از سایر منابع آب زمین، غیر از آب شیرین، چه جوری میشه استفاده کرد؟

نوآ۰۰۷
پرسش

#1

در موضوع انرژی مهم تره یا آب؟ راجع به استفاده از انرژی و منابع آب شور حرف زده شده. کمتر از ۳ درصد منابع آب زمین، آب شیرینه. و باقی ش آب غیرقابل استفاده یا آب شور هست.

خوبه به این سوال ها جواب بدیم تا یه دید واقعی تر از ارزش منابع آب غیرشیرین در حال حاضر دستمون بیاد:

  1. این آب شور به چه دردی میخوره و ازش کجاها میشه استفاده کرد؟ ( حتی استفاده های فانتزی)

  2. الان کجای دنیا از منابع آب غیر شیرین استفاده میکنن؟ چه جوری برداشت میکنن؟ و برا چه مصارفی استفاده میشه؟

convert-seawater-1


#2

کشور عربستان تقریبا تمام آب مورد نیازش را با شیرین کردن آب دریا به دست می‌آورد اما این کار انرژی‌بر و بسیار پر هزینه است. اگرچه انتقال آب خلیج فارس (پس از شیرین کردن) به مناطق مرکزی ایران به دلیل فاصله زیاد بسیار هزینه بر است. با این حال می‌توان با این روش آب مورد نیاز شهرهای حاشیه خلیج فارس را تامین کرد.


#3

آب دریا کاربردهای بسیار زیادی داره. علاوه بر شیرین کردن آب اون، امروزه دانشمندان دارن تلاش می کنن محیط آبی جایگزین بسیاری از حلال های آلی مورد استفاده در سنتز مواد شیمیایی کنند. ابتدا این کار با استفاده از آب مقطر انجام شد، اما امروزه این روش در شرایط آزمایشگاهی با استفاده از آب دریا هم انجام شده.

فکر کنید اگر از آب دریا برای سنتز مواد شیمیایی استفاده بشه چی میشه؟ هم مواد شیمیایی بسیار ارزانتر تولید می شوند، هم تولید اونها آلودگی محیط زیستی ایجاد نمی کنه. حلال های آلی عمدتا فشار بخار بالایی دارند و وارد جو بالایی می شن و عمدتا مشکلات حادی از جمله کاتالیز تخریب لایه ازون رو به وجود میارن که آب این مشکلات رو نداره.

من یک کتاب و یک مقاله در این زمینه میزارم برای مطالعه مفیده. یکی استفاده از آب در واکنش های شیمیایی. و یکی دیگه یک مقاله مروری در همین زمینه که توش چندتا مثال از استفاده از آب دریا در تولید مواد شیمیایی آورده شده.

الان متوجه شدم که امکان اضافه کردن فایل pdf رو ندارم. به خاطر همین عنوان دو تا مقاله رو اینجا می نویسم.

Green chemistry oriented organic synthesis in water/Chem. Soc. Rev., 2012, 41, 1415–1427
The Principles of and Reasons for Using Water as a Solvent
for Green Chemistry/Handbook of Green Chemistry, Volume 5: Reactions in Water. Edited by Chao-Jun Li Copyright 2010 WILEY-VCH Verlag GmbH & Co. KGaA, Weinheim
ISBN: 978-3-527-31591-7
لینک دو تا فایل:
http://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2012/cs/c1cs15222j#!divAbstract
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/9783527628698.hgc047/pdf
از مدیریت سایت هم می خوام که امکان اضافه شدن فایل pdf رو فراهم کنه.
با تشکر