با تفکر سیستمی.

روال بازی نسبتا ساده بود: در هر مرحله که معادل یه فصل کاری از استارتاپ بود، میتونستی تصمیم‌هایی بگیری از جنس استخدام یا اخراج کارکنان، تغییر قیمت محصول، تغییر شرایط کارکنان، و اقدام برای سرمایه‌گذار. و هر مرحله بهت میگفت وضعیت جریان نقدینگی،‌ کارکنان، رقبا، و کیفیت محصولت در چه حالی هست.

پیشنهاد میکنم حتما یک-دو دست بازی کنین و چیزایی که ازش یادگرفتین رو اینجا به اشتراک بذارین تا بحث کنیم سرش.

دنباله‌ی موضوع چه بازی‌های مناسبی برای ایجاد همدلی در یه گروه ۵ تا ۵۰ نفره می‌شناسید؟

چه بازی‌هایی برای ارتقای مهارت تسلط کلامی سراغ دارین؟

5 پسندیده

بازی خیلی جالبی بود. من دست اول خوب نبودم ولی دست دوم با 102 کارمند :grin::grin:، 5 میلیون درآمد خالص و 30-40 میلیون بودجه :grin: بازی رو به پایان بردم :muscle:. بامزه‌ترین قسمتش وقتیه که حقوق و مزایا رو کم میکنی، ملت غُر میزنن :grin:

2 پسندیده

چه عالی! کاش بهمون بگین چه درس‌هایی از شکست اولتون و همین طور دور دوم که با پیروزی همراه بوده، چه چیزهایی یاد گرفتین؟ استراتژی‌تون چی بود؟

2 پسندیده

میشه از استراتژی شروع دوره کار، بررسی کنیم. من بیشتر تمرکز میکنم تا فروش ایجاد بشه و بعد با جلب حمایت و استخدام متعادل دوره رو ادامه میدم.