بهترین قابلمه برای آشپزی چه جنسی باید داشته باشه؟

تجربه کار با این قابلمه ها رو داشتم : چدنی، رویی، استیل و پیرکس (شیشه ای)، سنگی

مشکللات که با هر کدوم مواجه شدم حین استفاده:

قابلمه های چدنی با لایه ای از ماده نچسب: بعد یه مدت کف قابلمه خش می افته و به خاطر فلورایدی که در ماده نچسب هست نگران کنند ه است استفاده ازش
چدنی بدون ماده نچسب : حرارت زیادی در خودش نگه میداره
قابلمه رویی : پخت و پز باهاش سخت نیست اما میزان چسبیدن غذا به کف قابلمه بالاست. قابلمه های جدید رویی توشون آلومنیوم هم به کار می برند که قدیمی ترها اینطوری نبودن( و این الومنیوم برعکس روی برای بدن ضرر داره)
قابلمه استیل: ( احتمال سوختن غذا درش بالاست، حرارت زیادی در خودش نگه میداره و باید حواست بهش باشه وقتی حتی شعله رو کم می کنی)
قابلمه پیرکس (َشیشه ای) : دمای زیادی در خودشون نگه میدارن اما شنیدم که مواد زیادی از خودشون ازاد نمی کنند . برای سلامتی بدن اینا مفید هستن!
قابمله مسی : بعد یه مدت رنگشون عوض میشه و نیاز به سفید کاری هست و مس ازاد شده اش برای بدن خوب نیست
قابلمه سنگی ، دیزی: دمای زیادی در خودش نگه میداره و دیر سرد میشه، برای پختن غذاهای ابکی مناسب تر هست

قابلمه سرامیکی : ؟ تجربه ای نداشتم

یه قابلمه خوب چه ویژگی هایی داشته باشه بهتره؟

3 پسندیده

قابلمه های پیرکس اگه غذا درش نسوزه، یک گزینه ی خوب برای آشپزی هست.

1 پسندیده

قابلمه های مسی بهترن
چون خاصیت هم دارن
ولی مشکلشون چسبیدن غذاست
میشه مسی رو با چودن ترکیب کرد که هم خاصیت داشته باشه هم باعث چسبیدگی غذا نشه؟؟؟؟؟

2 پسندیده

قابمله مسی : بعد یه مدت رنگشون عوض میشه و نیاز به سفید کاری هست و مس ازاد شده اش برای بدن خوب نیست

1 پسندیده

ظاهرا میگن تفلون هم که از ظروف آزاد میشه برای سلامتی ضرر داره.
مردم، قدیما که از ظرف های سنگی و مسی و رویی استفاده میکردن سالم تر نبودن؟
الان میشه از ظروف استیل هم استفاده کرد اما غذا توشون سریع میسوزه ولی فکر کنم گزینه بهتری نسبت به تفلون باشه.
من از ظرف های سرامیکی هم راضی ام.

1 پسندیده

ولی به نظر من بستگی داره بخوای چه غذایی درست کنی
من نمیگم خیلی تجربه دارم اما تجربه خودم میگه غذاهایی مث ابگوشت و سوپ و خورش توی ظروف سفالی خیلی لذیذ میشه و دلچسب و خیلی خوب جا میوفته
و غذاهای پلویی توی ظروف مس و روی لذیذ تر میشه
قدیما نظرها اینجوری بود که از ظرف های رویی برای طبخ غذاها استفاده کنن چون برای بدن هم مفید بود که فکر میکنم از نظر علم پزشکی هم امروزه اثبات شده
ها

3 پسندیده

ظروف رویی قدیم واقعا عنصر روی داشتن اما الان با الومنیوم مخلوط می کنندشون که برای بدن ضرر داره

مسی ها هم قدیم زود به زود سفید کاری می شدن. قدیم شغل سفید گری معروف بوده اما الان توی شهرهای بزرگ که من ندیدم کسی بیاد دم خونه ها بگه مس سفید می کنه. یا جای خاصی رو سراغ ندارم. که قابلمه مسی ها رو ببرم سفید کاری کنند.

سنگی ها هم که فکر نمی کنم مشکلی داشته باشند. جز میزان انرژی که برای گرم شدن اولیه نیاز دارن ، زیاد به نظر می رسه

1 پسندیده

من قابلمه هام سرامیکی ان البته مارک greenpanو میگن که ضرر نداره . کادمیوم و سرب نداره و نچسبه.
اولش واقعا ازشون راضی بودم و غذا هم بهش نمیچسبید و برای سرخ کردت تو ماهی تابش واقعا روغن کمی مصرف میشد.
فقط خیلی خیلی مراقبت میخواست که من نمیدونستم در این حد باید هواشونو داشته باشم واسه همین خط افتادن و الان غذا بهشون میچسبه.
میگن قاشق چوبی هم نباید بهشون بخوره😕

2 پسندیده

آره مثلا برای پختن غذاهایی که توش رب انار یا مواد ترش استفاده میشه بهتره از قابلمه های رویی، مسی ، استیل و تفلون استفاده نشه. سرامیکی یا پیرکس براشون مناسبه.

2 پسندیده

اینجا بحث نسبتا خوبی درباره فواید و مضرات ظروف مختلف هست
https://www.isna.ir/news/97050603209/

2 پسندیده

جنسشو نمیدونم چیه :neutral_face: اما از این تابه های ۲قلو که روی هم سوار میشن دسته اش آهن ربا داره :sweat_smile:
اگر قلق حرارتش دستتون بیاد برای پخت خیلی از غذاها مناسبه.
به نظرم شرکت تولید کننده ظروف هم مهمه چون شرکت معتبر جنس با کیفیت تر و با خلوص بالاتری تولید میکنه :thinking:

2 پسندیده

بنظرم گرانیت ،البته اصلش باشه
الانم خریدم استفاده میکنم عالین ولی گرون

2 پسندیده

تابه های رژیمی

1%20(1)

4 پسندیده

این تابه ها که گفتن چدن هست. عااالین!
من توش پیتزا و کیک هم درست میکنم. خیلی خوب درمیاد. با روغن بسیار کم

2 پسندیده