دلیل به وجود اومدن پنجره چی بوده؟

قدیما، زمانای جد من، خونه ها معماری متفاوتی داشتن؛ دور تا دور حیاط ساختمون بوده و حیاط در مرکز خونه بوده. به این دلیل که همه جای خونه به راحتی به فضای بیرون دسترسی داشته باشه.

در ضمن خونه ها شیشه و پنجره ای نداشتن. در نتیجه جا برا هدر رفت انرژی زیاد نبوده.

تو تابستونا، افراد بیشتر از فضای حیاط استفاده میکردن و تو زمستونا هم از اتاق ها. البته مشکل نوررسانی در ساختمون بدون پنجره وجود داره، که اون رو هم میشه با تعداد متناسبی پنجره حلش کرد.

الان ساختمون های دنیا رو اگه نگاه کنیم دارن میرن به این سمت که اکثرا نما شیشه میشن. یه مزیت مشخص چنین ساختمون هایی زیبایی شون هست، و اینکه میتونی از تو ساختمون خیلی راحت چشم انداز جالبی در دسترس داشته باشی.

ولی چنین معماری عیب اول و اخرش هدررفت انرژیش هست. با توجه به چالش انرژی که الان دنیا باهاش مواجه هست، این عیب کم اهمیت نیست.

آیا ساختمون های شیشه ای مزیتی علاوه بر زیبایی به ساختمون های آجری دارن؟ و آیا میشه به نوعی زیبایی و دسترسی رو در عین بهینه بودن از لحاظ مصرف انرژی داشت؟

مثلا توی شمال کشور چون بیشتر وقتها هوا ابری هست و رطوبت زیاده مردم پنجره های بزرگتری می ساختن تا بیشتر از افتاب و نورش بهره بگیرند اما نمیدونم چرا این ایده کم کم تبدیل شد به زیبایی در خانه ها.

طراح خونی قبلیمون هم شمالی بود و خونه توی منطقه کوهستانی و سرد و خشک ! همیشه سرد بود خونه مون

خونه فعلی هم پنجره های خیلی بزرگی داره. هر مهمونی میاد خیلی خوشش میاد اما به نظرم اصلا کار خوبی نکردن که اینا رو کار گذاشتن. مخصوصا به اب و هوای اینجا نمی خوره. چون خیلی گرمه

کیفیت پنجره هم مهمه ولی جائی مثل زنجان وجود پنجره بزرگ برام خیلی عجیبه. عجیبتر اینکه پنجره هائی دارن که رو به بیرون باز میشه!!!