در مورد مجوزهای متن باز چی میدونی؟

می‌خوایم متن اصلی و فایل کتاب‌های پادپُرسی رو در قالب یه فایل ورد[1] در اختیار جامعه قرار بدیم تا به راحتی بتونن اون رو از لحاظ محتوا، نگارشی، و بصری ویرایش کنن و با ارتقای این کتاب‌های جمعی، گفتگوهای بهتری در دسترس عموم قرار بدن.

مشارکت کاربرها تو پادپرس تحت لیسانس Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License هست. یعنی

• نشر، بازنشر و تغییر محتوا آزاده،
  • در موارد تغییر و بازنشر ارجاع مورد نیازه،
  • استفاده ی پولی نمیتونی از محتوا ببری،
  • در صورت ساختن چیزی از روی این مشارکت، لازمه تحت همین لیسانس منتشرش کنی.

اصولا کتاب‌ها هم از همین مجوز پیروی خواهند کرد. در عین حال، برام سوال پیش اومد که از بین لایسنس های متن-باز[2] و آزاد[3] مختلفی که وجود داره، هر کدوم چه فواید و چه محدودیت‌هایی برای محصول ایجاد میکنن؟

در لینک زیر جزئیات بیشتری درباره این مجوزها هست. ولی خب چیز زیادی دستگیرم نشد و به زبان خیلی ساده نوشته نشده! در محتوای فارسی هم نتونستم توصیف ساده‌ی دیگری پیدا کنم!

دنباله‌ی موضوع چرا ایرانی‌ها در دنیای متن باز حرفی برای گفتن ندارند؟

1. WORD ↩︎

2. OPEN SOURCE LICENSE ↩︎

3. FREE LICENSE ↩︎

3 پسندیده

به نظرم لازمه دونستن جواب این سوال اینه که ببینیم دقیقا هدفمون از متن باز منتشر کردن یه پروژه چیه .

راجع به مجوز های متن باز یه ذهنیت غلطی که جا افتاده اینه که هر پروژه ای متن باز باشه خوبه و هر پروژه ای که نباشه بده

منتها به نظر من مجوز های انتشار یه پروژه رابطه مستقیم داره با مدل درآمد زایی که صاحب امتیاز برای پروژه در نظر گرفته .

سعی میکنم چند حالت رو اینجا بگم :

1. اگر مدل درآمد زایی یک پروژه فروش مستقیم محصولش باشه (مثل نرم افزار های همکاران سیستم) انتشار متن باز پروژه به طور قطع گل به خودی بزرگ و دیوانگی هست .

2. اگر هدف صاحب امتیاز برندیگ باشه مجوز متن بازی که اجازه باز نشر بدون ارجاع رو بده به جامعه کاربری یه اشتباه خواهد بود

3. اگر هدف صاحب امتیاز اینه که با متن باز کردن بخشی از پروژه ، جامعه کاربری رو تشویق به استفاده از سایر بخش های پروژه بکنه بهتر هست از سیاست های حریم خصوصی و مجوز های متن باز پروژه های عمومی گیت هاب استفاده کنه . یه مثال خیلی خوب این بیزینس مدل تلگرام هست که تمامی فرانت ها رو اوپن سورس کردی به شرطی که شما از بک اند تلگرام استفاده کنید …

4. اگر هم شما قراره یه بستر کاملا عمومی رو برای جذب حمایت یا کارای علمی توسعه بدین تکلیفش معلومه

2 پسندیده