تکنولوژی‌های زیستی چی هستن؟

تازه هفته‌گذشته بود که در یک دورهمی دوستانه با تکنولوژی و فناوری‌های زیستی مثل DNA Sequencing آشنا شدم. اصلاً فناوری زیستی شامل چه تکنولوژی‌هایی میشه و تا چه حد پیشرفت داشته؟

  • مثلاً پیش‌بینی و حدسی که در این دورهمی زده شد، این بود که با پیشرفت تکنولوژی و کاهش هزینه ساخت ابزار لازم برای این فناوری‌ها کاربرد در سطح وسیع با هزینه کمتری اتفاق خواهد افتاد. به عنوان مثال از ابزار شناسایی ژنتیکی میتوان به تعداد بسیار زیاد در لوله‌های فاضلاب منازل و برای کنترل سلامتی :expressionless:، جامعه استفاده کرد.

در ایران تا به چه حد در این زمینه سرمایه گذاری و یا تولید علم شده؟

تکنولوژی‌های_زیستی

2 پسندیده

مثالی که از لوله های فاضلاب زدی خیلی رویا پردازانه ست و ما متاسفانه رویا پرداز زیاد نداریم تو ایران، یا اگه داریم بقیه از رویاهاشون لذت نمیبرن. اینه که اینجور خلاقیت ها رو اصولن تو جامعه علمی ایران نمیبینیم، چون حمایت مادی و معنوی نمیشن.

داشتم یه ویدیو میدیدم از ساخته شدن یه عضله مصنوعی که توش گریزی هم میزنه به سریال علمی-تخیلی “دنیای غرب” (West World). میخام بگم خیلی از دستاوردهای علمی یا تکنولوژی هایی که امروز میبینم تحت تاثیر داستان های علمی-تخیلی یا رویای بقیه آدما بودن. متاسفانه تو فرهنگ ما کسی که منابع علمی، مالی یا سیاسی رو برای به واقعیت رسوندن رویاها داره برای اینجور داستانا زیادی بالغه. دلیلشم انتظارات جامعه ست، و دلیل اونم اینه که جامعه تو نیازهای اساسیش مونده.

تو این زمینه که گفتی رویای مورد علاقه من طرح یسری تشخیص دهنده بیماری (خصوصن سرطان) هست که توی تد (TED) دیدم. اینطوری بود که آدم مشکوک دارویی رو مصرف میکنه، حدود یک روز بعد نمونه ادرارش تو با دستگاهی مثل تست بارداری تو خونه چک میکنه و میبینه جوابش برای اون بیماری مثبته یا منفی.

image

و اما برای آگاهی بیشتر از تکنولوژی های حوزه ژنتیک بد نیست نگاهی بندازیم به کارای Craig Venter که واقن پدری کرده در حق فناوری ژنتیک.

1 پسندیده