ثبت‌نام خودروها در عید فطر چه تاثیری بر بازار خواهد داشت؟

گفته شده از عید فطر ثبت‌نام برای ۲۵،۰۰۰ خودرو (۱۵،۰۰۰ ایران‌خودرو و ۱۰،۰۰۰ سایپا) انجام می‌گیره. برداشتی که من کردم این بود که قیمت این خودروها ۱۰٪ بالاتر از قیمت کارخانه است. این ۱۰٪ به نظر من معنی فروش خودروهای احتکار شده است. هرچند ایران‌خودرو گفته این خودرو‌ها احتکار نشدند و نقص قطعه داشتند.
ظاهراً فروش این خودرو‌ها طوری صورت می‌گیره که قابل انتقال و فروش مجدد نباشه. و هر شخص فقط یک خودرو بتونه بخره، اون هم اگر پلاک دیگه‌ای در ۳ سال گذشته به نامش نباشه.
تا اینجا به نظر رفتاری میاد که قصد داره جلوی انقباض قیمت خودرو به خاطر احتکار و واسطه‌ها رو بگیره.
با توجه به اینکه نیاز کشور سالانه ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو اعلام شده و خودروسازان داخلی هم تنها ۸۰۰ هزار خودرو در سال تولید می‌کردند که اکنون به خاطر تحریم‌ها بسیاری از خودروهایشان با نقص قطعه مواجه شده.
پرسشی که پیش میاد اینه که فروش این تعداد خودرو چه اثری بر بازار خودرو خواهد داشت.

منبع خبر رو از اینجا میتونید دریافت کنید. در مورد تعداد فروش، براورد نیاز و میزان تولید.

سلام به نظر من که افزایش عرضه باعث می شه قیمت همینجاها درجا بزنه و بعد هم کاهشی بشه.

1 Like

می‌تونیم جزئی‌تر بهش نگاه کنیم.
من پیش‌بینی می‌کنم دست‌کم ۲ میلیون نفر ثبت‌نام کنن. ۲ میلیون ۲۵ میلیون که به حساب این جریان واریز بشه میشه چیزی حدود ۵۰هزار میلیارد تومن که به مدت ۳ ماه یا بیشتر به دست این شرکت‌ها میفته.
تا اینجا چیزی حدود ۱/۲۵ درصد شانس دریافت خودرو داریم.
در ابتدا این کاهش نقدینگی تورم رو باید کاهش بده و از طرف دیگه وقتی پول دوباره داره به جامعه بر می‌گرده یعنی ۳ ماه دیگه یه رشد چشم‌گیر نقدینگی و تورم خواهیم داشت.
یعنی به نظر من این پول در هر چیزی بجز ثبت‌نام خودرو سرمایه‌گذاری بشه می‌تونه به اندازه سود حاصل از خرید خودروی ارزان‌تر از بازار و بلکه بیشتر سود بده.

و نکته جالب اینجاست که بازار سه ماه به سرمایه‌گذار وقت می‌ده که فکر کنه. از طرفی بازار دچار رکود خواهد بود بجز شرکت‌های منتفع از این جریان مثل قطعه‌سازان، لاستیک‌سازی و شرکتهای وابسته دیگه. حتی بیمه‌ها اگر طراز مالیشون شفاف باشه.

اگر به دید سرمایه‌گذاری به این خرید نگاه کنیم در حقیقت چیزی خریدیم که قابلیت نقدشوندگی صفر داره. چون قابل فروش نیست. از طرفی پولش رو حداکثر تا ۳ ماه دیگه باید نقد تحویل شرکت‌ها بدیم. به نظر من اگر کسی به خودرو نیاز ضروری نداشته‌باشه باخت کرده.

البته باید در نظر گرفت که احتمالاً رکود اقتصادی رو در ماه‌های سردتر سال به خاطر شیوع افسارگسیخته کرونا خواهیم داشت که لازمه برای اون موقع هم آماده باشیم.

این وسط احتمالاً به خاطر رشد نقدینگی سایپا و ایران‌خودرو شرکت‌های وابسته به اونها رشد کنند. این رشد احتمالاً با بررسی طلب شرکت‌های وابسته به ایران‌خودرو و سایپا قابل کشف هست.

یه سوال اینجا وجود داره. این نقدینگی وقتی برگرده، وارد چه حوزه‌هایی میشه؟

احتمالا همونطور که بخشیش از بورس خارج شده به امید ماشین دار شدن و همینطور ریزش اخیر بورس، اون موقع هم به خاطر صعودی بودن بورس برمیگردن به بورس اوراق بهادار

1 Like