اگه ۱۵ تومن داشته باشی، یه کیلو پیاز می‌خری یا ۱۵ لیتر بنزین؟ چرا؟

فرض کن ۱۵ تومن پول نقد داری و میخوای تا ته ماه این مبلغ رو چندین برابر بیشتر کرده باشی؛ از طریق کارآفرینی و تجارت و … ، و تنها گزینه‌های قابل خرید و فروش (خرید به قصد تجارت) اطرافت هم بنزین یا پیاز هستن. چی کار میکنی؟

اقتصاد مملکت

دنباله‌ی موضوع فرض کنید 30میلیون تومان امروز به حساب تان واریز می شود

10 پسندیده

اگر فقط 15 تومن داشته باشم، یه کاری میکنم برم زندان، که هم کنار غذا، پیاز بدن هم به ماشین نیاز نباشه.

2 پسندیده

برای شروع و ذهن گرم کنی، خوبه؛ فقط حواستون باشه تو زندان دیگه پیاز نمیدن :grin: . و در ضمن حالا چطور میخواین تو زندان پولتون رو افزایش بدین؟

4 پسندیده

ببخشید شرمنده. من فقط تیترو دیده بودم که جواب دادم
حواسم به بقیه متن نبود.
بنزینو راحت قاچاق میکنن
احتمالا میرفتم بنزین بخرم.البته خب اینکار هم جرمه هم حرام

خب خودتون حداقل ضررش رو گفتین؛ این کار احتمالا دوباره به زندان ختم میشه :wink:

دیگه چی کارا میشه کرد؟

3 پسندیده

خیلی سوال سختی پرسیدید :neutral_face:

بازم بنزین میخرم میرن وایمیستم کنار خیابون
ببینم کی بنزینش تموم میشه اونوقت با دوبرابر قیمت، میفروشم بهش
و 15 میشه 30 تومن
بعد 30 تومن بنزین میخرم همونو دوباره میفروشم بشه 60 تومن و…

4 پسندیده

پیاز و می خرم باهاش یه املت پیاز درست می کنم حالا یا می فروشم یا خودم می خورم

2 پسندیده

نه دیگه، اگه پیاز بخری و بخوری، اون وقت حتی اگه از ایران هم بری، سخت به رفاهی که هر انسانی دنبالشه، برسی. کمی مقاومت کمتر در برابر قوانین بازی رو پیشنهاد میدم :wink:

4 پسندیده

:joy::joy::joy::joy::joy::joy:
با قوانین بازی میریم جلو

اگر 15 تومن پیاز بگیرم ، در شرایط فعلی که صادرات پیاز و سیب زمینی ممنوع شده احتمال کمی داره که بتونم بیشتر از 15 بفروشم.
اگر بنزین بگیرم ، در آینده چون احتمال داره کارت سوخت بیاد و ماندگاری بنزین بیشتره ، پس می تونم بذارم یه جایی تا بنزین گرونتر بشه و بعد بفروشمش خب با این حال باز تورم زیادتر میشه و بنزین فقط پول خودش و در میاره.

جواب چی شد؟ نمی دونم شاید بنزین بهتر باشه

3 پسندیده

1 کیلو پیاز می‌خریدم. آخر هفته‌ای در یکی از پارکهای شلوغ بساط فروش پیاز سرخ شده خلالی :fries: راه می‌انداختم و توی بسته‌های 200گرمی با قیمت استثنایی 10,900 تومن می‌فروختم (درحالی که فکر میکنم حداقل با این وضعیت قیمت‌ها باید 15هزار تومنی قیمت بخوره هر بسته 200گرمی :grin:)

در صورت موفقیت در فروش 5 بسته 200 گرمی مبلغ 54500 درامد کسب میکردم که با کم کردن قیمت 1 کیلو پیاز و قیمت ظرف که مثلا 15هزار تومن باشه احتمالا حول و حوش 24000 تا 24500 تومن درآمد کسب می‌کنم !! :laughing:

3 پسندیده

منم قرار بود همین کار و بکنم ولی طبق قوانین نمیشه چون ما فقط پیاز داریم نه روغن و امکانات دیگه

2 پسندیده

ممنون که به قوانین پایبندی :blush: میشه چیزهای دیگه خرید. ولی اصل موضوعِ قابل تجارت بنزین و پیازه. شما حتی ممکنه بیاین یه فیلم مستند راجع به پیازهایی که سبز نمیشن، بسازین! کار شما فیلمسازی بوده، ولی هنوز اصل موضوع، پیاز هست.

5 پسندیده

بنزین میخرم و با ماشینم میریم مسافر کشی پول بنزین رو در میارم.
یا میرم لب جاده می ایستم میفروشم بنزین رو با قیمت بالاتر.
یا با بنزین که تو ماشین ریختم یه گردشگری چیزی پیدا میکنم در بست میبرم اینور اونور بعد پول ماشین و بنزین رو در میارم :joy::grin:
حالا با این بنزین میشه پیک موتوری بود و بیشتر کار کرد و حمل مسافر یا پیتزا یا کتلت و یا سبزی خشک بود :grin::upside_down_face:

7 پسندیده

بنزین رو در پایین ترین قیمتی میشه خرید لیتری 1000 تومنه. اگه لب مرز باشی اون ور مرز کم کم لیتری 10 تومن میفروشی.
هر جای دنیا بگی با پول یه کیلو پیاز 15 لیتر بنزین میخرم فک میکنن اسکول باشی.

ولی خب بسته به شرایط ادما و تخصصشون بعضی ها پیاز به دردشون میخوره بعضی ها بنزین.

شاید یکی اصن تخصصی در هیچ کدوم نداشته باشه. میره مواد اولیه کار خودشو میخره.

من اگه در همچین شرایطی باشم ترجیه میدم تخم مرغ بگیرم بخورم و جاش کارگری کنم. دستمزدش خیلی بیشتر از سود 15 تومنه. البته بعد چند روز که یکم پول جمع کردی میزنی تو کار. مثلا یه موتورسیکلت میخری و بعد میتونی با بنزین مسافر کشی کنی. پیاز در هر صورت من تخصصی در موردش ندارم

اگه دیگه حتما حتما باید مقید اصول باشم با 15 تومن بنزین میخرم میرم جلو تعمیرگاه های ماشین و براشون قطعات ماشین رو میشورم و پول خوبی از توش در میاد.

ولی

چون هر روز برمیگردی سر جای اولت باید بعد چند وقت دوباره بری سراغ همون مسافرکشی با موتورسیکلت.

اگه بخوام اینده نگر باشم و به فکر پیشرفت با پولی ک از یکی دو ماه بدست اوردم پیاز میکارم و وقتی بدست اومد میفروشم.

البته باید تو قانون پادپرس ذکر میشد که قیمت پیاز در طول زمان ثابت میمونه یا نه

6 پسندیده

خب چون نمیتونم بنزین رو فرآوری یا محصول کنم احتمالن پیاز میخرم و پیازداغش میکنم و میفروشم!: ))) ولی تقلبه چون روغن رو حساب نکردم!:joy:
خیلی از این بازی خوشم اومده!
فکر کنم پیاز رو انتخاب میکنم در هر حال. چون کنترل دولتی شدید رو قیمت سوخت وجود داره و دلالی توش راحت نیست. ولی شما پیازاتو واکس بزنی ببری تو یه مغازه‌ی شیک و مجلسی شمال تهران راحت میتونی کیلویی ۲۵ تومنم بفروشی!: )) اینا همه در حالتیه که همین دو تا رو داشته باشی، وگرنه ماشین باشه خب بنزین میخری کار میکنی!:sweat_smile:
ولی فکر میکنم یه راه جالب هست که هنوز پیدا نشده… مثلن بنزین میخرم میریزم رو خودم به هرکی رد شد میگم اگه ده تومن ندی خودمو آتیش میزنم؟: )) یکم خشن شد.

• بعدتر اضافه شده: خب قطعن پیاز میخرم و باهاش شامپو پیاز سپیده میسازم که باعث رشد سریع موهاتون در تاریکی و تقویت پیاز مو میشه! کاملن علمی، با روپوش آزمایشگاه و پیازام هم یه تبلیغ براش میسازم.
6 پسندیده

جان من این یه ریسک حسابیه :rofl::rofl::rofl::joy:

2 پسندیده

ممکنه خودشون یک لگد بهم زده و بعد آتیشم بزنن!: )) ولی بیا امیدمون به عطوفت جامعه رو از دست ندیم…

2 پسندیده

از اکشن اکشن تر شد :smile:
سعی میکنم امیدوار باشم که یه بازی نیس و واقعیت بعد در حالی که پولاتو میشماری و بهشون میخندی اونا بگن برو بابا دیوونه مارو پیچوندی؟ :sweat_smile::joy:

2 پسندیده

لاله بعد از دیدن این جمله :

کمی مکث . . . . . . . خب درسته انتظار نداشتم کار به اینجا برسه ولی حداقل فهمیدم بچه ها محدودیتی ندارند.

4 پسندیده

پیاز میگیرم چون میشه خوردش و در بدترین حالت می تونم تا چند روز باهاش زنده بمونم وای بنزین نمیتونم امنیت غذایی داشته باشم، به علاوه پیاز رو می برم یه جا که مردم ساده لوح داره به اسم پیاز منت کارلو میفروشم…

2 پسندیده