اگه هفت سین غیر خوراکی بود چجوری میچیدیش؟

سفره هفت سین ! چیزی که کلی باهاش خاطره داریم و با فرهنگ ما گره خورده. حالا اما میخواهیم یک چالش بذاریم؛
اگر میتونستی هفت تا سین غیر خوراکی بذاری تو سفره و از وسایل تکراری مثل سکه و سفره هم صرف نظر کنی چیا میذاشتی ؟

6 پسندیده

سلامتی

سوال

سکوت

سفر

سادگی

ستاره

ساز

6 پسندیده

سفر عالیه! :star_struck: این مورد رو حتما تو سفره هفت سینم می‌گنجوندم. اصلا اگه به من بود یه رسمی میذاشتم که همه مجبور باشن سال تحویل جایی غیر از جای همیشگی شون و در سفر باشن!

برای بقیه سین‌ها باید کمی فکر کنم … .

پ.ن. راستی ممنون بابت چالش جذابی که ایجاد کردی آرمان :v: :hugs:

5 پسندیده

من شاید با هفت تا ستاره یه دب اکبر می‌ساختم:

5 پسندیده

@leila و @ghanbarzadeh
خیلی ممنون از اشتراک نظراتتون ولی
اینها

و

این چجوری داخل سفره جا میشن (::thinking: بهم توضیح بدید

3 پسندیده

خب برای کمک به دوستان و برا اینکه حتما سفر تو برنامه باشه: به جای سفر، ساک میذاشتم وسط سفره.

فقط با اجازه‌ت سه تا ساک می‌ذاشتم: یه ساک برای بستن بار سفر، دومی برای ریختن اضافات زندگی و گذاشتنش دم در، سومی برای گذاشتن ضرورات زندگی و آماده بودن برای پیش بردن یه زندگی خوب تو سال پیشِ رو با باری به سبکی یه ساک.

خیلی دوست داشتم سالمند جز سین‌های سفره باشن. البته نمی‌ذاشتمش تو سفره، دور سفره جای مناسب‌تریه!

یه ساقی هم حتما جز گزینه های دور سفره هفت سینم نگه میداشتم:

ساقی به نور باده برافروز جامِ ما
مطرب بگو که کارِ جهان شد به کامِ ما
ما در پیاله عکس رخ یار دیده‌ایم
ای بی‌خبر ز لذتِ شربِ مدامِ ما
هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریدهٔ عالم دوام ما

تا اینجا قسمتی از برنامه سال تحویل تقریبا مشخص شده، چند تا پیرمرد-پیرزن دور هم جمعن، ساقی هم برای برافروختن لحظات هست، من هم ساکم رو بستم و بعد از اینکه سال تحویل شد میخوام برم سفر!

میمونه چهارتا سین دیگه که بذارم تا وقتی رفتم سفر، ساقی و سالمندا هم بتونن از لحظاتشون بیشتر لذت ببرن و در ضمن وقتی من برگشتم بتونم با انرژی بیشتری سالم رو شروع کنم! چی پیشنهاد میدید؟!

3 پسندیده

:sweat_smile:

اینم گزینه جالبی بود و از اون دور سفره ای ها !

3 پسندیده

اگه غیرخوراکی بود نمیچیندیم چون ما به امید میل تمام اجزا سفره حفت سین اونا رو میچینیم :upside_down_face:

2 پسندیده

بد نیست خودمم بگم !
من سرند (الک) رو به عنوان نمادی از الک کردن خودم از زشتی ها ،سگک[کمربند] رو به عنوان نمادی از اتصال مفاهیم خوب،ساغر(جام)،یه سهره البته از نوع اسباب بازیش هم میذاشتم که نماد بازی و سرگرمی باشه، ساتن[پارچه] رو به عنوان نماد زیبایی و لطافت در عین سادگی ،سبو(کوزه) رو به عنوان نماد دوستی با طبیعت و سنگ آذرین که برام حس سفر درونی و بیرونی رو تداعی میکنه (:

3 پسندیده

این خشنه! اگه میشه جایگزین بهتری برای اتصال بیاب!

و این عالیه! نمادی از دوستی با طبیعت و انسان‌سازه‌های طبیعی … :+1:

3 پسندیده

ابن ترکیب خیلی خوبه
به اضافه‌ی سوگند به نشانه‌ی مرگ

3 پسندیده

سوگند به نشانه راستی و صداقت بهتر نبود🤔

2 پسندیده

وجود خودم سر سفره‌ی هفت سین نشان از راستی و صداقت داره. :grin:

3 پسندیده

به نظر من چه ضرورتي داره حتما هفت تا سين باشه هر چند تا از هر چي باشه خب

واقعا دوست دارم و اميدوارم سال آينده چنين سفره اي بچينم…

صداقت

شادي

سادگي

سلامتي

سفر

ساز پيانو

مهرباني

كتاب

قلم

عدالت

دوست

هر كدومشون رو نتونستم فيزيكش رو بذارم رو سفره نمادش رو ميذارم يا مي نويسم ميذارم

:heart:

3 پسندیده

خیلی ریز و زیرپوستی ماجرای نمادسازی و ایجاد فرهنگ و عادت رو گذاشتی کنارا :face_with_raised_eyebrow:.

یه لحظا با این سوالت یاد سهراب افتادم :grin:

من نمی دانم که چرا می گویند
اسب حیوان نجیبی است
کبوتر زیباست
و چرا در قفس هیچ کسی کرکس نیست
گل شبدر چه کم از لاله ی قرمز دارد
چشم ها را باید شست …

به نظرت چرا یه نفر یا گروهی از افراد (اجداد ما) یه روزی تصمیم گرفتن مراسم نوروز رو با هفت تا سینِ خاص جشن بگیرن؟

و به نظرت چرا با اینکه مفهوم این قدر ساده و خوشدست بوده باز هم در طول زمان دچار تحول شده و بعضی چیزا قاطیش شده؟ مثلا چی شد که ماهی قرمز هم اومد تو سفره نوروز؟

چرا گذر زمان باعث شده همین الان به جای هفت تا سین هشت تا به ذهن من نوعی برسه؟ سیر، سرکه، سنبل، سمنو، سکه، سنجد، سبزه، سیب! کدومش جز سین‌های اولیه نبوده؟ چرا بعدا ناخالصی وارد شده؟

چرا؟! چرا!؟ چرا!؟

2 پسندیده

به نظر من مهم اصل موضوعه كه رسم قشنگيه حالا در طول زمان كمي تغيير كنه به طوري از اصل نيفته خب بد نيست شايد حتي بهتر هم باشه مثلا چه اشكالي داره صداقت بياد تو سفره اگرچه سين نداره تو زمونه ما به نظرم از ضروري ترين ضرورياته حالا فقط با سين شروع نميشه كنار گذاشته بشه؟ :thinking: واقعا ارزشش رو داره؟

1 پسندیده

متوجهم چی میگی. فقط این چیز در طول زمان موندگار نیست.

کتاب «Made TO Stick» رو پیشنهاد میدم، که به فارسی ترجمه شده: ایده عالی، مستدام.

https://aryanaghalam.com/book/made-to-stick/

طبق تحقیق نویسنده‌های کتاب، اولین ویژگی هر ایده ای که بتونه در زمانی به طول سده‌ها بمونه اینه که ساده باشن. وقتی کلمات و نمادها تصادفی باشن، احتمال اینکه تو ذهن بمونن کم‌تره، نسبت به وقتی مثلا همه با س شروع بشن، و یا همه خوراکی باشن.

مستقل از این موضوع، رفتم سری زدم به ویکی‌پدیا ببینم واقعا اولین هفت‌سین‌ها چی بودن. و طبق اطلاعات ویکی‌پدیا از منابع مختلف:

برخی پژوهشگران ذکر می‌کنند که در گذشته برای ارج نهادن به برکات زمینی، سفره‌ای با هفت نماد برای نوروز یا جشن مهرگان می‌آراستند که می‌توانستند با حرف‌های مختلفی آغاز شوند؛ در واقع ضرورتی برای شروع آنها با حرف «س» نبوده‌است.

چیزی مشابه پیشنهاد شما، ولی همون طور که می‌بینی در طی زمان، از اون ایده اولیه فقط «هفت» باقی مونده که اون هم احتمالا به دلیل داستان‌های مختلفی هست که برای مقدس بودن عدد هفت وجود داره (داستانی بودن یه ایده هم جز ویژگی‌های مورد نیاز برای موندگاری اون در طول زمان هست، طبق کتاب ایده عالی مستدام). با اینکه با در نظر گرفتن سماق، نه تا سین مختلف الان تو اذهان آدما هست، هیچ کی تو سفره‌ش نه تا سین نمی‌ذاره و همه با هفت-سین پیش میرن.

2 پسندیده

:one:سماور (تا به همه یه چای تازه دم داغ بدم)
:two:سوگند نامه (تا همه داخلش بنویسن که قسم می‌خورم فلان خصلت‌های بدم رو در سال آینده ترک کنم)
:three:سجاده (نماد ستایش و نیایش خداوند)
:four:ساعت (برای نشان دادن ارزش زمان)
:five:ساطور (نماد شجاعت و قاطعیت)
:six:سیاه (مداد سیاه برای نشان دادن ارزش نوشتن و نقاشی و هنر)
:seven:سنگ عقیق (نماد امید و معصومیت)

1 پسندیده

گزینه یک و گزینه سه و گزینه هفت رو خیلی پسندیدم.
مخصوصا سماور زغالی یا قدیمی و کوچک!
در گزینه سوم نماد خیلی قشنگیه مخصوصا اگر ساده باشه البته جاهایی هم هست که یکی مثل سهراب سپهری سجاده ش رو به اندازه یه دشت گسترش میده.
گزینه هفتم سنگ عقیق بسیار زیبا هست و البته سنگ های دیگری هم هستند که بنابر سلیقه هر کس میتونه فرق کنه از سنگ داخل سنگک تا سنگ زمرّد.

1 پسندیده