دانشگاه آزاد تهران یا دانشگاه دولتی شهرستان؟

امروز نتایج انتخاب رشته دانشگاه اعلام شد.
دانشگاه آزاد تهران و یک دانشگاه دولتی نسبتاً معروف شهرستان، هر دوش مهندسی قبول شدید، البته دو رشته متفاوت اولی مکانیک دومی معماری، کدوم رو انتخاب یا توصیه می‌کنید؟ چرا؟

6 پسندیده

با فرض اینکه ساکن تهران باشم و بحث مالی در میان نباشد ، مکانیک آزاد رو انتخاب می‌کنم. جدی‌ترین استدلالم اینکه در سطوح کارشناسی و ارشد ، تحصیل در دانشگاهی غیر از محل سکونت هزینه‌بر بوده و مفید فایده نیست. (وضعیت آشفته خوابگاه‌ها ، مشکلات غذا و سلف ، هزینه رفت‌و‌آمد و غیره)

1 پسندیده

من تهران رو انتخاب میکنم
درسته که شاید دانشگاه آذاد کمتر از دولتی به چشم بیاد ولی باید اینم در نظر گرفت که سطح علمی و رفاهی دانشگاه های تهران بالاتراز شهرستان هاست

2 پسندیده

اگر شهریه دانشگاه آزاد رو در نظر نگیریم یعنی فرض کنیم مسئله مالی مهم نیست دانشگاه آزاد بهتره ، توی بازار کار امروز خیلی مثله گذشته اینکه مدرکت دولتی باشه اونم شهرستان یا آزاد باشه در تهران فرقی نمیکه ، کما اینکه چون تجربش رو دارم درس خوندن توی یه شهر دیگه خیلی هزینه مادی و معنوی داره که اصلا بصرفه نیست.

2 پسندیده

من اول بازار کار اون رشته و قابلیت های خودمو میسنجم
و دوم اینکه ادم مستقلی هستید یا نه ؟
سوم اگر شهرستان با یک زبان دیگر مثل ترکی یا کردی و… صحبت میکنند ایا می تونید ارتباط برقرار کنید؟
چهارم هزینه های شهریه ها را میتونید متحمل بشید؟
پنجم اساتید ان رشته در هر دو دانشگاه را بررسی کنید کدوم از دانشگاه ها اساتید خوب و با سوادی دارند؟
ششم الان کرونا هست و حالا حالا مجازی هست و می تونید حداقل یک یا دو سال به صورت مجازی بگذرونید نگرانی برای شهرستتان ندارید ؟
هفتم از دوستانم که خوابگاهی در شهرستان بودند و مقاطع بعد تهران دانشگاه اومدن از لحاظ رفت و امد در خود شهر تهران که زندگی میکنند براشون سخت تر بود تا خوابگاهی و اینکه مسیر دانشگاه ازاد تا منزل چه قدر هست؟ ایا ماشین شخصی دارید؟ یا حمل و نقل عمومی میخواید استفاده کنید؟
هشتم چه مقطعی هستید؟ کارشناسی باشید میتونید ازاد بخونید و برای ارشد و دکترا تلاش بیشتری کنید دولتی تهران قبول بشید ولی مقاطع بالاتر هستید ازاد وقت تلف کردن به نظر من حتی دولتی و دانشگاه های برتر، اساتید پیگیر نیستند چه برسه به ازاد :grin:

3 پسندیده

مختصر و مفید:

وقتی در دانشگاه مدعی مملکت یعنی دانشگاه تهران هیئت علمی ضعیف باشد و ساختار آموزشی در همه جا همان ساختار منسوخ هشتاد سال پیش و دانشجویان بیشتر مدرک جو(!) هیچ فرقی نمی کند تهران باشید یا غیر آن!
شاید بهتر باشد جایی را انتخاب کنید که به محل سکونت تان نزدیک تر است یا اگر به تهران می آیید از امکانات آموزشی خارج از دانشگاه استفاده کنید و سطح سواد (تاکید می کنم سواد و نه مدرک و حفظ کردنی های بی فایده امتحان و تست!!) را بالا ببرید شاید بتوانید در آینده نیروی مفیدی برای مملکت شوید و این چرخه ی بی سوادان مدرک پرست کمی از سرعتش کم شود!
فعلا دانشگاه رفتن راهی است برای خالی نبودن عریضه هنگام پر کردن فرم های استخدامی پس چه علی خواجه، چه خواجه علی!

5 پسندیده

بستگی داره منظورتون از دانشگاه دولتی شهرستان چی باشه. مثلا دانشگاه فردوسی مشهد، تبریز، اصفهان از سطح اعتبار بالایی برخوردارن و قطعا از دانشگاه آزاد میتونن بهتر باشن. اما سایر دانشگاه ها بنظر من بهتره آزاد تهران بخونین

1 پسندیده