بهترین راه جلوگیری از هک وای‌فای چیه؟

اخیراً(قبل از فیلترینگ و کاهش سرعت گسترده) در منزل با این مشکل مواجه شدیم که حجم دانلود اینترنت خیلی زودتر از استفاده ای که داریم، تموم می‌شود. آیا هک کردن مودم وای فای به این راحتی امکانپذیر است؟ اگر بله برای جلوگیری از این سوءاستفاده چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟

1 پسندیده

اگه تو مودمتون گزینه wps فعال باشه با نرم افزارهای دامپر به راحتی پسوردشو پیدا میکنن.
بهترین راه مخفی کردن وای فای هست.
توی تنظیمات مودم تو قسمت وایرلس میتونی تیک نمایش ssid رو برداری

1 پسندیده

یه راه دیگه استفاده از مک آی پی.
این روش واسه من جواب داد.:sunglasses:

1 پسندیده

۱- سیستم wps
بله درسته. اما چی هست؟ Wi-Fi Protected Setup برای این طراحی شده که بار اول که مودم رو خریدید ولی نمی‌تونید با کابل بهش متصل بشید، از طریق wps بهش متصل بشید. wps یک دکمه فشاری پشت برخی مودم‌ها و البته بعضی از مودم‌ها پشتشون یک کد دارند و بعضی از اون‌ها هم این کد رو تولید می‌کنند. استفاده‌های دیگه wps موقعی هست که دستگاهی مثل پرینتر رو می‌خواهیم با wifi متصل کنیم. کد هشت رقمی wps بسیار نفوذپذیر هست و با یک حمله دیکشنری ساده در مدت حدود ۴ تا ۱۰ ساعت قابل هک شدن هست. بهتر هست زمانی که نیازی به wps ندارید این مورد را در مودم غیرفعال کنید.

۲- پنهان کردن وایفای
این روش مثل گذاشتن وسایل چشم‌نواز درون صندوق عقب ماشین به جای روی صندلی هست. دست کم یک هکر تنبل رو به هک وسوسه نمی‌کنه. اما پیدا کردن وایفای پنهان برای یک هکر فضول، کار یک ثانیه است.

۳- فیلتر کردن مک‌آدرس
بله، وقتی که همه اعضای مطمئن خانواده به وایفای متصل هستند، لیست اتصال را ببینید و در قسمت دسترسی مک‌آدرس فقط به همان‌ها اجازه دسترسی بدهید.
البته این رو هم بگم، برای هکر فضول کپی کردن مک‌آدرس شما کار دقیقه اول است.
این روش بیشتر به کار وقتی می‌آید که کسانی هستند که پسورد را می‌دانند. اما قرار نیست دسترسی استفاده را به آن‌ها بدهید.

۴- استفاده از encryption قوی:
پسورد وایفای شما هنگام اتصال با روشی رمزگذاری یا encrypt می‌شود.
اگر روی wep تنظیم کردید، فاتحه پسورد را همان اول بخوانید. چون روش باز کردن آن از طریق شنود کوتاه وایفای سالهاست که پیدا شده. بهتر است از نوع WPA+TKIP یا در حالت ایده‌آل WPA2+AES را استفاده کنید. هرچند دست‌کم روش WPA+TKIP را می‌دانم که هرچند مدت طولانی‌تر از wep اما باز هم قابل دسترسی است. البته نیاز به روش‌های پیچیده‌تری دارد.

۵- قدرت وایفای را کمی کاهش دهید. هکرها از ساختمان‌های مجاور حتما نیاز به امواج قوی برای شنود و استفاده از وایفای دارند. اگر این امواج را ضعیف کنید، کار را برایشان سخت می‌کنید.

در نهایت با اینکه همه این روش‌ها یک فن مقابله دارد، اما برای گذر کردن از هر کدام هزینه لازم است و آدمی که این همه هزینه وسایل و زمان و تجهیزات کند معمولا ترجیه می‌دهد اینترنت بخرد.