بهترین کتاب‌های صوتی که گوش کردین کدوم‌ها هستند؟

شخصا خوندن یه مطلب رو به شنیدن اون ترجیح میدم، و تا حالا سراغ کتاب‌های صوتی نرفتم. در عین حال خاطرات خوبی از نوارهای قصه در کودکی دارم، شهر موش‌ها، خاله سوسکه، خر ما از کرگی دم نداشت، و … . البته تجربه‌ی نوار قصه با تجربه‌ی کتاب صوتی متفاوته، چون کتاب‌های صوتی تک گوینده هستند و خیلی تو فضای کتاب نمی‌برنت!

اخیرا موقعیتی پیش اومده که می‌تونم در بعضی مسیرها فایل صوتی گوش کنم. چه کتاب‌های صوتی خوبی شنیدین چه از لحاظ کیفیت گوینده یا راوی[1] و چه از لحاظ محتوای کتاب؟

آیا نکته‌ی خاصی هست که لازم باشه در تهیه کتاب صوتی حواسم بهش باشه؟

دنباله‌ی موضوع راهکار استفاده از کتاب صوتی به جای کتاب چاپی وخواندنی


  1. narrator ↩︎

11 Likes

شاهنامه فردوسی با صدای اسماعیل قادرپناه بهترین کتاب شنیداری بود که تا به حال شنیدم. لحن گوینده اصلا یکنواخت نیست و حالتی حماسی دارد.

این اثر را می‌توانید در گنجینه صوتی تبیان گوش کنید.

7 Likes

بیشتر کتاب داستان‌های انگلیسی صوتی که برای آموزش زبان گوش میکردم رو دوست داشتم، چون لحن گوینده، وقتی به جای شخصیتای مختلف حرف میزد تغییر می‌کرد.
ولی چند بار سعی کردم از اپلیکیشنای مختلف کتاب صوتی بگیرم، بعضیاش جالب نبود، یا صدای گویند ه یا خواننده یا لحن یکنواختش، منصرفم کرد.
انتخاب کار سختی نیست؛ معمولا کتاب مورد نظرت رو انتخاب میکنی، بعد نمونش رو گوش میدی بعد میخریش. مثلاً میتونی اپلیکیشن واوخوان رو امتحان کنی.

3 Likes

من راستش کتاب صوتی زیاد گوش نمیدم. علت مشخصی داره و اون هم اینه که همزمان با گوش دادنش هیچ کار (تاکید می کنم هیچ کاری) رو نمی تونم با تمرکز انجام بدم بنابراین زود تمرکزم از دست میره و در رنج و عذاب قرار می گیرم. :grin: اما یه مدت که هر روز صبح با اتوبوس می رفتم سرکار در حالت نیمه خواب نیمه بیدار کتاب صوتی گوش می کردم که کتاب «هزار خورشید تابان» خالد حسینی به نظرم هم علاوه بر متن خوبش روایت خوبی شده بود و دوستش داشتم. بنابراین همین یه مورد رو می تونم توصیه کنم :slight_smile:

8 Likes

تا دلت بخواد کتاب صوتی گوش دادم
معمولا کتابهای آموزشی گوش میدم چون برای خوندن نیاز به سکون نداره،هم کار میکنی هم گوش میدی هم چشمات اذیت نمیشه
در کل میشه گفت یه دانشگاه توی ماشین یا تو آشپزخونه ت داری که میتونی درس بخونی
برای من که عالی جواب داده،عالی

6 Likes

عاالیه! حالا از بین این کتاب‌های صوتی که گوش دادین کدوم انتشارات، کدوم راوی، کدوم کتابا رو بیشتر میپسندیدین؟ اگه بخواین ۳-۴ مورد خاص کتاب صوتی رو پیشنهاد بدین حتما گوش بدم، کدوم‌ها رو پیشنهاد میدین؟

4 Likes

بجز چند پادکست آموزشی دیگه نسخه صوتی گوش ندادم تا الان

نصب کردم و شاید بتونم چندتا از کتاب هاشو دنبال کنم
ممنون بابت معرفی این ابزار

3 Likes

ثروتمندترین مرد بابل،افسانه های قدرت،بیندیشید و ثروتمند شوید،اثر مرکب و خیلی کتاب بدرد بخور دیگه هس که میتونی ازشون لذت ببری
با یه سرچ ساده میتونی پیداشون کنی

3 Likes

کتابای صوتی که تا حالا گوش دادم و خیلی برام جذاب بوده که هرکدوم رو چند بار هم گوششون دادم : دخترای ننه دریا با صدای شاملو، پریا با صدای شاملو، شازده کوچولو با صدای شاملو

6 Likes

من قلعه حيوانات و شازده كوچولو رو گوش دادم

جالب بودن
من چون موجود بسيار تنبلي هستم كتاب صوتي برام خوبه

ولي خب اونم حال ندارم گوش بدم
:sweat_smile::sweat_smile:

5 Likes

ابن مشغله نادر ابراهيمى رو با صدای بهروز رضوی گوش دادم.
خیلی عالی بود هم صدا، هم ادا الفاظ
و خوب بود هم متن و هم محتوا (نگارنده زندگی خودش رو در ظرف الفاظ ریخته؛ زندگیی که کم با چالش های اجتماعی دست به گریبان نمیشه)

تو برنامه ایران صدا میتونید این کتاب رو رایگان گوش بدید

3 Likes

من به این نتیجه رسیدم که فقط کتاب های داستانی یا با تم داستانی رو برای گوش دادن به صورت صوتی استفاده کنم چراکه برای بقیه کتاب های صوتی نمی تونم تمرکز کنم.

خوبه که چند تا از این کتاب‌های داستانی که نریشن خوبی داشتن و یا از شنیدنش لذت بردین رو معرفی کنین. به هر حال بعید میدونم هر کتاب صوتی داستانی ارزش شنیدن داشته باشه.

کتاب صوتی "تسلی بخشی های فلسفه"

یا کتاب صوتی "مزرعه حیوانات"

با کتاب هایی که متن داستانی دارند و یا به صورت داستانی توضیح داده می شوند با گوش دادن به آنها بهتر می تونم تصویر سازی بکنم.
ولی مثلا کتاب های مرتبط با “موفقیت” رو نمی تونم صوتی گوش بدم و ترجیح میدم چاپی شون رو بخونم.

ضمنا بعضی کتاب هایی هم هست که خیلی دوست دارم داشته باشم ولی چون چاپ شون و فونت شون خوب نیست هم ترجیح میدم به صورت صوتی گوش بدم.

4 Likes

من کتاب صوتی تا حالا گوش ندادم چون تمرکز نمیتونم کنم.ولی نوار برنامه تلگرامی هستش که معمولا آف هم میزنه بیشتر کتابای خوب هم داره با صداهای خوب https://www.navaar.ir/

2 Likes

سلام به همه دوستان
من معمولا چون نمیتونم موقع کار یا تو مسیر رفت و آمدم کتاب دستم بگیرم معمولا کتاب الکترونیک یا صوتی می خونم. یکی از بهترین یا بگم عالی ترین کتاب های صوتی که گوش دادم مغازه خودکشی با صدای هوتن شکیبا بود و واقعا پیشنهاد میدم که از دست ندید این کتاب رو.

یکی دیگه کتاب 10 قانون موفقیت استیو جابزه که بیشتر درباره خود این شخص صحبت میکنه. یه کتاب دیگه هم که خیلی تعریفش رو شنیدم و رفتم از سایت فیدیبو پیش خرید کردم کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن عادل فردوسی پور هست که خیلی دوست دارم ببینم چجوریه، مطمئنا با صدای ایشون خیلی شنیدنی تره

2 Likes

اره این کتاب خیلی خوبه و تازه شنیدم خیلی ها برای حمایت از عادل فردوسی پور کتاب خوندنش چه صوتی و …راه انداختن و کلی هم تخفیف داره :grin:

1 Like