از دریافت همزمان امواج گرانشی و الکترومغناطیسی در یک رویداد کیهانی چه میدانید؟

خبر شناخت تازه کیهان: «برای نخستین بار: دریافت همزمان امواج گرانشی و امواج الکترومغناطیسی از یک رویداد کیهانی» رقص مرگ مارپیچ دو ستاره‌ی نوترونی که زاینده‌ی رویداد GW170817 بوده.

شکار امواج گرانشی ناشی از برخورد دو ستارۀ نورتونی - وب سایت علمی

با این ﺭﺧﺪﺍﺩ، ﻣﺎ ﮐﯿﻬﺎﻥ ﺭﻭ ﻫﻢ ﺩﯾﺪﯾﻢ ﻭ ﻫﻢ ﺷﻨﯿﺪﯾﻢ:

1 پسندیده

اگه کسی در این زمینه مطالعه داره، امواج گرانشی رو چه جوری آشکار میکنن؟
یه کم برام ناملموسه موج گرانشی.

1 پسندیده

موج گرانشی رو میشه از نظر تئوری، از اثرات مختلفی که روی اجسام جرمدار میذاره آشکارسازی کرد. یه روش مفهومی ساده، اثر انبساط و انقباض طول هست. فرض کنید دو تا تیغه ی عمود برهم دارید که تحت اثر موج گرانشی قرار میگیرن، یکی از اونها منبسط و اون یکی منقبض میشه(بسته به پولاریزاسیون موج ممکن اثر متفاوت باشه). حالا اگر این اثر رو روی دوتا پرتو لیزر با طول مسیر یکسان اولیه سوار کنید، از اختلاف راه نوری و تداخل سنجی میتونید این اثر رو آشکار کنید. این مکانیسم لیگو برای این کار هست.
ایده کار بسیار قدیمی هست ولی مهندسی مشکل مهم بود که ادعا شد که مشکلات مهندسی حل شده. هرچند آدمهای مهمی توی این شاخه هستن که به نتایج مشکوکن. در واقع این کار به همراه بوزون هیگز دو تا از نوبلهای نامعمول بود که تشخیص کاملی روی داده ها اعمال نشد!

3 پسندیده

چقدر تخصصی شد :dizzy_face::dizzy_face:

ایده کار چندان سخت نیست. کمی پایه نسبیت (اثرات انقباض و انبساط طول) و نظریه امواج میخواد. کار نظری به دهه ی 70 برمیگرده!

1 پسندیده