تکنولوژی چه تاثیری بر فرهنگ مردم ما داشته است؟

من فکر میکنم تکنولوژی با سرعتی که داره، فرهنگ ساندویچی و سرعتی عمل کردن رو رواج داده، شما چی فکر میکنید؟

میشه عکس این سوال رو هم پرسید؛ فرهنگ مردم ما چه تاثیری بر توسعه تکنولوژی در ایران داشته است؟
مثلا باز فکر میکنم دلیل اینکه تلگرام در ایران نسبت به خیلی جاهای دیگه دنیا فراگیر شد، انطباق اون با عادت‌های فرهنگی و اجتماعی مون بوده.

نظر شما چیه؟ چه تاثیراتی از تکنولوژی بر فرهنگمون میتونین بشمرین و چه تکنولوژی‌هایی هست که فکر میکنین به خاطر فرهنگمون پذیراش بودیم یا نبودیم؟

2 پسندیده

این مثال به نطرم درست نیست. دلیل فراگیر شدنش انطباق با نیاز به فضای اجتماعی بود نه فرهنگ و البته آزادی استفاده از اون باعث گسترده تر شدنش نسبت به بقیه شده.
ولی میشه دید که چه اثرات رفتاری و فرهنگی توی جامعه ایجاد کرده جدا از ارزیابی خوب یا بد بودن اونا.
ارتباطهای گسترده تر رو ممکن کرده. شاید به نحوی فضای دیجیتال رو عمومی تر کرده. این باعث فهم و درک مردم از ارتباط و کسب و کار دیجیتال شده. تنوع فرهنگی و رفتاری رو کاهش داده به خاطر همین ارتباط گسترده تر.

فضای عمومی واقعی جامعه رو خالی تر از قبل کرده. به همین خاطر دیدگاه به مسئولیت اجتماعی الان عوض شده و در نشر دیجیتال مطالب خلاصه میشه تا اقدام عملی برای حل مشکل. برای نمونه در مسائل مثل بی آبی، زلزله یا موارد اجتماعی، میشه تفاوت بین حرف و عمل رو بیشتر دید تا گذشته.