بنظرتون چکار کنیم تا بخش استارت آپ فعالتر بشه؟

بنظرتون چکار کنیم تا بخش استارت آپ فعالتر بشه؟
چه کسانی اطلاعات خوبی دارن
در خصوص طراحی سایت یا قالب های وردپرسی

کسی آیا میتونه دوره های رایگان آموزشی بزاره

1 پسندیده

به نظر من راه اندازی استارتاپ و دیدگاه هایی راجع بهش وجود داره خیلی بد جا افتاده تو ایران .

راجع به استارتاپ ها و توان درآمد زایی اون خیلی تبلیغات صورت میگیره ولی متاسفانه از چالش هایی که وجود داره هیچ صحبتی نمیشه و کنار این تبلیغات آموزش هایی که ارائه میشه در سطح عموم تقریبا صفر هست .

هفته ای حداقل یک نفر به من زنگ میزنه و میگه “سلام من یه ایده استارتاپی دارم . نیاز به برنامه نویسی داریم تو تیم که اپ یا سایتمون رو طراحی کنه . میشه یه جلسه داشته باشیم ؟” .
من معمولا جلسات رو میرم ولی اکثر این جلسات به جای این که راجع به همکاری صحبت بشه در نهایت جلسه به سمتی میره که ایراد ایده و نگرش دوستان رو بنده بهشون تذکر میدم .

چند تا نگرش اشتباه رایجی که اکثرا تو ایده های استارتاپی هست رو اینجا بیان میکنم :

:sparkle: 1 : ایده استارتاپی لزوما به یک نرم افزار مرتبط نمیشه ! : یکی از قشنگ ترین برنامه هایی که تو تلوزیون NBC پخش میشه برنامه Shark tank هست که استارتاپ ها خودشون رو به سرمایه گذار ها معرفی میکنن و جذب سرمایه میکنن . برای من نکته جالب این بود که از 10 تا استارتاپی که تو برنامه شرکت میکنن شاید فقط یکیشون استارتاپ تو حوزه فناوری بود که نیاز به اپ داشت !

گاهی شیرینی خوشمزه ای که مادر بزرگ شما میپزه یه ایده استارتاپی میتونه از دلش در بیاد … این که راننده تاکسی ها سر ظهر گرسنه میشن و مجبورن با وجود گرسنگی سر خط بمونن یه ایده استارتاپی تو دل خودش داره … این که مغازه ها کارتون هاشون رو دور میریزن ولی تو ارگ هر کیلو کارتون 20 هزار تومن خرید و فروش میشه یه ایده استارتاپی تو دل خودش داره و هزاران مثال دیگه .

ایراد بزرگ کسب و کار های مبتنی بر نرم افزار اینه که این کسب و کار ها معمولا واسطه گری میکنن یعنی عموما یه دسته آدم رو به یه دسته آدم دیگه مرتبط میکنن . فرضا اسنپ راننده تاکسی ها رو به مسافر ها مرتبط میکنه . کسب و کارهای واسطه گر هزینه های تبلیغات بسیار سنگینی دارن و علاوه بر اون تورم و کاهش قدرت خرید مردم روی این کسب و کار ها تاثیر مستقیم داره .

:sparkle: 2: شخص شما چه ارزشی به ایده اضافه میکنه ؟ وقتی یه نفر میاد پیش من و میگه فلان ایده رو دارم بیا شروع به کار کنیم اولین سوالی ازش میپرسم اینه که “من یه برنامه نویس هستم و هزینه های طراحی نرم افزار تورو به صفر میرسونم و اجازه نمیدم هیچ نگرانی تو کار داشته باشی . ارزشی تو به کار اضافه میکنی چی هست ؟ من اگه فردا همین ایده رو بدون تو شروع کنم چی رو از دست میدم ؟”

اگر یه ایده تو ذهنتون دارید ولی هیچ ارزشی نمیتونید به اون ایده اضافه کنید شما فرد مناسبی برای اجرای اون ایده نیستید . حتی اگر ایده بهترین ایده دنیا باشه . برای این که تو یه ایده ارزش ایجاد کنید 2 راه وجود داره یکی این که یه مهارت رو که مرتبط با ایده هست تو خودتون در حد عالی ایجاد کنید مهارتی که قابل خرید یا جایگزینی نباشه ( فرضا شما یه فروشنده یا بیزینس من عالی با کلی روابط باشید) یا این که سرمایه نقدی داشته باشید تا بتونید استارتاپ رو هول بدین رو به جلو . پس قبل از این که بخواید ایده ای رو عملی کنید رو مهارت های خودتون کار کنید یا پول جمع کنید .

:sparkle: 3: یه ایده با یه فکر خیلی فرق داره ! ایده باید پخته بشه ! اکثر افرادی که یه ایده به ذهنشون میاد حتی یه بوم کسب و کار ساده برای ایده رسم نکردن تا حالا یا حتی ایده ای که دارن اعتبار سنجی نشده ! هزینه های اجرای ایده ، نقطه سر به سر درآمد ها و هزینه ، کانال های ارتباطی یا حتی ارزش کلیدی ایده خودشون رو نمیدونن و همه اینا باعث میشه وقتی از فرد یه سوال ساده بپرسی فرضا بگی "بعد از چند ماه این ایده به درآمد زایی میرسه یا بازار هدف ایده چه قشری از جامعه هستن " نتونن جواب بدن یا نتونن ایده رو پرزنت کنن خوب .

:sparkle: 4: ایده شما باید با یک کمینه محصول شروع به کار کنه . اکثر صاحبان ایده که میخوان استارتاپ راه اندازی کنن فکر میکنن که برای شروع باید کلی هزینه کنن و یه سایت خوشگل با کلی امکانات یا یه اپ با تجربه کاربری عالی بالا بیارن . در صورتی که اینطور نیست . یه ایده در وهله اول با کمینه محصولی که میتونه ارزش پیشنهادی شما رو به مشتری برسونه شروع به کار میکنه(MVP) . فرضا من یک ایده دارم که میخوام یه اپ بنویسم که مربی ها رو به ورزشکاران بدنسازی مرتبط کنه . خوب اول کار من صد در صد نمیام یک اپ بزنم و بزارم تو بازار با کلی هزینه . شاید بهتر باشه از یه پیج تو اینتاگرام شروع کنم و مربی ها رو تو پیج معرفی کنم تا ببینم ایده واقعا چقدر محبوب میشه و اگه شکست خوردم هزینه شکست پایین بیاد

5 پسندیده

دقیقا عالی و کاربردی بود ممنونم

2 پسندیده