اگر یک مقام تاثیر گذار بودید، در حادثه ترور آقای سلیمانی، انتقام می‌گرفتید؟!

ایکاش سرور به داخل ایران انتقال میدادین تا ارتباط قطع نشه

2 پسندیده

لاله در جریان جزییات هست ولی فکر میکنم از نظر تکنیکی برای ما ممکن نیست چون از سیستم دیسکورس استفاده میکنم، حداقل باید هاست بیرون باشه. الان بخشی از کارها روی سرور داخلی هست. به هر حال فکر نمیکنم در وضعیت آینده بودن روی سرور داخلی مزیتی باشه! به نظرتون امکاناتی از این نظر در امان میمونن؟

خب بازی شروع که شده بود به نیمه رسید. 1 - 1 . حالا بازی رو طرف مقابل شروع میکنه. دو حالت هست.
1- زدیم ، زدی کافیه (دنیا هم کمک میکنه تا تموم بشه)
2- زدیم ، زدی ، زدیم ، زدی ، زدیم ، زدی و … جنگ نامحدود ، چیزی که فعلا طرفین حتی در جواب چرایی حمله ، جلوگیری از آن را عامل اساسی معرفی میکردند.

ببینیم تا چه پیش آید زین پس. که از دو مورد فوق به نظر نمیاد خارج باشه.

عدم واکنش (یا عدم توانایی) پدافند ضدموشکی عین الاسد تقریبا مهمترین نکته این واقعه است. پایگاهی که آماده باش کامل بوده و معمولا مقر حفاظتی سران امریکا محسوب میشده. علتش به کدام حالت میتونه مربوط بشه؟

1 پسندیده

این مقاله ی کوتاه عصر ایران رو پسندیدم:

https://www.asriran.com/fa/news/707493/انتقام-نظامی-جای-خود-این‌طور-هم-می‌شود-انتقام-گرفت

مسئله اینه که ما و مسئولان ما، راه ساده یعنی راه نظامی رو انتخاب کردیم! در حالی که برد اصلی در راه های بلندمدت هست که اتفاقا خیلی هم دشواره و نیاز به خردورزی و تفکر سیستمی داره، و به نظر تو ایران یافت نمیشه، یا اگه میشه کمه.

2 پسندیده

فکر کنم اگه به عنوان سوال توجه کنیم خیلی زودتر به نتیجه می رسیم.
صرفا اگر شما یک مقام تاثیر گذار بودید …‌‌.
به نظرم طراح سوال چالش اصلیش نظر شخصی هر فرد بود،وگر نه تحلیل مسائل فعلی خیلی سخته که بخوایم تصمیم درست رو بگیریم.
به هر حال امروز اولین پاسخ داده شد.
حرکت بعدی به عهده ی آمریکاست.

نوش دارو بعد مرگ فایده ندارد…

1 پسندیده

خوشبختانه فعلا مسیری منجر به جنگ اتفاق نیوفتاده. ولی سئوال آخر نشون میده که احتمال وجود یک پلن بزرگ برای مصالحه در پشت این اتفاقها بسیار بالا رفته.
من قبل از این بیشتر طرفدار این مطلب بودم که آمریکا اساسا اطلاعی نداشته که قاسم سلیمانی مهمان اون گروه بوده و بعدا فهمیده و البته وانمود شده که کل داستان برای همین بوده (نکات زیادی وجود داره که این رو تقویت میکنه مهمترینش اینکه اساسا این فرد در پوشش امنیتی سفر نمیکرد و به نوعی هدف قرار نگرفتنش جز قراردادهای نانوشته بین ایران و آمریکا بود).

2 پسندیده

همانطور که قابل پیشبینی بود طرفین به جنگ نامحدود در کل غرب آسیا فکر نمیکنند زیرا نمیتوانند هزینه‌های آن را محاسبه کنند. پس به صورت مشخص روند کاهش تنش را در پیش گرفتند.

به نظر من در کوتاه‌مدت بعید است اما در میان‌مدت احتمال تنش‌زدایی بالاست.

2 پسندیده

به نظرم میشه این سوال رو هم پرسید: فرض کنید کسی مدام شما را کتک می‌زند و کسی نیست که به شما کمک کند. آیا بسته به زور طرف مقابل از ترس واکنش بدتر تسلیم می‌شوید و هیچ کاری نمی‌کنید؟

البته نمیگم که مقایسه دقیقی هست و به سایر استدلالها هم فکر کردم. از جمله این:

به نظرم یکی از نکات که باید بهش توجه بشه اینه که هدف طرف مقابل چی هست. اگر هدف فقط حذف فیزیکی یک شخص بود مسئولیت اون رو علنا به عهده نمی‌گرفتند. به نظرم هدف اونا اثبات ضعف طرف مقابل در دفاع از خودش و اثبات ضعف اراده و کاهش روحیه طرف مقابل و متحدانش هست و عدم واکنش این هدف رو کاملا برآورده میکنه (واکنش ضعیف هم همین اثر رو در سطح کمتر داره). نباید اجازه داده بشه که این سابقه ایجاد بشه که دشمن بدون هزینه علیه ما اقدام نظامی بکنه که اگر این اتفاق بیفته اون وقت هر موقع دلش بخواد این کار رو میکنه و دیگه هیچ امنیتی وجود نخواهد داشت.

به نظرم اگر به ترور اخیر هم واکنش جدی نشون ندهند و عده‌ای بگویند ترامپ آخر دوره‌ای همین رو میخواد و عده‌ای هم بعد از آمدن بایدن بگویند بایدن تازه‌کار است به او مهلت دهیم باید مکررا شاهد این اتفاقات باشیم. اما اگر اسراییل را (یا حداقل سازمان مشابه آن را) موشک‌باران کنند دشمن درس می‌گیرد.

1 پسندیده

من فکر می‌کنم تا زمانی که برای قدرتمند‌ترین و بانفوذترین کشور جهان “گنده‌گویی” می‌کنیم و شاخ‌شونه می‌کشیم, در حالی که در گندآبِ تعفُن‌زای حاصله داریم دست و پا می‌زنیم, باید شاهد حقارت‌های بیشتری هم باشیم.

مغز‌های کوچکِ زنگ‌زده‌ای که درون جمجمه‌ی سیاستمداران ماست, احتمالا درک نخواهد کرد که در ۴۰ سال آینده, ده‌ها فخری‌زاده, سلیمانی و روشن هم از دست میدیم همونطور که قبلا دادیم.

البته همینکه بجای عمل, با حرف و تهدیدهای دوزاری قضیه رو به زعم خودشون “جمع” می‌کنن جای شُکر داره وگرنه انتقامِ خون شهید فخری‌زاده ممکنه به نسل‌کشی داخلی منجر بشه! به هرحال ازدیاد دکمه‌ها و استرس اپراتور, درصد #خطای_انسانی رو بالا می‌بره.

با حرف و لینکی که @lolmol منتشر کرد موافقم.
باید آلمانی بازی و ژاپنی بازی در بیاریم, سرمونو بندازیم پایین, کمی “باشه چشم” بگیم و در کوتاه‌مدت زخم‌ها رو بانداژ, در میان‌مدت جون تازه و در بلندمدت قد و قواره‌ای علم کنیم.

البته قطعا که می‌تونیم به متحدینِ قدرتمندمون مثل سوریه, یمن و ونزوئلا تکیه کنیم. حتی وفاداری روسیه‌ی برادر خیلی موثره اما معادلات کاملا به ضرر ماست و هرگونه جَوگیری, ممکنه مستقیما موجودیت نظام رو تهدید کنه.

پس به مانند گذشته با سیل تهدید و محکومیت‌های پی‌درپی, قضیه می‌خوابه تا ما همون اندک شانسِ حرف حساب زدن با بایدن رو تو چنگمون داشته باشیم.

امید به خدا.

1 پسندیده

در مورد اون لینک عصرایران یعنی اگر اونها ترور نکنن ما لازم نیست مشکلات اقتصادی رو حل کنیم؟ مشکلات اقتصادی و فساد در کشور زیاده ولی مسائل امنیتی هم سر جای خودش هست. همین قدرتمندترین قول داده بود که ما اگه واکنش نشون بدیم ۵۲ نقطه از جمله نقاط فرهنگی رو بزنه و نزد.

در مورد ژاپن برید بخونید. در سال ۲۰۰۹ آقای یوکیو هاتویاما با وعده برچیدن پایگاه‌های نظامی آمریکا از ژاپن در انتخابات نخست‌وزیری پیروز شد. یک سال بعد استعفا داد و گفت من این وعده رو دادم اما نمی‌توانم پس استعفا میدم. سالی نیست که مردم ژاپن به خصوص اوکینیوا به خاطر زیر گرفتن مردم یا تجاوز جنسی توسط سربازان آمریکایی تظاهرات نکنند.

این رو هم در نظر بگیرید که آلمان و ژاپن به کشورهای زیادی از جمله روسیه که اوایل متحدشون بودن حمله کردن و در اون شرایط شکست خوردند. سوریه و یمن و ونزوئلا سالهاست دارن در برابر کشورهایی که میخواستن چند هفته‌ای شکستشون بدن مقاومت می‌کنن و مسلما قدرتمند هستن.

این تصور که ترامپ دیوانه بود و بایدن عاقله میاد و به برجام برمیگرده اشتباهه. اگر اراده سیاسی برای عمل به برجام در آمریکا وجود داشت تو همون زمان ترامپ خارج نمیشدن.

2 پسندیده

صد در صد
وقتی دشمن یک ضربه کاری وارد میکند دو راه پیش رو هست یا باید تسلیم شوید یا ضربه همسنگ وارد کنید
البته ضربه ای که ایران زد همسنگ نبود ولی عاقلانه بود
ایران بیشتر دنبال خروج آمریکا از منطقه با کمترین هزینه است . نه جنگ
و اقدام ایران آمریکا را تحقیر کرد
این سردار دلاور ایران بارها آرزوی شهادت کرده بود در فیلمی که درباره شهید سرافراز و دوستو یار قدیمی اش احمد کاظمی هست بارها با اشک ریختن آرزوی شهادت و پیوستن به دوست خود میکند
اصلا اینطور نیست که ایران نمیتواند در دوردستها آمریکا را تهدید کند فیلم شهید تهرانی مقدم هست که در آنزمان میگوید ما هیچ محدودیتی در برد موشکهایمان نداریم ولی فعلا صلاح نیست اعلام کنیم.
الان که با این موتور جدید موشکی که رونمایی شد تواناییمان بیشنر هم شده

شما تحقیق کردید تا ببینید دلیل اینکه سردار رو ترور کردند، چی بود؟
اگر تحقیق صورت گرفته ممنون میشم به اشتراک بذارید، و اگر نه بنظرم فعلاً احتیاطن، به هدیه کریسمس بیندیشیم، تا اینکه دلیل این اقدام روشن بشه. اونوقت به راحتی میشه قضاوت کرد.