توسعه اپلیکیشن در ایام قرنطینه ۹۹

در این روزهای کسل‌کننده قرنطینه، تصمیم گرفتم یه مروری روی برنامه نویسی و اپلیکیشن انجام بدم. برای شروع چند تا ایده متفاوت برای توسعه اپلیکیشن در نظر داشتم:

1. اپلیکیشن کرونا پلاس: با هدف به اشتراک وضعیت سلامت، تست کرونا، ثبت علامت های بالینی، اطلاع رسانی های مهم و …

2. اپلیکیشن کمک‌درمان نقرس: ایجاد یک اپلیکیشن با هدف ثبت حملات نقرس، ثبت رژیم غذایی، ثبت نتایج آزمایشگاهی اسید اوریک، توصیه های دارویی و مشاوره پزشکی.

3. اپلیکیشن همراه دیالیز: ایجاد یک اپلیکیشن با هدف مانیتور کردن سبک زندگی افراد دیالیزی و اعلام هشدارهای لازم برای مصرف حجم مصرف آب، رژیم غذایی و دارو و همچنین هماهنگی برای زمان دیالیز.

4. اپلیکیشن آداب و معاشرت: ایجاد یک اپلیکیشن با هدف درج نکات و توصیه هایی مرتبط با آداب و معاشرت.

با توجه به زمان کمی که در اختیار دارم، اپلیکیشن آداب و معاشرت رو زودتر شروع میکنم تا بتونم یه خروجی داشته باشم.

سعی میکنم تمام مراحلی که برای توسعه این اپ و اپ‌های دیگه رو همینجا مستند کنم.

6 پسندیده

توسعه این اپلیکیشن تقریبا در هفته اول سال شروع شد.

فهرست کارهای لازم برای شروع توسعه و انتشار اپ

1. بررسی رقبا (مرور اپلیکیشن ها یا کتاب‌های مشابه و بررسی مزیت‌های رقابتی)
  2. انتخاب پتلفرم مناسب توسعه (فلوتر، جاوا، بیسیک‌فوراندروید و …)
  3. مستندسازی دیتای مورد نیاز اپ (اماده کردن فصل‌ها، منابع اطلاعات و …)
  4. آماده کردن ux و ui (طراحی لوگو، انتخاب رنگ‌بندی، طراحی صفحات اپ و …)
  5. انتشار در اپلیکیشن مارکت ها
  6. مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ اپ
2 پسندیده

برای بررسی رقبا که در مورد این موضوع کار کرده اند، سه گروه وجود دارند:

• اپلیکیشن‌های ایرانی موجود در مارکت‌های اندرویدی
  • کتاب های فیزیکی و الکترونیک
  • مجله‌های اینترنتی

بعد از بررسی مارکت های ایرانی بازار و مایکت به تعداد زیادی اپلیکیشن با موضوع آداب معاشرت خوردم. اگر می‌شد اپلیکیشن جامع و کاملی پیدا میکردم که دیگر نیازی نبود توسعه اپلیکیشن را ادامه بدم.

اکثرا اپلیکیشن های موجود، ۴ تا نقطه ضعف داشتند:

• بیشتر این اپلیکیشن‌ها، اینترفیس کاربری ضعیفی داشته و بسیار ابتدایی به نظر می‌رسیدند.
  • بعضی از این اپلیکیشن ها از لحاظ دیتا کامل نبودند و یا سرفصل‌های جامعی نداشتند. UX و UI صفحه نمایش مطلب هم بسیار ابتدایی و بدون تصویر و یا فایل صوتی بودند.
  • اپلیکیشن هایی که ظاهرا اینترفیس قوی تری داشتند، پولی بوده و پرداخت‌درون برنامه داشتند و همین باعث شده بود که تعداد نصب بیشترشان پایین باشد.
  • تقریبا هیچکدام از اپلیکیشن ها طرحی برای بازاریابی نداشتند و لذا تقریبا اکثرا اپ های موجود بدلیل نامشخص بودن بازار هدف از نصب پایین برخوردار بودن.

بررسی رقبا در حوزه نشر و کتاب
با یک جستجوی اجمالی از طریق اینترنت و استورهای کتاب های الکترونیک به چند کتاب الکترونیک و فیزیکی برخوردم. بیشتر کتاب ها، تخصصی بودند و نکات آداب معاشرت در یک موضوع خاص(مثلا تجارت یا زندگی مشترک و … ) پوشش میدادند. البته کتاب آداب معاشرت به زبان آدمیزاد و مجموعه کتاب های صوتی امیلی پست، سرفصل های خوبی در مورد آداب معاشرت را پوشش میداد اما پاشنه آشیل اصلی کتاب های الکترونیک رسمی، قیمت بالاتر نسبت به اپلیکیشن ها می باشد.

4 پسندیده