ایران در زمینه بیوتکنولوژی یا زیست‌فناوری در چه سطحی قرار داره؟

تا جایی که از تحقیق‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی و داروسازی خبر دارم، میدونم این دانشگاه‌ها کارهای تحقیقاتی نسبتا خوبی در سطح اول دنیا انجام میدن. از لحاظ بودجه و گرنت پژوهشی هم دستشون نسبتا باز هست و برعکس وزارت علوم برای تحقیق بودجه ی لازم و کافی رو دارن.

تازه دانشگاه‌هایی که من ازشون خبر دارم، مربوط به شهرستان زنجان هستن و مطمئنم در سطح شهرهای بزرگ وضعیت از این هم بهتره.

شما خبر دارین وضعیت تولید تکنولوژی در این رشته ها در چه حدی هست؟ تجربه ای در این زمینه ها داشتین که بخواین به اشتراک بذارین؟

3 پسندیده

همیشه فکر میکردم مشکل صنعت دارو تو ایران به این علته که ما تولید علم نداریم. ولی اتفاقن جایگاه ایران تو تولید علم در زمینه داروسازی و پزشکی قابل توجه ه.

عکس بالا، که از لینک بالاترش برداشته شده، جایگاه ده کشور اول دنیا رو بر اساس چاپ مقاله تو زمینه پیدا کردن داروی جدید نشون میده. جایگاه ایران تو همین لیست 14م هست.

این عکس هم ده کشور اول دنیا از نظر صادرات دارو رو نشون میده. (2014)

چیزی که جالبه مقایسه جایگاه آلمان و آمریکاست. میشه نتیجه ای از این مقایسه گرفت؟

طبق همون لیست سهم ایران از بازار صادرات دارو 0.005 درصده، چیزی حدود یک صدم سهم استرالیا که از نظر کشف دارو از ما عقب تره! چه عواملی باعث شدن سهم ایران از بازار دارو اینقدر پایین باشه؟ (درحالیکه به نظر میرسه پتانسیل های زیادی وجود داره…)

عکس بالا بزرگترین دریافت کننده ها از صادرات ایران رو نشون میده. صادرات اصولن نفتی هستن. این کشورها هم پارتنرهای ایرانن که اصولن از نظر صادرات دارو تو وضعیت بهتری از ایران قرار دارن! آیا میشه نتیجه گرفت ایران باید دنبال پارتنرهای جدیدی باشه که بتونه از ظرفیت هاش تو زمینه داروسازی بیشتر استفاده کنه؟ چطور میشه از پارتنرهای فعلی برای صادرات دارو استفاده کرد؟ (استفاده از هند با 3.4 درصد سهم بازار جهانی دارو سخت به نظر میرسه.)

تجربه:
سال گذشته یه بازدید از شرکت آریوژن داشتم. یکی از خوشحال کننده ترین فعالیت های حوزه داروسازی و بیوتکنولوژی ایران! دستگاه ها و تکنولوژی از هند وارد میشه. متاسفانه بخش تحقیق و توسعه (R&D) شرکت خیلی ضعیفه. چرا از دانشجویانی که خارج از ایران دارن تو بخش تحقیق و توسعه شرکت های داروسازی کار میکنن حمایت نمیشه که برگردن؟

چیزی که درباره صنعت داروسازی نباید فراموش کنیم دیربازده بودنش نسبت به تکنولوژی های حوزه اینترنت ه. اگه آلمان امروز رتبه اول صادرات دارو رو داره، باید ببینیم 10 تا 50 سال پیش چیکار داشته میکرده. از کشف یه دارو تا تولیدش تو مقیاس صنعتی و صادراتش حدودن 15 سال طول میکشه!!! چون باید تو مراحل مختلف تست بشه، سازمان های مختلف تاییدش کنن. اتفاقن پارسال آریوژن تونسته بود تایید آژانس داروی اروپا (EMA) رو برای بعضی داروهاش بگیره. داشتن این تایید باعث میشه کشورهای غیر اروپایی هم اعتماد کنن و وارد کننده این داروها بشن.

6 پسندیده

من خیلی وقته از این فضا دور شدم. ولی چیزی که به یادم مونده اینه که در بخش تئوری و آکادمیک نسبتا خوب عمل میشد اما نه در بخش تولید نه خیلی. بین رشته های بیوتکنولوژی وضعیت بیوتکنولوژی کشاورزی از بقیه بهتر بود.

1 پسندیده

تجربه ای که من دارم اینه که نباید رو تعداد زیاد مقالات حساب کرد، از نظر تحقیقات و بودجه هم بیشتر کارها آزمون و خطاییه! یه پروژه تعریف میشه، اثر یه داروی احتمالی بررسی میشه، مقاله میشه و تمام. دیدشون بیشتر مقالس تا بازده تولیدی.
این چیزیه که من دیدم البته، پروسه ساخت یه داروی جدید ظاهرا خیلی پیچیده تر از حوصله‌ی به اصطلاح آکادمیکه ماس!

1 پسندیده